Pilarka łańcuchowa - najważniejsze informacje

Piły łańcuchowe - zastosowanie

Piły łańcuchowe mają zastosowanie przede wszystkim jako pilarki do drewna. Przy ich pomocy można ścinać drzewa, przycinać gałęzie i konary. Pilarka łańcuchowa może mieć również zastosowanie do prac budowlanych, gdzie wykorzystuje się duże, grube elementy drewniane, jak na przykład bale drewna, duże deski itp. Zastosowanie łańcuchowej pilarki do drewna zależy przede wszystkim od rodzaju zęba tnącego. Inne piły łańcuchowe stosowane są do cięcia wzdłużnego, inne do rzeźbienia w drewnie, a inne do pracy w drewnie zabrudzonym.

Piły łańcuchowe - budowa

Piły łańcuchowe składają się z kilku elementów, bez względu na to jakiego rodzaju jest to piła. Najważniejszym, kluczowym elementem każdej piły łańcuchowej jest łańcuch, który służy do cięcia. Najistotniejsze części łańcucha w pile łańcuchowej to:

 • ogniwo prowadzące, którego część dolna się przesuwa po bieżni prowadnicy,
 • ogniwo łączące, które łączy ogniwa prowadzące oraz zęby tnące,
 • ząb tnący, którego część górna zagłębia się w drewnie oraz wycina kolejne wióry. Jeśli szukasz porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piłach spalinowych.

Ząb tnący to z kolei najważniejszy element łańcucha piły łańcuchowej. To ząb tnący, a właściwie jego geometria określa w głównej mierze to do jakich prac można wykorzystywać dany rodzaj piły łańcuchowej. Oto poszczególne elementy zęba tnącego:

 • podstawa zęba,
 • półka tnąca,
 • krawędź tnąca pozioma,
 • krawędź tnąca pionowa,
 • ogranicznik zagłębienia.

Krawędzie tnące pozioma oraz pionowa ustawione są pod określonym kątem względem siebie i ma największe znaczenie, jeśli chodzi o wydajność cięcia. Innym ważnym elementem budowy piły łańcuchowej jest jej silnik, który napędza to urządzenie. Ze względu na rodzaj piły możemy się spotkać z silnikiem elektrycznym lub spalinowym.

Piły łańcuchowe - rodzaje

Piły łańcuchowe pełne dłuto - full chisel

Piły łańcuchowe typu pełne dłuto, czyli full chisel posiadają kanciasty kształt zęba tnącego z ostro zakończoną krawędzią boczną. Sprawia to, że dobrze wcina się ona w drewno i dzięki temu umożliwia szybkie i efektywne cięcie. Taka pilarka łańcuchowa sprawdza się przede wszystkim do pracy w miękkim drewnie pochodzącym z drzew iglastych. Są one wrażliwe na zabrudzone drewno i dosyć szybko się stępiają. Są trudne w ostrzeniu przez osoby, które nie mają dużego doświadczenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pilarkach łańcuchowych?

Piły łańcuchowe pół dłuto - semi chisel

Kolejnym rodzajem pił łańcuchowych są piły typu pół dłuto, czyli semi chisel. Posiadają one zaokrągloną krawędź boczną zębów tnących. Sprawia to, że piła taka tnie wolniej w drewnie miękkim, ale charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami cięcia. Sprawdza się dzięki temu w drewnie suchym, twardym, a także zmarzniętym i zabrudzonym. Taka piła zapewnia znacznie dłuższe użytkowanie bez przerw na jej ostrzenie. Są stosunkowo łatwe w ostrzeniu i można je naostrzyć pilnikiem, dzięki czemu mogą z nich korzystać osoby, które nie mają dużego doświadczenia.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze pilarki spalinowe

Szukasz dobrze wykonanej, niezawodnej pilarki spalinowej? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane modele pilarek spalinowych.

Piły łańcuchowe niskoprofilowe

Piłami łańcuchowymi niskoprofilowymi nazywane są te piły, które służą do pracy dla osób nieposiadających doświadczenia w użytkowaniu pił łańcuchowych lub stosują je stosunkowo rzadko. Charakteryzują się małymi i średnimi mocami i posiadają zwykle elementy, które poprawiają bezpieczeństwo, na przykład zmniejszają wibracje i ryzyko odbicia. Zaopatrzone są one zwykle w łańcuch z zębem typu pół dłuto, dzięki czemu można je stosować z powodzeniem nawet do zabrudzonego drewna.

Piły łańcuchowe do cięcia wzdłużnego

Innym rodzajem pił łańcuchowych są piły łańcuchowe do cięcia wzdłużnego. W przypadku tych pił kąt naostrzenia zęba tnącego wynosi 10°. Stosuje się je zwykle w tartakach przenośnych oraz do prac stolarskich i dekarskich. Charakteryzują się one większą mocą od innych pił łańcuchowych.

Piły łańcuchowe do rzeźbienia w drewnie - carving

Piły łańcuchowe do rzeźbienia w drewnie, czyli do carvingu charakteryzują się bardzo małą podziałką. Stosuje się w połączeniu ze specjalnymi prowadnicami do carvingu. Umożliwiają one wykonywanie precyzyjnych nacięć, dzięki czemu mają zastosowanie w rzeźbieniu w drewnie. Posiadają także elementy poprawiające bezpieczeństwo, zmniejszające wibracje oraz ryzyko odbicia.

Pilarka łańcuchowa na białym tle oraz polecane piły łańcuchowe, a także cena i opinie oraz najlepsi producenci
Piły łańcuchowe - przegląd popularnych modeli, opinie, ceny, porady

Piły łańcuchowe z zębami z węglika spiekanego - widiowe

Piły łańcuchowa z zębami z węglika spiekanego, czyli widiowymi to najbardziej profesjonalny rodzaj pił łańcuchowych. Mają zastosowanie do pracy w drewnie twardym, a także zabrudzonym i zamarzniętym. Zęby tnące wykonane z węglika spiekanego charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością. Są one jednak podatne na złamania oraz ukruszenia, szczególnie w przypadku kontaktu z kamieniami, gwoździami itp. Można je ostrzyć jedynie przy użyciu ostrzarki elektrycznej z tarczą diamentową. Sprawdź także ten artykuł o pilarkach tarczowych.

Łańcuchowa pilarka elektryczna

Piły łańcuchowe zaopatrzone mogą być w silnik elektryczny. Pilarka elektryczna ma bardzo dobre opinie, gdyż nie generuje zbyt dużo hałasu, a także nie emituje spalin, dzięki czemu nie wpływa niekorzystnie na środowisko. Tego rodzaju pilarki są lekkie i znakomicie sprawdzają się do użytku domowego. Można z nich korzystać na przykład do przycinania żywopłotu, pielęgnacji konarów drzew przydomowych itp. Nie wymagają one skomplikowanej konserwacji i zwykle charakteryzują się mniejszymi mocami od pilarek spalinowych.

Akumulatorowa pilarka łańcuchowa

Akumulatorowe piły łańcuchowe są zdecydowanie najrzadziej wybieranym rodzajem pod względem zasilania pił łańcuchowych do drewna. Posiadają one właściwości bardzo zbliżone do pilarek elektrycznych, jednak należy regularnie ładować akumulator. Dają one znacznie większą swobodę ruchów niż piły elektryczne.

Łańcuchowa pilarka spalinowa

Łańcuchowa pilarka spalinowa jest zwykle większa oraz cięższa od jej elektrycznego odpowiednika. To urządzenie mobilne, gdyż nie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej. Mogą być stosowane do użytku przydomowego, a także profesjonalnego. Są stosowane przez zawodowych drwali do ścinania grubych drzew w lasach, grubych konarów itp. Oprócz dbania o ostrość zębów łańcucha należy także pamiętać o uzupełnianiu stanu oleju. To rozwiązanie dużo bardziej hałaśliwe i wpływające niekorzystnie na środowisko naturalne niż elektryczne piły łańcuchowe. Przy pracy z takimi piłami powinno się stosować słuchawki lub inną ochronę uszu przed hałasem.

Piły łańcuchowe - wiodący producenci, najlepsze modele, ceny

Decydując się na zakup piły łańcuchowej warto zapoznać się z ofertą takich producentów jak Bosch, Hitachi, Makita, NAC, Husqvarna, czy Stihl. Piły łańcuchowe tych wiodących producentów mają najlepsze opinie i zawsze są gwarancją najwyższej jakości i trwałości. W tabelach poniżej przedstawiamy porównanie parametrów najlepszych modeli pił łańcuchowych elektrycznych i spalinowych oraz ich orientacyjne ceny.

Piły łańcuchowe elektryczne - porównanie najlepszych modeli

Model

Moc [W]

Prędkość obrotowa łańcucha [m/s]

Wymiary [cm]

Waga [kg]

Makita UC3541A

1800

14,5

45,5, x 24,5 x 20

4,7

Hitachi CS35Y

2000

14,5

35 (długość prowadnicy)

5,4

NAC CE20-O-S Oregon

2000

12

40,5 (długość prowadnicy)

4,9

Lider GTP 2240 QTX

2200

40 (długość prowadnicy)

5

Bosch GFZ 16-35 AC 0601637708

1600

35 (długość prowadnicy)

5,2

Piły łańcuchowe spalinowe - porównanie najlepszych modeli

Model

Moc [W]

Pojemność zbiornika na paliwo [l]

Wymiary [cm]

Waga [kg]

Makita UC3541A

1850

0,4

35 (długość prowadnicy)

4,1

NAC CST52-45-01AC

3000

0,51

45 (długość prowadnicy)

6,1

Graphite 89G940

2700

0,55

40 (długość prowadnicy)

4,9

Stihl MS 251

3000

40 (długość prowadnicy)

4,8

Husqvarna 135

1500

0,37

36 (długość prowadnicy)

4,4

 • Piła łańcuchowa elektryczna Makita UC3541A to cena 657,93 zł
 • Piła łańcuchowa elektryczna Hitachi CS35Y to wydatek 534,90 zł
 • Piła łańcuchowa elektryczna NAC CE20-O-S Oregon to koszt 239,00 zł
 • Piła łańcuchowa elektryczna Lider GTP 2240 QTX wiąże się z wydatkiem 222,00 zł
 • Piła łańcuchowa elektryczna Bosch GFZ 16-35 AC 0601637708 kosztuje 2020,41 zł
 • Piły spalinowe Makita EA3200S35A wiążą się z wydatkiem 702,00 zł
 • Piły spalinowe NAC CST52-45-01AC to wydatek 395,00 zł
 • Piły spalinowe Graphite 89G940 kosztują 309,50 zł
 • Piły spalinowe Stihl MS 251 to cena 1 715,00 zł
 • Piły spalinowe Husqvarna 135 to koszt 999,00 zł

Piły łańcuchowe to rozwiązanie dla każdego, kto posiada przydomowy ogród i pragnie dbać o swoje żywopłoty i drzewa. To narzędzia, które przydać się mogą również w przypadku warsztatu przydomowego, w którym pracuje się z drewnem. W zależności od preferencji i przeznaczenia mamy do wyboru piły łańcuchowe elektryczne, spalinowe oraz inne rodzaje tych pilarek. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piłach do betonu?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły