Budowlany kask ochronny, czyli hełm ochronny – budowa, funkcje i rodzaje

Budowa i funkcje ochronnego kasku roboczego

Bezsprzecznie kask budowlany to jeden z najważniejszych elementów odzieży ochronnej BHP. Najczęściej widujemy go na budowach. Jednak po kask roboczy sięgają również między innymi pracownicy pracujący na wysokościach, pilarze w lasach oraz górnicy w kopalniach.

Najważniejszą funkcją kasków budowlanych jest ochrona kości czaszki i głowy przed urazami, które mogą zostać spowodowane spadającymi przedmiotami czy uderzeniem o wystające elementy konstrukcyjne. O ile jest właściwie dopasowany i wykonany z wysokiej jakości materiałów, doskonale spełnia swoją funkcję.

Każdy hełm ochronny BHP zbudowany jest z trzech elementów, tj.:

 • Skorupa – zewnętrzna część kasku, która nadaje mu kształt i neutralizuje uderzenie w razie wystąpienia niebezpieczeństwa.
 • Więźba – element kasku ochronnego, który przylega do skorupy i amortyzuje ewentualne uderzenia.
 • Pasek – element służący regulacji, który pozwala dopasować kask do wymiarów głowy.

Podział kasków budowlanych pod względem kolorów

Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na kolory hełmów ochronnych na placu budowy. Tymczasem kolorystyka kasków budowlanych jest niejako kodem, który pomaga zapewnić porządek na budowie. Kask ochronny w odpowiednim kolorze na głowie pracownika świadczy bowiem o jego funkcji, tj.:

 • Kask ochronny żółty – hełm ochronny BHP dla pracowników fizycznych.
 • Kask ochronny pomarańczowy – kask używany przez geodetów wykonujących pomiary. Taki kask służy też dla pilarzy, którzy pracują przy wycince w lesie.
 • Kask ochronny biały – kask w kolorze białym noszą osoby z inżynierskim wykształceniem budowlanym. Biały kask budowlany jest też zakładany przez inspektora nadzoru budowlanego, kierownika budowy i inżynierów pomocniczych (np. inżynierów ochrony środowiska).
 • Kask ochronny czerwony – używany przez gości na placu budowy (np. inwestorzy, nabywcy lokali) oraz praktykantów. Poza tym czerwony kask (lub pomarańczowy) posłuży dla pilarza w lesie.
 • Kask ochronny czarny – hełm w kolorze czarnym jest używany bardzo rzadko. Wszystko dlatego, że czarny kask budowlany może nosić tylko architekt.
 • Kask ochronny niebieski – kaski w kolorze niebieskim zakładają elektrycy, pracownicy obsługujący maszyny budowlane, osoby pracujące na wysokości i inne ze specyficznymi zadaniami.
 • Kask ochronny zielony – ten kolor kasku jest przeznaczony dla osób, które odpowiadają za przestrzeganie zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bezpieczeństwie na budowie.

Jak wybrać kask budowlany?

Najważniejsze parametry hełmów ochronnych BHP

Cena to tylko jeden z czynników, którym kierujemy się przy wyborze kasku budowlanego BHP. Przede wszystkim pod uwagę powinniśmy wziąć najważniejsze parametry takich produktów. Należą do nich m.in.:

 • Wytrzymałość – kask powinien być wykonany z wysokiej klasy tworzywa, które absorbuje energię uderzenia. Ważna jest też jego właściwa budowa (np. profile, żłobienia, rowki).
 • Wygoda – hełmy ochronne BHP muszą zapewniać właściwy poziom bezpieczeństwa, ale też być wygodne i komfortowe. Dla jak najlepszego osłonięcia głowy posłuży możliwość regulacji, na przykład przez pasek podbródkowy z czteropunktowym zapięciem.
 • Konstrukcja – kask to nie wszystko. Często niezbędne są też inne elementy ochronne dla dodatkowej osłony słuchu, wzroku, a nawet twarzy i karku. Dobrym przykładem są specjalistyczne nauszniki dla pilarza. Dlatego kask musi być kompatybilny z takimi akcesoriami.
 • Normy i certyfikaty – poza certyfikatami bezpieczeństwa kluczową jest norma EN-397. Każdy kask powinien mieć numer normy, nazwę lub znak producenta, rok i miesiąc produkcji, rodzaj tworzywa, zakres rozmiarów i numer identyfikacyjny. Dodatkowe oznaczenia mogą określać czynniki, do jakich kask został przystosowany (np. -30 – do niskich temperatur, 440Vac – elektroizolacyjność, LD – nacisk boczny, MM – odpryski stopionego metalu).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku budowlanego?

Wybierając kask, nie kierujmy się tylko ceną, ale przeznaczeniem i jakością. Poza powyższymi parametrami sprawdźmy następujące elementy:

 • Materiał wykonania skorupy – poza najczęściej stosowanym polietylenem skorupa kasków budowlanych może być wykonana z kompozytów poliestrowo-szklanych. Zapewniają one większy poziom ochrony, co przekłada się na wyższą cenę takich kasków.
 • Regulacja pasa podbródkowego – najlepiej, jeśli to kask z paskiem podbródkowym, który ma czteropunktowe zapięcie i daje możliwość regulacji. Niech będzie to szybka i prosta regulacja, która nie popsuje się po kilku pociągnięciach.
 • Dodatkowe funkcje (np. otwory na nauszniki, okulary) – nie zawsze są to elementy wyposażenia kompatybilne z wybranymi modelami kasków. Jednak dzięki nim pracownik ma pełną ochronę głowy, oczu czy uszu. Na kaski i okulary powinni postawić pracownicy obsługujący piły czy kruszarki. Z kolei nauszniki chronią przed zbyt dużym natężeniem hałasu.
 • Producent – najlepiej, kiedy za kask odpowiada renomowany producent (np. 3M, ARDON, Cerva, Consorte, Delta-Plus, JSP, PL, Portwest, R.E.I.S., URGENT, Panoply, Venitex czy Uvex).

Ile kosztuje ochronny kask budowlany?

Bez cienia wątpliwości kaski ochronne są więc kluczowe dla bezpieczeństwa pracy. Hełmy BHP stanowią podstawowy element ubioru ochronnego. Jeśli na budowie nie nosimy kasku, narażamy się na poważne urazy i powikłania (m.in. obrażenia głowy włącznie z pęknięciem czaszki, uszkodzenie kręgosłupa, wstrząśnienie mózgu, uszkodzenie ośrodka układu nerwowego).

Zwłaszcza że cena kasku ochronnego jest niska. Najtańsze tego typu produkty kosztują poniżej 30 zł. Droższe są modele wykonane z trwalszego komponentu poliestrowo–szklanego, z paskiem podbródkowym z czteropunktowym zapięciem, które kosztują do 100 zł. Najdroższe są kaski w zestawie z dodatkami (np. okulary, nauszniki), których ceny często przekraczają 100 zł.

Wybór jest więc na tyle szeroki, że bez problemu znajdziemy właściwy hełm ochronny. Najważniejsze natomiast, aby był to kask budowlany z odpowiednimi certyfikatami i normami. Powinien on być bowiem wykonany z najwyższej jakości materiałów i jak najbardziej odpowiadać potrzebom pracowników. Hełm ochronny jest niezwykle ważny w pracach na wysokości.

ikona podziel się Przekaż dalej