Pilarka łańcuchowa - rodzaje i zastosowanie

Piły łańcuchowe do drewna mają bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim przy ich pomocy możemy pociąć drewno na mniejsze kawałki. Jest to popularna czynność podczas przygotowywania drewna opałowego. Jednak dzięki pile łańcuchowej możemy pozbyć się niechcianych gałęzi, a nawet drzew. Istnieje możliwość skorzystania z urządzeń, których łańcuch dostosowany jest do przecinania twardego materiału, którym jest beton lub cegła. W ten sposób piły spalinowe stają się pomocnymi narzędziami przy budowie lub rozbiórce.

Pilarka łańcuchowa rozróżniana jest na kilka typów pod względem sposobu zasilania na:

 • Elektryczne piły łańcuchowe - jak sama nazwa wskazuje elektryczna pilarka łańcuchowa zasilana jest energią elektryczną. To oznacza, że możemy korzystać z nich tylko w takich miejscach, w których mamy stały dostęp do prądu. Jej największą zaletą jest brak emisji spalin, a także minimalny poziom hałasu. Raczej sprawdzają się przy cięciu kawałków drewna o mniejszej średnicy. Elektryczna pilarka łańcuchowa najczęściej wyróżnia się mocą silnika od 1,2 do 2,4 kW. W tym celu wymagają zasilania napięciem wynoszącym od 230 do 240 V. Decydując się na elektryczną pilarkę, należy wziąć pod uwagę większe ograniczenia w długości prowadnicy. Zwykle nie przekraczają one długości 40 cm, a zdecydowanie częściej wynoszą one ok. 30 cm długości. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pilarkach.
 • Piły spalinowe - są najpopularniejszym wyborem pilarek łańcuchowych, ze względu na zdecydowanie większą moc, a także lepszą wytrzymałość. Piły spalinowe pozwalają na przecinanie drewna o pokaźnej średnicy. To właśnie one najczęściej znajdują zastosowanie przy wycince drzew w lesie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w odróżnieniu do pilarek elektrycznych, są one o wiele cięższe oraz podczas pracy silnika wytwarzają silniejsze drgania. Wśród słabych stron pilarek spalinowych wymienimy także emisję spalin, która w nowszych modelach jest ograniczana przy pomocy specjalnych katalizatorów, ale nadal ona występuje. Moc silnika zwykle waha się od 1,2 do 5 KM. Im większa moc, tym lepiej narzędzie poradzi sobie z bardziej uciążliwymi pracami. Prowadnica również jest o wiele dłuższa. Przy profesjonalnych modelach może wynieść nawet 100 cm długości.
 • Akumulatorowe piły łańcuchowe do drewna - to najrzadziej wybierane piły łańcuchowe do drewna. Ich zaletą jest mniej ograniczona swoboda ruchu niż przy pilarkach elektrycznych. Jednak trzeba pamiętać o ładowaniu akumulatora. Moc pilarki akumulatorowej oraz wszystkie pozostałe parametry są zbliżone do piły elektrycznej.

Zupełnie odmiennym typem pilarki łańcuchowej jest pilarka na wysięgniku. Specjalny wysięgnik pozwala na wycinanie oddalonych od nas gałęzi. Najczęściej są to gałęzie umiejscowione na znacznej wysokości. Pilarki na wysięgniku wymagają sporej wprawy w obsłudze. Jednak producenci wyposażają je w dodatkowe zabezpieczenia, by nie doprowadzić do uskoku narzędzia. Dodatkowo pilarka często posiada obrotową głowicę, dzięki czemu dojście do trudno dostępnych gałęzi jest jeszcze łatwiejsze. Sprawdź także inne, zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze pilarki spalinowe

Szukasz dobrze wykonanej, niezawodnej pilarki spalinowej? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane modele pilarek spalinowych.

Piły łańcuchowe do drewna - przykładowe ceny

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny pilarek łańcuchowych:

 • Tanie piły łańcuchowe, pilarka elektryczna Handy GTP 1335 - 159,00 zł
 • Tanie piły łańcuchowe, Lider GP 2040 - 189,00 zł
 • Tanie piły łańcuchowe, Lider YP11814 - 199,00 zł
 • Tanie piły łańcuchowe, Lider GTP 2400QTX - 249,00 zł
 • Elektryczna pilarka łańcuchowa Bosch AKE 30 S - 355,00 zł
 • Elektryczna pilarka łańcuchowa Makita UC4030A - 869,00 zł
 • Piły spalinowe Partner 340 S - 409,00 zł
 • Pilarka łańcuchowa akumulatorowa Bosch Keo 10,8 V - 379,00 zł
Piła łańcuchowa lub pilarka łańcuchowa do drewna oraz polecane modele różnych producentów wraz z orientacyjnymi cenami
Pilarki łańcuchowe - producenci, opinie, ceny, porady zakupowe
 • Piła łańcuchowa na wysięgniku vida XL, narzędzie 4w1 - 612,00 zł
 • Pilarka na wysięgniku Greenworks - 959,00 zł
 • Pilarka tarczowa CMI C-HKS-1200/160 1200 W - 189,00 zł
 • Pilarka tarczowa stołowa Bosch PTS 10 T, 1400 W - 1599,00 zł
 • Pilarka tarczowa Bosch GKS 190 1400 W - 629,00 zł
 • Pilarka tarczowa Makita HS7601 1200 W 190 mm - 729,00 zł
 • Prowadnice do pilarki tarczowej Wolfcraft - 329,00 zł
 • Prowadnice do pilarki tarczowej Dewalt DWS5021 - 216,00 zł
 • Prowadnice do pilarki tarczowej Matrix - 149,00 zł
 • Prowadnice do pilarki tarczowej Scheppach PL75/PL55 - 246,00 zł

Pilarka łańcuchowa jest narzędzie niezwykle przydatnym do wykonywania różnych prac przy domu. Należy dokładnie określić swoje oczekiwania, a także przeznaczenie sprzętu, dzięki czemu łatwiej będzie nam dokonać satysfakcjonującego zakupu. Najważniejszymi parametrami, na jakie powinniśmy zwracać uwagę, jest sposób zasilania pilarki łańcuchowej, moc silnika, długość prowadnicy, a także wszelkie dodatkowe wyposażenie wraz z udogodnieniami urządzenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pile do betonu?

Pilarka łańcuchowa - podsumowanie

Jeżeli pilarka łańcuchowa ma nam posłużyć do niedużych prac, takich jak pocięcie drewna opałowego na mniejsze kawałki czy też wycinka gałęzi, z powodzeniem możemy zakupić amatorski sprzęt. W zupełności wystarczą nam pilarki spalinowe o mocy ok. 1,5-2,5 KM. Natomiast długość prowadnicy nie musi przekraczać 40-50 cm. Przy zachowaniu takich parametrów możemy spodziewać się, że waga pilarki spalinowej nie przekroczy 4 kg. Jest to jednak spore obciążenie, które przy dłuższym czasie pracy może okazać się już uciążliwe.

Wybierając pilarkę łańcuchową zasilaną energią elektryczną, możemy zdecydować się na modele o mocy silnika na poziomie od 1,2 do 1,5 kW. Większa moc sprawdzi się przy bardziej wymagających pracach np. wycinaniu okazałych drzew. Jak już wcześniej wspomniano, w przypadku pilarek elektrycznych, nie możemy spodziewać się zbyt długich prowadnic. Jednak przy wycinaniu niedużych gałęzi swobodnie wystarczy nam pilarka o długości 30-40 cm. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tarczy do szlifowania betonu?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły