Piły spalinowe - zastosowanie i rodzaje

Do czego przyda się piła spalinowa do drewna

Piła motorowa pozwoli ci bez trudu wyciąć nadmiernie rozrośnięte gałęzie, a następnie pociąć je na mniejsze kawałki. Pilarki spalinowe przydają się głównie właścicielom kominków, którzy muszą przygotowywać drewno na opał i często mają problemy z jego przechowywaniem. Przy pomocy pilarki z łatwością potniesz kłody na mniejsze kawałki, które można łatwo przechowywać w drewutni czy w domu. Dzięki temu drewno się nie zmarnuje.

Piła łańcuchowa spalinowa czy elektryczna

Wybierając pilarkę zastanawiamy się przede wszystkim nad zastosowaniem sprzętu. Jeśli szukamy sprzętu do zwykłych zastosowań w domu i w ogrodzie, jak na przykład cięcie gałęzi, wystarczy urządzenie o mniejszej mocy. Pilarki elektryczne cechują się mniejszą mocą. Jednak są tańsze, nie emitują spalin i pracują cicho. Ich wadą jest kabel, który przeszkadza w pracy. Do zastosowań profesjonalnych oraz do cięcie grubszego drewna bardziej efektywne są pilarki spalinowe.

Piły spalinowe wykorzystują paliwo w postaci mieszanki benzyny i oleju. Przy pracy z piłą spalinową nie jesteśmy ograniczeni przewodem elektrycznym. Można pracować w przypadku braku zasilania elektrycznego. Wyjeżdżając na działkę, wystarczy zabrać ze sobą kanister z paliwem i uzupełniać w razie wyczerpania zbiornika. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piłach spalinowych.

Czym się kierować, kupując piłę spalinową do drewna?

Główne parametry, jakimi należy się kierować przy zakupie pilarki spalinowej:

  • waga pilarki ma duże znaczenie, gdyż przy pracy trzymamy pilarkę w rękach i nie powinna ona być zbyt ciężka. Do zwykłych prac przydomowych wybieramy pilarki o wadze 4-6 kg, zaś do zastosowań profesjonalnych stosuje się pilarki o wadze nawet 10 kg.
  • moc pilarki podawana w koniach mechanicznych. Do zastosowań przydomowych jak przycinanie gałęzi wystarczy pilarka spalinowa o mocy do 2,5 KM. Jeśli chcemy dodatkowo przygotować drwa na opał potrzebna będzie piła motorowa o mocy 2,5 do 5 KM, zaś do cięcia grubszego drewna, na przykład do pracy w lesie, przydatna będzie pilarka o mocy ponad 5 KM.
  • długość prowadnicy wpływa na efektywność pracy pilarki i decyduje o tym jak duże pnie drzew można przeciąć. Prowadnica to element, na którym pracuje łańcuch. Do prac domowych wystarczy długość prowadnicy 35 cm. Natomiast do zadań bardziej wymagających, jak ścinanie drzew czy przygotowywanie opału konieczna będzie pilarka o długości prowadnicy co najmniej 40 cm. Dla profesjonalistów przydatna będzie długość prowadnicy nawet 100 cm. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piłach łańcuchowych elektrycznych?
  • pojemność silnika decyduje o wydajności pilarki. Im wyższa pojemność silnika tym wyższa jest moc pilarki i możliwość zamontowania dłuższej prowadnicy. Tanie piły łańcuchowe o małej mocy mają pojemność 25-30 cm3. Droższe i bardziej uniwersalne modele mają pojemność około 50 cm3. Zaś aby ścinać drzew o dużej średnicy, konieczna będzie piła o pojemności silnika 100-125 cm3. Warto wiedzieć, że większa pojemność silnika powoduje zwiększone koszty eksploatacji pilarki. Dlatego też należy kupić pilarkę odpowiednią do potrzeb, aby nie ponosić niepotrzebnie kosztów większego zużycia paliwa.
  • poziom generowanego hałasu. Hałas jest nieunikniony przy pracy z pilarką. Aby chronić słuch, należy nosić słuchawki ochronne.
  • dodatkowe funkcje zwiększające bezpieczeństwo, jak hamulec, integracja ssania.
  • wygodny uchwyt, który pewnie leży w dłoniach i uniemożliwia wysunięcie się piły w czasie pracy.
Piła łańcuchowa spalinowa podczas pracy z drzewem oraz polecane piły spalinowe i pilarki spalinowe do różnych zastosowań
Piła łańcuchowa spalinowa - rodzaje, modele, ceny, opinie, porady
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze pilarki spalinowe

Szukasz dobrze wykonanej, niezawodnej pilarki spalinowej? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane modele pilarek spalinowych.

Piła spalinowa do drewna - główni producenci i popularne modele

Tanie piły łańcuchowe

W sklepach sieciowych jak Castorama czy Obi znajdziemy tanie piły łańcuchowe przeznaczone do zadań domowych i amatorskich. Są to piły o mniejszej mocy silnika, przy pomocy których z łatwością zrobisz porządek w ogrodzie czy potniesz drewno do kominka. W Castoramie znajdziesz tanie piły łańcuchowe popularnej marki Nac w cenach 298 do 448 zł. Wśród niedrogich modeli największą popularnością cieszą się tanie piły łańcuchowe takich marek jak Nac, Graphite czy Makita.

Piły spalinowe Husqvarna

Ceny modeli Husqvarna oscylują od 729 zł do ponad 4 tysięcy zł. Są to zdecydowanie modele z górnej półki, przeznaczone do zadań przydomowych jak i do zastosowań uniwersalnych czy też profesjonalnych. Marka stawia na ochronę środowiska, dzięki czemu piły spalinowe Husqvarna spalają mniej paliwa i wydalają mniej spalin. Jak zapewnia producent piła motorowa Husqvarna to urządzenie ciche, lekkie i wydajne. Piły spalinowe Husqvarna zostały wyposażone w systemy, które umożliwiają szybkie uruchomienie urządzenia przy małym wysiłku, zmniejszają zużycie urządzenia oraz zmniejszają czas pomiędzy czyszczeniem filtra. Sprawdź także ten artykuł o pilarkach łańcuchowych.

Piły spalinowe Stihl

Stihl oferuje zarówno piły spalinowe przeznaczone do prostych prac przy domu i w ogrodzie, jak również do zadań specjalistycznych w leśnictwie i rolnictwie. Piły spalinowe Stihl to nowoczesny sprzęt z górnej półki, którego ceny zaczynają się od 699 zł. Nawet piły spalinowe Stihl do zadań okazjonalnych i amatorskich posiadają rozwiązania techniczne i systemy bezpieczeństwa zaczerpnięte z pilarek profesjonalnych. Poszczególne modele posiadają błyskawiczny napinacz piły łańcuchowej, system umożliwiający łatwy rozruch oraz hamulec bezpieczeństwa. Piły spalinowe Stihl do zadań specjalnych cechują się wyższą mocą silnika od 2.6 KM, zaś ich niewielki ciężar 5-6 kg pozwala na długą pracę. Ich ceny przekraczają 2 tysiące zł.

W sklepach internetowych popularnością cieszy się piła łańcuchowa spalinowa Stihl MS 211. Ta piła motorowa zasłużyła sobie na dobre opinie ze względu na niezawodność, łatwość użytkowania i niewielką wagę. Użytkownicy chwalą ten model jako poręczny, funkcjonalny i lekki. Pojawiają się jednak opinie krytyczne, które zwracają uwagę na zawodność, wysoką cenę oraz małą wytrzymałość. Również opinie na temat zużycia paliwa są podzielone.

Przy wyborze piły spalinowej warto kierować się nie tylko marką i ceną urządzenia, lecz przede wszystkim rodzajem prac, do których dane urządzenie będzie przeznaczone. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piłach tarczowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły