Regulacja obrotów w pile spalinowej u różnych producentów

Jak już wcześniej wspomniano pilarka spalinowa będzie prawidłowo działać, jeżeli zadbamy o odpowiednie ustawienie gaźnika. Można tę czynność wykonać we własnym zakresie. Jednak konieczne jest w tym celu trzymanie się instrukcji podanej przez konkretnego producenta. Dzięki temu zyskamy pewność, iż regulacja gaźnika piły spalinowej przebiegnie według zaleceń, eliminując wszelkie możliwe błędy, jakie możemy popełnić.

Regulacja obrotów w pile spalinowej u poszczególnych producentów wygląda następująco:

- Regulacja gaźnika Stihl – pilarka spalinowa tej marki może mieć zamontowany jeden z dwóch typów gaźników. W przypadku pierwszego gaźnika śrubę regulacyjną przekręca się odwrotnie do kierunku wskazówek zegara aż poczujemy opór. Natomiast śrubę biegu jałowego obracamy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Tę czynność należy wykonać, aż do momentu, gdy śruba oprze się w gnieździe. Ostatecznie śrubę odwracamy z powrotem o ¾ obrotu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Regulacja gaźnika Stihl z numerem dwa wygląda nieco inaczej. Tym razem główna śruba regulacyjna powinna być obrócona zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara aż do oporu, by następnie odwrócić ją w przeciwnym kierunku o 2 obroty. Natomiast śrubę regulacyjną biegu jałowego również obracamy w tym samym kierunku co w przypadku gaźnika pierwszego. Jednak później obrót cofamy o 1,5 obrotu w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piłach spalinowych.

- Regulacja gaźnika pilarki Husqvarna – w przypadku tej firmy, regulacja gaźnika odbywa się przy pomocy trzech śrub: L – odpowiedzialnej za regulację ilości paliwa w czasie średnich i wolnych obrotów, H – odpowiedzialnej za pracę pilarki w czasie wysokich obrotów oraz T – jej zadaniem jest zmiana położenia przepustownicy. Regulacja gaźnika pilarki Husqvarna powinna odbywać się na rozgrzanym silniku. Zaczynamy od przekręcania śruby L zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż do oporu, aby następnie odwrócić ją z powrotem o ¼ obrotu. Następnie przechodzimy do regulacji śruby H, która pomoże nam wyregulować pracę pilarki na wysokich obrotach. Regulacja gaźnika pilarki Husqvarna, a dokładnie biegu jałowego jest potrzebna, jeżeli rzeczywiście podczas wolnych obrotów dochodzi do pracy łańcucha.

- Ustawienie gaźnika w pile spalinowej NAC – tak jak w przypadku powyższych producentów, przy zakupie gwarantowane jest fabryczne ustawienie gaźnika w pile spalinowej NAC. Jednak w przypadku regularnej pracy pilarki, należy uregulować ten element urządzenia. Wcześniej sprawdźmy, czy filtr paliwa oraz filtr powietrza nie zawierają żadnych zanieczyszczeń. Regulacja wolnych obrotów odbywa się poprzez obracanie śruby regulacyjnej w lewo. Pamiętajmy, że ustawienie gaźnika w pile spalinowej NAC możemy wykonać samodzielnie, ale już regulację składu mieszanki powinniśmy zlecić serwisowi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pilarkach łańcuchowych?

Używanie wysokich obrotów, a regulacja gaźnika piły spalinowej

Może się okazać, że pilarka spalinowa przy zastosowaniu wysokich obrotów nie działa w pełni prawidłowo.  W takich okolicznościach wymagana jest niewielka korekta. Jeżeli interesuje nas regulacja gaźnika Stihl, to powinniśmy pamiętać o dwóch wersjach tego podzespołu. W przypadku pierwszego gaźnika główną śrubę regulacyjną przekręcamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż poczujemy wyraźny opór. Natomiast w przypadku drugiego gaźnika, regulacja zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, nie powinna przekroczyć ¾ obrotu. Po wykonaniu takiej korekty piła spalinowa podczas wysokich obrotów powinna zacząć prawidłowo.

Pamiętajmy o tym, aby regulacja obrotów w pile spalinowej zawsze odbywała się, kiedy tylko zauważymy niepokojące objawy. Wśród nich wymienia się najczęstszy problem, polegający na uciążliwym uruchamianiu silnika. Gaźnik powinien być również wyregulowany, jeżeli piła działa o wiele wolniej mimo ustawienia najwyższych obrotów. Takich skutków niedostrojonego gaźnika jest zdecydowanie więcej. Dlatego warto nauczyć się tego typu serwisowania piły, aby szybko doprowadzić urządzenie do fabrycznych ustawień gwarantujących prawidłową pracę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pilarkach spalinowych?

ikona podziel się Przekaż dalej