Prowadnica do piły spalinowej - zastosowanie i rodzaje

Do czego służy prowadnica do pilarki

Prowadnica stanowi podstawową część piły łańcuchowej, na której opierają się łańcuchy do pił spalinowych. Wyposażona jest w zęby i szynę, która utrzymuje łańcuch na obwodzie prowadnicy. Przy zakupie pilarki szczególnie ważna jest długość prowadnicy, gdyż decyduje ona o tym, jak grube pnie drzewa możemy przeciąć. Do prac przydomowych jak cięcie i rozdrabnianie gałęzi w ogrodzie wystarczy prowadnica do piły spalinowej o długości do 35 cm. Jeśli pilarka będzie potrzebna do bardziej skomplikowanych prac, jak ścinanie drzewek i krzewów czy rozdrabnianie drewna na opał potrzebna będzie dłuższa prowadnica do pilarki o długości co najmniej 40 cm. Natomiast profesjonaliści korzystają z długich prowadnic nawet o długości 100 cm.

Długość prowadnicy oznacza długość części roboczej, która jest mierzona od jej noska do początku obudowy pilarki. Nie wlicza się do niej długości końcówki montażowej. Podawana jest w calach lub w centymetrach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piłach spalinowych.

Jaką prowadnicę dobrać do twojej pilarki?

W miarę użytkowania pilarki prowadnica zużywa się i zachodzi potrzeba jej wymiany. Zdaniem specjalistów prowadnicę należy wymienić, gdy zostały zużyte 3-4 łańcuchy do pił spalinowych. W jaki sposób dobieramy prowadnice pił łańcuchowych?

Jeśli zastanawiasz się, jaką prowadnicę zakupić do twojej pilarki, to najprostszym sposobem doboru prowadnicy będzie odczytanie oznaczeń na zużytej prowadnicy i podanie ich w sklepie, gdzie sprzedawca dobierze odpowiednie modele. Prowadnica do piły spalinowej zawiera również oznaczenia dotyczące kompatybilnych łańcuchów.

Aby zdecydować, jaką prowadnicę zakupić, należy kierować się następującymi danymi:

  • model i marka posiadanej pilarki,
  • długość prowadnicy,
  • szerokość rowka prowadzącego łańcuch,
  • podziałka łańcucha.

Łańcuchy do pił spalinowych

Zestaw tnący piły spalinowej składa się z prowadnicy i łańcucha. Łańcuch zwykły sprawdzi się do cięcia drewna amatorsko i profesjonalnie. Natomiast łańcuch widiowy przeznaczony jest do pracy w trudnych warunkach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piłach łańcuchowych elektrycznych?

W przypadku konieczności wymiany łańcucha producenci zalecają produkty markowe. Największą renomą cieszą się łańcuchy takich marek jak Oregon i Stihl.

Dobry łańcuch powinien cechować się:

  • niskim poziomem wibracji
  • niską skłonnością do odbić i odrzucania wstecznego.

Łańcuchy do pił spalinowych różnią się:

  • długością ogniwa,
  • grubością ogniw prowadzących,
  • ilością ogniw prowadzących.

Informację, jaki łańcuch dobrać do prowadnicy do pilarki, znajdziemy na prowadnicy oraz w instrukcji obsługi pilarki.

Jeśli praca będzie wykonywana w warunkach ekstremalnych lub brudnych, warto wybrać łańcuch widiowy, który wykonany jest z mocnych stopów metali i mniej się zużywa. Łańcuch widiowy sprawdzi się do cięcia zabrudzonego drewna, zabrudzonych pni blisko podłoża, na terenach piaszczystych czy w lasach po pożarach. W budownictwie łańcuch widiowy sprawdzi się w pracach ciesielskich, na przykład do cięcia desek zabrudzonych betonem. Sprawdź także ten artykuł o pilarkach łańcuchowych.

Prowadnice pił łańcuchowych - główne marki i ceny

Ceny prowadnic wahają się od około 36 zł do 300 zł. Do najbardziej znanych marek należą prowadnice Oregon i Stihl. Prowadnice pił łańcuchowych Oregon należą do tańszych i kosztują od około 36 do 112 zł.

Do piły spalinowej Stihl zaleca się prowadnice Stihl, których ceny zaczynają się od 66 zł. Producent przygotował prowadnice do różnych zastosowań, od rzeźbienia w drewnie, przez porządkowanie ogrodu i ścinanie drzew, aż do zastosowań profesjonalnych w leśnictwie i budownictwie. Prowadnice do zadań specjalnych są dodatkowo opancerzone. Jak zapewnia producent prowadnice do piły spalinowej Stihl są odporne na ścieranie, trwałe i wytrzymałe.

Zakup zestawu tnącego do piły, czyli prowadnicy i łańcucha wydaje się trudny z uwagi na mnogość typów i marek. Warto jednak decydować się na produkt markowy, znanych producentów, który gwarantuje jakość i bezpieczną pracę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piłach tarczowych?

ikona podziel się Przekaż dalej