Nagrzewnice powietrza – zasada działania i rodzaje

Nagrzewnice powietrza to urządzenia, w których w wyniku spalania nagrzewa się powietrze, wydychane następnie ze średnią siłą do pomieszczenia. To tak zwane nagrzewnice z wymiennikiem, które są najbardziej popularne. Ich nazwa zwyczajowa to dmuchawa i pod nią można je spotkać najczęściej.

Nagrzewnice powietrza dzielą się na trzy rodzaje – gazowe, olejowe i elektryczne. Nagrzewnica elektryczna służy od ogrzewania małych pomieszczeń, na przykład do dogrzewania w mieszkaniu. Nie jest droga, ale koszty eksploatacji są duże, zwłaszcza właśnie w dużych halach i tym podobnych miejscach. Nagrzewnica spalinowa, czyli gazowa czy olejowa, to rozwiązanie do naprawdę dużych sal. Jeśli są bez odprowadzania spalin, nie powinny pracować, jeśli w pomieszczeniu przez dłuższy czas przebywają ludzie. Na dodatek ich zastosowanie jest możliwe tylko wtedy, gdy pomieszczenie jest dobrze wentylowane, bowiem emitują nie tylko spaliny i duże ilości dwutlenku węgla, lecz także parę wodną, która osiada na ścianach i może doprowadzić do zawilgocenia.

Nagrzewnice gazowe to trwałe konstrukcje, które podłącza się do butli gazowej. Są w pełni bezpieczne – najnowsze modele są wyposażone w przeciwwypływowy czujnik gazu i czujnik obecności płomienia. Nagrzewnice gazowe są nieco tańsze niż olejowe, ale koszty ich użycia są bardzo podobne. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nagrzewnicach.

Nagrzewnice olejowe – rodzaje

W nagrzewnicach olejowych proces spalania może następować w otwartej lub zamkniętej komorze spalania. To w nich pojawia się zassane przez wentylator powietrze, które jest ogrzewane płomieniem i wydmuchiwane. Dmuchawa działa na dwa sposoby.

Nagrzewnice bez odprowadzania spalin nie nadają się do stosowania w pomieszczeniach, w których znajdują się ludzie i zwierzęta. Wydmuchiwane przez nie powietrze jest zanieczyszczone i zawiera bardzo dużo wilgoci. Jednak już nagrzewnice olejowe odprowadzające spaliny nadają się do stosowania niemalże wszędzie. Nagrzewnice bez odprowadzania nadają się do ogrzewania miejsc pracy na zewnątrz i w nieosłoniętych warsztatach. Pozostałe dmuchawy można teoretycznie zastosować wszędzie, nawet w pokojach. Jednakże warto wiedzieć, że nagrzewnica olejowa jest dość kosztowna i chociaż koszt eksploatacji i oleju są niższe niż energii elektrycznej, w małych pomieszczeniach nie ma to znaczenia – inwestycja się nie zwróci.

Nagrzewnice olejowe można podzielić także ze względu na funkcjonalności. Najczęściej wybierane są te z bezwonnym spalaniem a także wyposażone w termostat. W dużych halach przemysłowych sprawdzają się nagrzewnice z dużym przepływem powietrza. A może zainteresuje cię także ten artykuł o nagrzewnicy powietrza do domu?

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze nagrzewnice

Szukasz porządnej nagrzewnicy w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele nagrzewnic.

Jaką nagrzewnicę kupić?

Kupując nagrzewnicę olejową, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na moc urządzenia. Powinna być dopasowana do potrzeb i wielkości pomieszczeń, które będą nagrzewane. O tym, jaką moc powinno mieć urządzenie informuje tak zwany współczynnik mocy cieplnej, który wylicza się ze wzoru:

V x ΔT x K = kcal/h

Gdzie V oznacza objętość pomieszczenia, które ma być ogrzane (szerokość x długość x wysokość) wyrażoną w m³. ΔT to wyrażany wymagany przyrost temperatury w °C, a K – współczynnik izolacji cieplnej.

Współczynnik izolacji cieplnej to wartość, którą także można obliczyć dla swojego domu. Warto ją znać – to ważny parametr do wielu obliczeń. Dzięki niemu wiadomo, ile ciepła ucieka z budynku i jak dobrze jest on zaizolowany. Obliczenie tego jest niestety dość pracochłonne i czasochłonne, jednak istnieją ramy, według których można oszacować w przybliżeniu współczynnik izolacji cieplnej w swoim domu.

Poziom izolacji dla różnych wartości współczynnika K

Typ konstrukcji

Poziom izolacji

Współczynnik K

Prosty budynek z drewna lub barak z blachy falistej

Niezaizolowany

3-4

Pojedyncza warstwa cegieł, proste okna i płaski dach

Słaba izolacja

2-2,9

Konstrukcja standardowa, podwójna warstwa cegieł, niewiele okien, zamknięty i zaizolowany wełną lub styropianem dach

Średnia izolacja

1-1,9

Konstrukcja zaawansowana, podwójnie izolowana cegła lub pustak, podwójne okna, solidne, zaizolowane poziomo i pionowo fundamenty, ocieplony dach

Dobra izolacja

0,6-0,9

Nagrzewnice olejowe – opinie o producentach

Nagrzewnice olejowe znajdują się w ofercie większości producentów oferujących urządzenia grzewcze. Najbardziej popularne są produkty marki Master – w ofercie znajdzie się także nagrzewnica gazowa czy elektryczna. Warto zwrócić uwagę także na oferty takich producentów jak Dedra czy IDX. Można je znaleźć w sklepach typu Dom i Ogród, także te większe modele, przeznaczone do użytku przemysłowego. Sprawdź także ten artykuł o rodzajach nagrzewnic.

Porównanie nagrzewnic olejowych różnych producentów

Marka i model

Moc

Czujniki

Regulacja mocy

Cena

Master BV 69

20 kW

Elektroniczna kontrolka płomienia z fotokomórką

Zewnętrzny termostat

3000 zł

Dedra

20 kW

Obecności płomieni i przeciwprzegrzaniowy

Termostat

1000 zł

MSW

20 kW

Odcięcie energii, pomiar ilości paliwa

Termostat ustawiany na wyświetlaczu elektronicznym

800-1000 zł

Master B 100 CED

29 kW

Elektroniczna kontrolka płomienia z fotokomórką

Zewnętrzny termostat

2400 zł

IDX 30 D bez odprowadzania spalin

30 kW

Przeciwprzegrzaniowy

NIE

1010 zł

Ze względu na stosunkowo wysokie ceny nagrzewnic olejowych, dużym powodzeniem cieszą się te używane. Można znaleźć produkty kilkuletnie w świetnym stanie, które są tańsze nawet o kilkaset złotych od nowych modeli, ale w niczym nie ustępują im pod względem działania. Nagrzewnice są wykonane z trwałych, odpornych na uszkodzenia materiałów, dlatego nawet intensywnie używane będą długo służyć. Warto więc zainteresować się takim rozwiązaniem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ogrzewaniu garażu zimą?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły