Ostrzałka do łańcuchów

Ostrzałki do pilarki spalinowej - co to jest

Szlifierka do ostrzenia łańcucha jest narzędziem, które przyda się w każdym warsztacie. Dzięki niemu możemy skutecznie i precyzyjnie naostrzyć łańcuch do piły motorowej. Bez względu na rodzaj ostrzałki, głównym elementem jest pilnik, który należy poprowadzić pod odpowiednim kątem. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeżeli korzystamy z piły spalinowej bardzo często, a nie chcemy nieustannie inwestować w nowe łańcuchy.

Ostrzałka do łańcuchów sprawdzi się dosłownie w każdym warsztacie. Nawet jeżeli korzystamy z pilarki spalinowej wyłącznie przed sezonem grzewczym w celu pocięcia drewna opałowego lub też do wykonania pewnych prac ogrodowych. Tego typu ostrzałka poradzi sobie z każdym typem łańcucha, niezależnie od jego długości, a rozmiarów zębów tnących, a także ich formy. Dlatego inwestując w jedno urządzenie do ostrzenia, będziemy mogli korzystać z niego również w sytuacji ewentualnej zmiany pilarki na inny model.

Urządzenie do ostrzenia łańcucha - działanie

Zanim przystąpimy do ostrzenia łańcucha, to musimy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście łańcuch nadaje się do tego typu czynności. Zauważymy to bardzo szybko po tym, że nasza piła spalinowa przestanie pracować z tak dużą efektywnością, jak wcześniej. Ponadto będzie dochodziło do bardzo dużego wyrzutu trocin, a także pojawienia się kurzu w czasie pracy. Ponadto zauważymy, że łańcuch jest rzeczywiście tępy.

Najczęściej korzystamy z ostrzałki elektrycznej, w związku z tym musimy pamiętać o przytwierdzenia jej do stołu warsztatowego. Kolejnym krokiem jest dostosowanie ostrzałki do odpowiednich zaleceń producenta łańcucha. Jest to bardzo ważne, aby dowiedzieć się, pod jakim dokładnie kątem należy naostrzyć łańcuch. Inaczej maszyna nie będzie działała prawidłowo, co może spowodować nie tylko nieprawidłowe cięcie, ale przede wszystkim możliwość uszkodzenia pilarki łańcuchowej.

Zanim przejdziemy do właściwego ostrzenia łańcucha, koniecznie musimy go wcześniej dokładnie wyczyścić. Dopiero na tym etapie rzeczywiście możemy przejść do umieszczenia łańcucha w szlifierce. Nie bez znaczenia jest długość zębów tnących, pod które regulujemy wszystkie parametry ostrzałki elektrycznej. Zatem do najważniejszych ustawień, o jakich należy pamiętać zalicza się głębokość ostrzenia, a także kąt ostrzenia. Pamiętajmy, że każdy ząb w łańcuchu ostrzymy osobno. Przesuwanie łańcucha powinno odbywać się co dwa zęby. Dopiero po naostrzeniu ich z jednej strony możemy przejść do ostrzenia drugiej strony łańcucha. Jest to zajęcie wymagające bardzo dużej uwagi, a także precyzji. Musimy pamiętać o ciągłym blokowaniu łańcucha. Sprawdź także ten artykuł o ostrzeniu łańcucha piły spalinowej.

Co warto wiedzieć o ostrzałkach do łańcuchów?

Ostrzałki do piły łańcuchowej - rodzaje

Wybierając ostrzałki do ostrzenia łańcucha piły motorowej, koniecznie powinniśmy wiedzieć, jakie typy w ogóle znajdują się w sprzedaży. Najprostszy podział dotyczy ostrzałek elektrycznych oraz ręcznych. Każda z tych ostrzałek wyróżnia się określonymi cechami, a także sposobem użycia. Już wiemy, w jaki sposób działa elektryczna szlifierka do ostrzenia łańcucha, to jednak do wyboru mamy również ostrzałki manualne. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim niska cena ostrzałki, jak i również możliwość naostrzenia łańcucha w dowolnym miejscu, bez konieczności korzystania z prądu.

Wśród manualnych ostrzałek warto zdecydować się na narzędzia wyposażone w prowadnicę. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zostanie zachowany odpowiedni kąt ostrzenia. Tak jak w przypadku elektrycznych szlifierek do łańcuchów, ręczne ostrzałki również wyposażone są w ograniczniki głębokości ostrzenia. Tak jak już wcześniej wspomniano, największą zaletą ostrzałki ręcznej jest jej mobilność. Nie ma zatem najmniejszego problemu z tym, aby zabrać ją ze sobą w teren, gdzie zamierzamy intensywnie korzystać z pilarki łańcuchowej.

Elektryczna szlifierka do ostrzenia łańcucha jest jednak urządzeniem o wiele wydajniejszym. To oznacza, że ostrzenie łańcucha będzie przebiegać zdecydowanie szybciej w porównaniu do ostrzałki manualnej. Ponadto możemy liczyć na większą precyzję, ze względu na ustawienie konkretnego kąta ostrzenia, który jest narzucony przez producenta łańcuchów. Należy pamiętać, że zachowują bardzo wysoką precyzję ostrzenia, automatycznie wpływamy korzystnie na większą wydajność pilarki łańcuchowej.

Szlifierka do ostrzenia łańcucha - porady zakupowe

Wybór ostrzałki manualnej nie powinien sprawiać nam większego problemu. Natomiast sięgając po elektronarzędzia mamy już większy wybór różnych modeli, które różnią się między sobą określonymi parametrami. Dobrze jest sprawdzić, na jakich cechach produktu rzeczywiście warto się skupiać, tak aby móc liczyć na wyjątkową efektywność oraz precyzję ostrzenia. Jest to szczególnie ważne, jeżeli elektryczna szlifierka do ostrzenia łańcucha będzie znajdować się bardzo często w użytku.

Zastanawiając się nad zakupem ostrzałki elektrycznej, należy przyjrzeć się takim parametrom jak:

Maksymalna prędkość obrotowa - tutaj do wyboru mamy narzędzia, których maksymalna prędkość obrotowa waha się od 3000 do 6000 obrotów na minutę. Im większa wartość tego parametru, tym efektywniejsze będzie ostrzenie.

Moc - wśród modeli ostrzałek do łańcuchów znajdziemy szlifierki o mocy już od 60 W, nawet do 250 W. Im większa moc, tym urządzenie będzie pracować wydajniej.

Średnica tarczy szlifierskiej - najczęściej mamy do czynienia ze średnicą wynoszącą 108 mm lub 145 mm

Kąt ostrzenia - w określony kąt ostrzenia są wyposażone półprofesjonalne lub profesjonalne elektronarzędzia. Najczęściej ten parametr waha się od 20 do 45 stopni.

Maksymalna głębokość ostrzenia  - jest to parametr dzięki któremu będziemy mogli zobaczyć, do jakiego typu łańcuchów możemy przeznaczyć ostrzałkę

Ostrzałka do łańcuchów w czasie pracy, a także rodzaje urządzeń, zasada działania, porady, polecani producenci, najlepsze modele oraz ceny
Ostrzałka do łańcuchów krok po kroku, zastosowanie, działanie, rodzaje, producenci, modele, ceny oraz porady

Systemy zabezpieczające - podczas ostrzenia łańcucha materiałem ubocznym mogą być drobinki. Dlatego dobrze jest wyposażyć się w ostrzałkę wyposażoną w osłonę tarczy. Dodatkowym zabezpieczeniem jest ogranicznik głębokości ostrzenia, dzięki czemu nie uszkodzimy łańcucha.

Waga - jest to bardzo ważny element, który ma wpływ na ewentualne przenoszenie urządzenia, jak i również jego stabilność. Najczęściej waga elektronarzędzi tego typu waha się od 3,5 do 5,5 kg.

Wyposażenie znajdujące się w zestawie - najczęściej jest to dodatkowa tarcza, którą możemy wymienić po wyeksploatowaniu starej tarczy

Ostrzałki do pilarek - ceny i opinie

Ostrzałki do pilarki - opinie

Szukając najlepszej ostrzałki do łańcucha piły spalinowej, koniecznie powinniśmy sprawdzić opinie na temat poszczególnych modeli. Znamy już dokładnie jakie zalety oraz wady posiada ostrzałka ręczna oraz elektryczna. W ten sposób będzie nam łatwiej podjąć decyzję o zakupie konkretnego typu szlifierki do ostrzenia łańcucha.

Należy dodatkowo kierować się opiniami dotyczącymi konkretnych modeli ostrzałek. Szczególnie jeżeli wybieramy narzędzia z podobnej półki cenowej. Wtedy będziemy mogli dokładniej porównać efektywność, a także jakość poszczególnych modeli ostrzałek. Opinie bez problemu znajdziemy na różnego rodzaju forach internetowych, w sklepach internetowych

Szlifierka do ostrzenia łańcucha - cena

Jeżeli jesteśmy zainteresowani zakupem szlifierką do ostrzenia łańcuchów, to warto dowiedzieć się jaka jest jej orientacyjna cena. Dlatego w poniższym zestawieniu znajdują się propozycje renomowanych modeli urządzeń przeznaczonych do ostrzenia łańcuchów piły spalinowej.

Przykładowe ceny ostrzałek do łańcuchów pił spalinowych

Nazwa produktu

Cena

Ostrzałka do łańcuchów 180 W Verto 52G502

129,20 zł

Ostrzałka do łańcuchów Einhell GC-CS 85

149,00 zł

Ostrzałka do łańcuchów Hecht 9, maszynka do ostrzenia

133,00 zł

Ręczna ostrzałka, pilnik Oregon 4,5 mm 3 szt.

29,98 zł

Maszynka do ostrzenia łańcucha Mac Allister 180 W

128,00 zł

Maszynka do ostrzenia łańcucha elektryczna 85 W

89,98 zł

Maszyna do ostrzenia łańcucha 85W XTline

191,01 zł

ikona podziel się Przekaż dalej