Co to jest piła ukosowa - podstawowe informacje

Piła ukosowa znana jest również jako pilarka ukosowa, piła ukośnica, ukośnica ręczna czy też piła kątowa do drewna. Piły kątowe do drewna występują w wielu modelach i rodzajach. Dlatego też, jeśli chcemy zdecydować się na zakup takiej pilarki ukosowej, powinniśmy dowiedzieć się, czym się ona charakteryzuje, a także, jakie są jej rodzaje. Poznajmy więc podstawowe informacje, o których warto wiedzieć, decydując się na te narzędzia ręczne.

Piła kątowa do drewna z prowadnicą lub bez niej jest urządzeniem, które gwarantuje nam precyzyjne cięcie, które możemy uzyskać w bardzo wygodny sposób. To narzędzie wielofunkcyjne ma możliwość wykonywania cięć w wielu wymiarach, a przy tym zachowuje dodatkowo dużą precyzyjność. Dzięki temu możemy wykonać mniej lub bardziej skomplikowane cięcia, nie przejmując się kątem, w jakim mają być one wykonane.

Pamiętajmy jednak o tym, że istotne jest tutaj dobre ustawienie kąta, które można zmienić na podziałce urządzenia. Ze względu na swoją precyzyjność, ukośnica ręczna daje nam możliwość do ustawienia kąta z dokładnością nawet do 1o, co jest dość rzadko spotykane przy innych urządzeniach elektrycznych przeznaczonych do cięcia. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Warto również wiedzieć o tym, że niektóre ukośnice ręczne nie mają osuwu, ale możemy kupić również piły ukośnice z posuwem, który bardzo pomaga we współpracy z urządzeniem. Pamiętajmy też o tym, że piła ukosowa dostępna jest w dwóch wersjach. Pierwszą z nich jest ta, gdzie piła ma możliwość cięcia tylko i wyłącznie w dwóch wymiarach. Natomiast bardziej zaawansowane modele potrafią wykonywać cięcie w trzech wymiarach przy pomocy linii laserowych.

Gdzie znajduje swoje zastosowanie pilarka ukosowa

Piła ukośnica z posuwem lub bez niego, z prowadnicą lub bez niej, jest narzędziem ręcznym bardzo chwalonym sobie przez osoby, pracujące w różnych zawodach. Opinie na jej temat są tak dobre, ponieważ jest ona urządzeniem wielofunkcyjnym, które przy niedużych nakładach finansowych jest w stanie zastąpić pracę kilku innych urządzeń.

Piła kątowa do drewna jest doskonałym urządzeniem wykorzystywanym nie tylko w stolarstwie, ale także w pracy ciesielskiej, przy obróbce drewna oraz w ogrodnictwie. Jeśli na co dzień dużo pracujemy z drewnem, nie powinniśmy się zastanawiać i zdecydować się na zakup pilarki ukosowej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piłach tarczowych?

Jeśli chodzi natomiast o samo zastosowanie, piła ukośnica z posuwem, ale i bez niego, daje nam możliwość przecinania desek oraz paneli ściennych i podłogowych. Musimy jedynie pamiętać o tym, by odpowiednio dobrać średnicę tarczy do wykonywanego cięcia. Co więcej, jeśli średnica tarczy będzie mniejsza, bez problemu poradzimy sobie nawet z przycinaniem małych elementów, jakimi są np. ramki do zdjęć czy obrazu. Wtedy jednak pamiętajmy, że nie tylko średnica tarczy ma znaczenie, ale też ilość zębów, ponieważ tu powinna ona wynosić np. 32 zęby. Jednak, gdy tniemy większe elementy, wtedy zębów może być zdecydowanie mniej.

Piła ukosowa lub pilarka ukosowa w czasie użycia oraz polecana piła kątowa do drewna lub do innych materiałów i zastosowań
Piła ukosowa - zastosowanie, popularne modele, opinie, ceny, porady

W ogrodnictwie piła ukosowa może być wykorzystywana nie tylko do cięcia elementów na płot, ale przyda się także przy budowie altanki ogrodowej, w której spędzamy czas w okresie letnim i wiosennym. W tym przypadku sytuacja ze średnicą tarczy ulega zmianie, ponieważ musi ona być większa, dlatego, że będziemy musieli przeciąć belki o wymiarach 15 × 25 cm i większych. Sprawdź także ten artykuł o piłach łańcuchowych.

Piła ukośnica - ile kosztują te narzędzia ręczne i jacy są ich znani producenci

Decydując się na zakup pilarki ukosowej, istotnym elementem dla nas są opinie innych użytkowników. Pamiętajmy jednak, że kierując się opinią innych osób, możemy spotkać się z niemiłą niespodzianką, ponieważ dany model piły ukosowej może nam nie odpowiadać i nie musi wcale spełniać wszystkich naszych wymagań. Właśnie dlatego, wybierając piłę ukośnicę do naszego domu, lepiej zasugerować się opinią kogoś jeszcze, np. wykwalifikowanego doradcy w sklepie budowlanym. Właśnie takie osoby ułatwią nam zdecydowanie się na konkretny model i pomogą dopasować go do naszych wymagań.

Jeszcze inną ważną, w sumie można powiedzieć, że decydującą kwestią jest cena. Ceny za pilarki ukosowe są różnorodne, przez co lepiej od razu wyznaczyć sobie budżet, jaki możemy na nią przeznaczyć i w ten sposób dobrać odpowiednią piłę ukosową do naszych możliwości finansowych.

Nie zapominajmy także o tym, że cena zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest na pewno to, jaki jest model pilarki ukośnicy, a także, od jakiego producenta on pochodzi. Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na moc pilarki, ponieważ jeśli nie będzie nam ona potrzebna do większych projektów, wtedy wystarczy nam pilarka o słabszym silniku. No i oczywiście ważne jest też to, czy decydujemy się na pilarki z prowadnicami i posuwem, czy takie elementy nie są nam potrzebne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piłach do betonu?

Zdecydowanie na rynku pił ukosowych przodują firmy Erbauer i Evolution. Piła ukosowa Evolution 1200 W, 200 mm, bez posuwu dostępna jest już w kwocie około 350 zł, natomiast Evolution 1500 W, 210 mm, z posuwem to koszt około 600 zł. Z kolei ukośnica ręczna Erbauer 1800 W, 254 mm, bez posuwu, kosztuje około 550 zł, a model Erbauer 1400 W, 216 mm z posuwnicą to koszt około 700 zł.

Jak możemy zauważyć na powyższych przykładach, piły ukosowe z posuwem są zdecydowanie droższe niż te, które posuwu nie mają. Pamiętajmy także o tym, że ceny mogą się różnić w zależności od tego, w jakim sklepie kupimy nasz sprzęt, ponieważ również tam możemy zauważyć znaczące różnicy ceny.

ikona podziel się Przekaż dalej