Małe rusztowania aluminiowe na budowie

Rusztowania aluminiowe i ich podstawowe zalety

Rusztowania aluminiowe są wykorzystywane do prostych prac budowlano-remontowych, takich jak malowanie, remonty elewacji czy też montaż klimatyzacji lub wentylacji. Dają też spore pole manewru, jeśli chodzi o wysokość roboczą. Średni przedział wynosi od 3 do 14 metrów. Jednakże można natknąć się na modele sięgające 25 metrów. To znacznie więcej niż w przypadku popularnych rusztowań warszawskich.

Małe rusztowania aluminiowe charakteryzują się stosunkową lekkością. Dzięki temu można je łatwo przetransportować w dowolne miejsce. Niska waga sprawia też, że konstrukcję rozkłada się bardzo szybko. Klasyczne, stalowe rusztowania mogą być od nich nawet trzykrotnie cięższe. Sam montaż nie sprawia większych trudności dzięki prostym rozwiązaniom technologicznym. To jeszcze nie koniec podstawowych zalet.

Aluminium ma pewną przewagę nad stalą, nawet tą ocynkowaną. Otóż jest dużo bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie straszny mu deszcz, śnieg i mróz. Aluminium dłużej od stali opiera się korozji. To ważna zaleta, szczególnie, gdy chodzi o rusztowania stawiane na zewnątrz budynków. Ma to też wpływ na mniejsze problemy z przechowywaniem i konserwacją. Nawet używane rusztowania służą bardzo długo. Popularnością cieszą się rusztowania Layher i Krause. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem zakupu i wynajmu rusztowań?

Wady małych rusztowań aluminiowych

Pierwszą z wad opisywanych rusztowań są ich wysokie ceny. Wpływa na to kilka czynników. Jednym z nich jest nadal mały popyt na te produkty. Niewielkie zainteresowanie klientów powoduje, że koszt produkcji rusztowania staje się wyższy. Do tego aluminium jest droższym materiałem niż stal. To też ma swoje odzwierciedlenie w cennikach producentów. By nie być gołosłownym, rusztowanie Krause do 7 metrów wysokości kosztuje około 4300 zł. Do cen powrócimy w dalszej części artykułu.

Wiemy już, że rusztowania aluminiowe są odporne na warunki atmosferyczne. Jednakże nie wykazują tak dużej wytrzymałości mechanicznej jak wersje stalowe. Mogą być podatne na uszkodzenia. Do tego trzeba dokładnie sprawdzać, jakie jest ich dopuszczalne obciążenie. Dla przykładu, w rusztowaniu o wysokości 5 metrów maksymalne obciążenie wynosi 180 kg. W przeliczeniu na metr kwadratowy wychodzi 150 kg. W porównaniu z innymi rusztowaniami nie jest to dużo. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rusztowaniach.

Nowe czy używane rusztowanie aluminiowe jest lekkie i łatwe w montażu, ale ma pewne ograniczenia. Wykonuje się na nim prace malarskie, elewacyjne czy instalacyjne. Nie przyda się więc w bardziej skomplikowanych zadaniach. A to dlatego, że rusztowanie tego typu to zazwyczaj konstrukcja drabinowa. Przeważnie długość pola ma 2-3 metry, a szerokość 1,5 metra. Nie są to więc zbyt duże wartości.

Polecane rusztowania - promocyjne ceny!

Aluminiowe rusztowanie na kółkach – zalety i cena

Rusztowanie aluminiowe - rusztowanie jezdne ułatwia pracę

Rusztowania jezdne przeważnie powstają z aluminium. Mają, więc te same zalety, co konstrukcje opisywane powyżej. Są lekkie, odporne na warunki atmosferyczne i łatwe w transporcie. Można z nich korzystać wewnątrz i na zewnątrz budynków. Choć częściej pojawiają się we wnętrzach. Rusztowania na kołach umożliwiają prace malarskie, konserwatorskie, montażowe. Trzeba jednak dodać, że układy jezdne dają dodatkowe zalety.

Rozłożone rusztowania jezdne można z łatwością przesunąć w inne miejsce. Bez obaw związanych z niszczeniem parkietów, posadzek czy innych podłoży. Aluminium jest lekkie, nie trzeba, więc używać dużej siły. Po przemieszczeniu wystarczy unieruchomić koła za pomocą wbudowanych hamulców. Konstrukcja będzie stała stabilnie w wybranym miejscu. Pracownicy będą całkowicie bezpieczni. Jest to też zasługa szerokich podestów roboczych.

Rusztowania aluminiowe przy pracach elewacyjnych i rusztowania jezdne, a także zastosowanie i ceny za rusztowanie na kółkach
Rusztowania aluminiowe - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie

Rusztowanie na kółkach ma też oczywiście pewne wady. Najpoważniejszą jest ograniczona wysokość robocza. Co prawda wynosi ona 14 metrów, lecz w porównaniu z innymi konstrukcjami nie jest to dużo. Problemem jest też rozbudowa szerokości szkieletu. Jak już wspominaliśmy, rusztowania aluminiowe to zazwyczaj wersje drabinowe. Jeśli jednak szukamy konstrukcji do prac na małych wysokościach to warto w nie zainwestować. W takim przypadku zalety przewyższają wady. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rusztowaniach klinowych?

Nowe i używane rusztowania – informacje o cenach

W pierwszej części artykułu wspomnieliśmy już nieco o cenach. Za rusztowanie Krause o wysokości roboczej sięgające 7 metrów zapłacimy około 4300 zł. Był to jednak tylko pierwszy przykład. Nie tylko ta firma produkuje interesujące nas konstrukcje. Teraz dokładniej zajmiemy się kosztami zakupu. Zarówno nowych jak i używanych rusztowań. Pamiętamy też, że dobrym rozwiązaniem jest wynajem rusztowań. Na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się usługami tego typu.

Aluminiowe rusztowania przejezdne

Rusztowanie Krause Corda

Rusztowanie Krause Stabilo 100

Rusztowanie jezdne LERO 2000

Rusztowanie Layher Uni Leicht P2

Wysokość robocza

Do 5 metrów wysokości.

Wysokość sięgająca 11,40 metra.

Wysokość robocza 8,20 metra.

Wysokość robocza 8,20 metra.

Maksymalne obciążenie

180 kg

Obciążenie robocze 200 kg/m².

Obciążenie robocze 200 kg/m².

Maksymalne obciążenie 240 kg.

Cena

2100 zł

Około 18 000 zł

Około 12 500 zł.

Około 10 000 zł.

Rusztowania Layher czy Krause o stosunkowo dużej wysokości roboczej są drogie. Zatem prywatny inwestor może mieć problem z wyłożeniem takiej kwoty. Szczególnie, jeśli rusztowanie ma posłużyć tylko raz. Warto więc przejrzeć cennik wynajmu rusztowań. To rozwiązanie przeważnie okazuje się bardziej korzystne. Można pokusić się o uśredniony przedział cenowy. Wynajem rusztowań przejezdnych kosztuje 60-70 zł za dobę. Nawet kilka czy kilkanaście dni wynajmu okaże się tańsze niż zakup nowej czy używanej konstrukcji. Rusztowanie aluminiowe to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł o rusztowaniu elewacyjnym Plettac.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły