Elektronarzędzia do drewna

Pilarka akumulatorowa – na co zwrócić uwagę?

Upewnij się, że urządzenie zostało wyposażone w akumulator – często bowiem zdarza się, że sprzedawcy nie oferują go w zestawie. Ważna będzie również prędkość łańcucha, od której zależy efektywność pracy urządzenia. Akumulatorowa pilarka tarczowa, łańcuchowa czy taśmowa powinna mieć odpowiednio wyprofilowany uchwyt, który zapewni komfort w trakcie wycinki drzew.

Dodatkowo rączka piły powinna zostać pokryta antypoślizgową powłoką, aby zabezpieczyć urządzenie przed przypadkowym wyślizgnięciem się z dłoni. Idealne rozwiązanie to stosowanie systemu antywibracyjnego, który ułatwia manewrowanie sprzętem i zapewnia precyzję cięcia. Ważną kwestią jest również… waga danego modelu – im cięższy, tym gorzej będzie się pracowało. Zalecana waga urządzenia to do 5 kg. Szczególnie dużą popularną cieszą się pilarki Makita, pilarki Husqvarna oraz pilarki Stihl lub Bosch. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Rodzaje pił mechanicznych

Piły różnią się od siebie ze względu na wiele czynników. Różniącym je elementem jest chociażby napęd. W owej grupie wyróżnia się:

  • piły spalinowe – silnik napędzany paliwem,
  • piły akumulatorowe – ekologiczne i bardziej ciche od pilarek spalinowych, jednak muszą być często ładowane,
  • piły elektryczne – zasilane energią elektryczną.

Pilarki można podzielić ze względu na ich kształt oraz zastosowanie ostrza. Jest to zatem:

  • pilarka tarczowa – ostrze w formie tarczy, służące do cięcia drewna, płytek ceramicznych lub nawet… betonu,
  • pilarka taśmowa – ostrze jest metalową, ząbkowaną wstęgą. Możesz za jej pomocą przeciąć grubą deskę lub płytę,
  • pilarka łańcuchowa – cięcie za pomocą łańcuchów z ogniwami w kształcie ząbków (drzew i betonu),
  • pilarka szablasta – z charakterystycznym brzeszczotem wygiętym łukowato do góry. Urządzenie służy do przerzynania poprzecznego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o pilarce tarczowej i jej wyborze.

Piła akumulatorowa – popularne modele

Pilarka akumulatorowa DUC252Z

Piła akumulatorowa charakteryzuje się niskim poziomem hałasu, a także beznarzędziową wymianą. Urządzenie wyróżnia się także swoją wysoką wydajnością oraz siłą cięcia poprzez możliwość wykorzystania aż dwóch akumulatorów! Dodatkowo wprowadzone jest w piłę automatyczne smarowanie łańcucha i funkcja Anti-kickback, zapewniająca wysoki komfort pracy. Hamulec silnika umożliwia natychmiastowe zatrzymanie łańcucha, a wyłącznik bezpieczeństwa ochrania przed przypadkowym uruchomieniem się piły.

Koniecznie sprawdź ofertę, ponieważ te pilarki Makita zazwyczaj sprzedawane są bez akumulatora i ładowarki (stąd stosunkowo niska cena). Piła akumulatorowa z ładowarką i akumulatorem będzie kosztowała ok. 300, 400 zł więcej!

Pilarka akumulatorowa DUC252Z - parametry i cena

Prędkość łańcucha

8,33 m/s

Maks. długość prowadnicy

250 mm

Podziałka łańcucha

3/8’

Napięcie akumulatora

18 V

Waga

4,5 kg

Cena

ok. 750 zł

Pilarka akumulatorowa na białym tle oraz piła akumulatorowa i polecane modele pilarki Makita - opinie, parametry, ceny
Pilarki akumulatorowe – rodzaje, ceny, opinie, wiodące modele

Pilarka akumulatorowa Stihl MSA 160 C-BQ

Są to elektronarzędzia poręczne, ciche i bardzo mocne. Dzięki modelowi z łatwością przygotujesz drewno na opał, wypielęgnujesz drzewa w ogrodzie, a także przytniesz drewno w zamkniętym pomieszczeniu. Piła sprawdzi się wszędzie tam, gdzie podczas pracy należy zachować względną ciszę. Urządzenie wyposażono w prowadnicę o długości 30 cm, a także piłę łańcuchową o niskim poziomie wibracji i minimalnej skłonności do odbić. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pilarkach łańcuchowych?

Pilarki Stihl sprzedawane najczęściej w wersji bez akumulatora oraz bez ładowarki. Należy zatem doliczyć ok. 400 zł więcej za kompletne osprzętowanie.

Pilarka akumulatorowa Stihl MSA 160 C-BQ - parametry i cena

Prędkość łańcucha

4,6 m/s

Maks. długość prowadnicy

300 mm

Podziałka łańcucha

1/4’

Napięcie akumulatora

36 V

Waga

3,1 kg

Cena

ok. 1300 zł

Pilarka akumulatorowa Husqvarna 120i

Urządzenie jest lżejsze od pilarek spalinowych oraz wygodniejsze w użytkowaniu. Wyposażono je w silnik bezszczotkowy, działający na akumulator litowo-jonowy. Piła akumulatorowa nie wymaga narzędzi, jest łatwa w rozruchu oraz posiada intuicyjną klawiaturę. Wyposażono ją w prowadnicę o długości 30 cm, dzięki czemu urządzenie świetnie nadaje się do cięcia drewna.

Pilarki Husqvarna dostępne są w zestawie z ładowarką i akumulatorem. Cena przedstawiona w tabeli dotyczy kompletnego osprzętowania.

Pilarka akumulatorowa Husqvarna 120i - parametry i cena

Prędkość łańcucha

11,5 m /s

Maks. długość prowadnicy

300 mm

Podziałka łańcucha

3/8’

Napięcie akumulatora

36 V

Waga

4,5 kg

Cena

ok. 1200 zł

Pilarka akumulatorowa Bosch UniversalChain 18

Urządzenie jest najlżejszym w zestawieniu. Piłę wyposażono w stabilizującą osłonę prowadnicy z kolcami oporowymi, które utrzymują drewno. Pilarka Bosch posiada obrotowy mechanizm zwalniający, zapewniający kontrolę i bezpieczeństwo podczas pracy. Dzięki wskaźnikowi stanu akumulatora będziesz wiedział, ile pozostało rezerwy energii.

Urządzenie sprzedawane zazwyczaj z ładowarką i akumulatorem. Cena pilarki do drewna przedstawiona w załączonej tabeli dotyczy całego zestawu. Sprawdź także ten artykuł o wyborze piły do betonu.

Pilarka akumulatorowa Bosch UniversalChain 18 - parametry i cena

Prędkość łańcucha

4,5 m/s

Maks. długość prowadnicy

200 mm

Podziałka łańcucha

1/4’

Napięcie akumulatora

18 V

Waga

3 kg

Cena

ok. 900 zł

ikona podziel się Przekaż dalej