Prowadnica do piły spalinowej - zastosowanie i rodzaje

Do czego służy prowadnica do pilarki

Prowadnica stanowi podstawową część piły łańcuchowej, na której opierają się łańcuchy do pił spalinowych. Wyposażona jest w zęby i szynę, która utrzymuje łańcuch na obwodzie prowadnicy. Przy zakupie pilarki szczególnie ważna jest długość prowadnicy, gdyż decyduje ona o tym, jak grube pnie drzewa możemy przeciąć. Do prac przydomowych jak cięcie i rozdrabnianie gałęzi w ogrodzie wystarczy prowadnica do piły spalinowej o długości do 35 cm. Jeśli pilarka będzie potrzebna do bardziej skomplikowanych prac, jak ścinanie drzewek i krzewów czy rozdrabnianie drewna na opał potrzebna będzie dłuższa prowadnica do pilarki o długości co najmniej 40 cm. Natomiast profesjonaliści korzystają z długich prowadnic nawet o długości 100 cm.

Długość prowadnicy oznacza długość części roboczej, która jest mierzona od jej noska do początku obudowy pilarki. Nie wlicza się do niej długości końcówki montażowej. Podawana jest w calach lub w centymetrach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piłach spalinowych.

Jaką prowadnicę dobrać do twojej pilarki?

W miarę użytkowania pilarki prowadnica zużywa się i zachodzi potrzeba jej wymiany. Zdaniem specjalistów prowadnicę należy wymienić, gdy zostały zużyte 3-4 łańcuchy do pił spalinowych. W jaki sposób dobieramy prowadnice pił łańcuchowych?

Jeśli zastanawiasz się, jaką prowadnicę zakupić do twojej pilarki, to najprostszym sposobem doboru prowadnicy będzie odczytanie oznaczeń na zużytej prowadnicy i podanie ich w sklepie, gdzie sprzedawca dobierze odpowiednie modele. Prowadnica do piły spalinowej zawiera również oznaczenia dotyczące kompatybilnych łańcuchów.

Aby zdecydować, jaką prowadnicę zakupić, należy kierować się następującymi danymi:

  • model i marka posiadanej pilarki,
  • długość prowadnicy,
  • szerokość rowka prowadzącego łańcuch,
  • podziałka łańcucha.
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze pilarki spalinowe

Szukasz dobrze wykonanej, niezawodnej pilarki spalinowej? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane modele pilarek spalinowych.

Łańcuchy do pił spalinowych

Zestaw tnący piły spalinowej składa się z prowadnicy i łańcucha. Łańcuch zwykły sprawdzi się do cięcia drewna amatorsko i profesjonalnie. Natomiast łańcuch widiowy przeznaczony jest do pracy w trudnych warunkach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piłach łańcuchowych elektrycznych?

W przypadku konieczności wymiany łańcucha producenci zalecają produkty markowe. Największą renomą cieszą się łańcuchy takich marek jak Oregon i Stihl.

Dobry łańcuch powinien cechować się:

  • niskim poziomem wibracji
  • niską skłonnością do odbić i odrzucania wstecznego.

Łańcuchy do pił spalinowych różnią się:

  • długością ogniwa,
  • grubością ogniw prowadzących,
  • ilością ogniw prowadzących.

Informację, jaki łańcuch dobrać do prowadnicy do pilarki, znajdziemy na prowadnicy oraz w instrukcji obsługi pilarki.

Jeśli praca będzie wykonywana w warunkach ekstremalnych lub brudnych, warto wybrać łańcuch widiowy, który wykonany jest z mocnych stopów metali i mniej się zużywa. Łańcuch widiowy sprawdzi się do cięcia zabrudzonego drewna, zabrudzonych pni blisko podłoża, na terenach piaszczystych czy w lasach po pożarach. W budownictwie łańcuch widiowy sprawdzi się w pracach ciesielskich, na przykład do cięcia desek zabrudzonych betonem. Sprawdź także ten artykuł o pilarkach łańcuchowych.

Prowadnice pił łańcuchowych - główne marki i ceny

Ceny prowadnic wahają się od około 36 zł do 300 zł. Do najbardziej znanych marek należą prowadnice Oregon i Stihl. Prowadnice pił łańcuchowych Oregon należą do tańszych i kosztują od około 36 do 112 zł.

Do piły spalinowej Stihl zaleca się prowadnice Stihl, których ceny zaczynają się od 66 zł. Producent przygotował prowadnice do różnych zastosowań, od rzeźbienia w drewnie, przez porządkowanie ogrodu i ścinanie drzew, aż do zastosowań profesjonalnych w leśnictwie i budownictwie. Prowadnice do zadań specjalnych są dodatkowo opancerzone. Jak zapewnia producent prowadnice do piły spalinowej Stihl są odporne na ścieranie, trwałe i wytrzymałe.

Zakup zestawu tnącego do piły, czyli prowadnicy i łańcucha wydaje się trudny z uwagi na mnogość typów i marek. Warto jednak decydować się na produkt markowy, znanych producentów, który gwarantuje jakość i bezpieczną pracę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piłach tarczowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 61,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły