Piła tarczowa - najważniejsze informacje

Piła tarczowa jest narzędziem, które służy do cięcia prostoliniowego różnego rodzaju materiałów. Piła tarczowa jest narzędziem, które przeznaczone jest przede wszystkim do współpracy z różnymi rodzajami pilarek ręcznych oraz stołowych. Piła tarczowa w zależności od rodzaju i mocy może być wykorzystywana do cięcia takich materiałów jak na przykład: drewno miękkie lub twarde, drewno warstwowe, płyty wiórowe, płyty fornirowane, płyty laminowane, płyty gipsowo-cementowe, sklejka, gazobeton, gips-karton, tworzywa sztuczne, aluminium, stal budowlana, stal nierdzewna, aluminium, metale lekkie i wiele innych. Piła tarczowa ma więc bardzo szerokie zastosowanie.

Istnieje wiele rodzajów pił tarczowych, które mają zastosowanie do różnych grup materiałów. Poszczególne rodzaje pił tarczowych różnią się między sobą przede wszystkim konstrukcją zębów ich ostrzy. To od tej konstrukcji zależy przede wszystkim zastosowanie piły, pilarki do poszczególnych materiałów i charakterystycznych dla nich właściwości. Duże znaczenie ma także budowa samej tarczy, jak i konstrukcja pilarki, w której jest taka piła tarczowa stosowana. Kluczowym elementem każdej piły tarczowej jest tarcza, która odpowiada za cięcie materiału. Tarcza taka wykonana może być z różnych materiałów, od których zależy zastosowanie piły tarczowej. Istotny jest również rozmiar tarczy. Jeśli szukasz porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piłach spalinowych.

Piła tarczowa - rodzaje

Piła tarczowa z tarczą widiową

Do najpopularniejszych rodzajów pił tarczowych należy zaliczyć te, które zaopatrzone są w tarcze widiowe. Mają one zastosowanie przede wszystkim jako pilarki tarczowe do drewna. Piły tarczowe z płytą widiową posiadają zwiększoną liczbę zębów. Dzięki temu pilarki tarczowe do drewna z tarczą widiową umożliwiają efektywną oraz szybką pracę.

Piła tarczowa z uniwersalną tarczą

Piła tarczowa wyposażona może być także w tarcze uniwersalne. Tego typu piły tarczowe stosowane mogą być do różnych materiałów, jednak charakteryzujących się niezbyt dużą twardością. Mają więc zastosowanie jako pilarki tarczowe do drewna, do sklejki i innych materiałów drewnopochodnych, a także do tworzyw sztucznych.

Piła tarczowa ze specjalistyczną tarczą

Kolejnym rodzajem pił tarczowych ze względu na zastosowane w nich tarcze są piły tarczowe z tarczami specjalistycznymi, czyli dedykowanymi, dopasowanymi do konkretnego rodzaju materiału. Takie tarcze w zależności od przeznaczenia różnią się pomiędzy sobą rodzajem materiału, z jakiego są wykonane, wielkością i rozstawem, gęstością zębów, a także wielkością. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pilarkach łańcuchowych?

Tarczowe pilarki ręczne

Tarczowe pilarki ręczne to mobilne, przenośne urządzenia, które najczęściej występują jako pilarki elektryczne. Takie ręczne piły tarczowe charakteryzują się zwykle mniejszą mocą niż tarczowe pilarki stołowe. Ręczne piły tarczowe mają jednak tą przewagę nad stacjonarnymi piłami tarczowymi, że umożliwiają dostęp do cięcia materiałów w różnych miejscach, nawet w takich, których przecięcie przy użyciu pilarki stołowej byłoby niemożliwe. Ręczne piły tarczowe sprawdzają się przede wszystkim do cięcia przedmiotów o dużych gabarytach i o dużej wadze. Rolę ręcznych pilarek tarczowych mogą pełnić także szlifierki kątowe, gdy zamontujemy w nich odpowiednią tarczę.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze pilarki spalinowe

Szukasz dobrze wykonanej, niezawodnej pilarki spalinowej? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane modele pilarek spalinowych.

Tarczowe pilarki stołowe

Kolejnym rodzajem pilarek tarczowych są tarczowe pilarki stołowe. Ich cechą charakterystyczną odróżniającą je od pilarek ręcznych jest blat, w którym umieszcza się tarczę. To również pilarki elektryczne, które umożliwiają stabilne, wygodne cięcie różnych materiałów. Taka pilarka występuje zazwyczaj jako piła najazdowa z prowadnicą i sprawdza się przede wszystkim do cięcia pojedynczych elementów.Stołowa tarczowa piła najazdowa z prowadnicą charakteryzuje się zwykle większą mocą niż tarczowa piła ręczna.

Wielkość piły tarczowej

Piły tarczowe różnią się pomiędzy sobą także średnicą zewnętrznej krawędzi zębów, która określa średnicę nominalną tarczy w pilarce. Należy pamiętać o tym, aby parametry te były takie same. Otwory w pilarkach tarczowych mogą mieć średnice: 16, 20 lub 30 mm.

Piła tarczowa w trakcie pracy oraz polecane ręczne piły tarczowe i pilarki elektryczne oraz ich producenci, polecane modele i ceny
Piły tarczowe - rodzaje, modele wiodących producentów, opinie, ceny

Szerokość zęba piły tarczowej

Kolejną wartością, która rozróżnia piły tarczowe jest szerokość zęba. Wyznacza ona wielkość rowka, czyli rzazu w obrabianym materiale. Szerokość zęba w pile jest związana z rodzajem materiału, który jest przecinany. Wąskie zęby stosuje się do drewna suchego i twardego.

Liczba i podziałka zębów piły tarczowej

W przypadku twardych i cienkich materiałów powinno się stosować jak największą liczbę zębów w pile tarczowej. Natomiast do cięcia miękkich i grubych materiałów liczba ta powinna być jak najmniejsza.

Kąt natarcia zęba w pile tarczowej

Kąt natarcia zęba w pile tarczowej zawiera się w zakresie od -10° do 30°. Kąt ten ma znaczenie przy cięciu poszczególnych materiałów. Duży kąt natarcia zęba sprawdza się lepiej przy cięciu materiałów miękkich, a mały kąt lub ujemny natarcia odwrotnie lepiej sprawdza się przy cięciu twardych materiałów. Sprawdź także ten artykuł o pilarkach tarczowych.

Piły tarczowe - najlepsi producenci, modele, ceny

Wśród producentów pił tarczowych najlepsze opinie mają takie uznane firmy jak Bosch, Makita, Stanley czy Hurth. Wybór pilarek tych uznanych marek to zawsze gwarancja najwyższej jakości oraz trwałości i niezawodności.

Piły tarczowe do drewna - porównanie wiodących modeli

Model

Moc [W]

Prędkość obrotowa [obr./min.]

Wymiary [cm]

Waga [kg]

Metabo KGS 216 M

1500

3750

76 x 47,5 x 34

13,5

Schwarzbau TS250A

1500

5500

25 (tarcza widiowa)

25

Kraft&Dele EC554

1500

2950

20 (tarcza widiowa)

50 x 33,5 (stół pilarki)

12

Makita SP6000

1300

5800

34,1 x 25,5 x 25

4,4

Ryobi R18CS7-0

3700

18,4 (tarcza widiowa)

2,8

Piły tarczowe do metalu - porównanie wiodących modeli

Model

Moc [W]

Typ zasilania

Typ tarczy

Waga [kg]

Przecinarka do metalu Panasonic EY45A2LS2G

2200

akumulaturowe

zębata

2,8

Przecinarka do metalu Evolution Rage 2

2000

elektryczne

zębata

25

Przecinarka do metalu DeWalt D28710V

2200

elektryczne

korundowa

17

Przecinarka do metalu Bosch GCD 12 JL

2000

elektryczne

zębata

20

Przecinarka do metalu Metabo CS 23-355

2300

elektryczne

korundowa

16,9

Poniżej przedstawiamy przykładowe orientacyjne ceny pił tarczowych:

  • Pilarka Tarczowa Metabo KGS 216 M to cena 783,00 zł
  • Pilarka Tarczowa Schwarzbau TS250A kosztuje 239,00 zł
  • Pilarka Tarczowa Kraft&Dele EC554 wiąże się z wydatkiem 238,00zł
  • Pilarka Tarczowa Makita SP6000 to koszt 1327,00 zł
  • Pilarka Tarczowa Ryobi R18CS7-0 to wydatek 625,00 zł
  • Przecinarka do metalu Panasonic EY45A2LS2G to cena 1 859,00 zł
  • Przecinarka do metalu Evolution Rage 2 kosztuje 1 556,00 zł
  • Przecinarka do metalu DeWalt D28710V wiąże się z wydatkiem 889,00zł
  • Przecinarka do metalu Bosch GCD 12 JL to koszt 2 599,00 zł
  • Przecinarka do metalu Metabo CS 23-355 to wydatek 749,00 zł

Piły i pilarki tarczowe to narzędzia, które mają bardzo szerokie zastosowanie do cięcia różnych materiałów. Dzięki temu są bardzo przydatnym akcesorium w każdym warsztacie przydomowym. W zależności od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są tarcze piły tarczowej, rozmiarów tej tarczy oraz wymiarów, kąta nachylenia i gęstości zębów pilarki takie mogą mieć zastosowanie do cięcia materiałów o różnej grubości i twardości. Z kolej przy doborze pilarki do wielkości i wagi przedmiotu, których chcemy przecinać możemy wybierać pomiędzy pilarkami ręcznymi i stołowymi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piłach do betonu?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły