Layher – najbardziej znany producent rusztowań

Layher to niemiecka firma z tradycjami, która od wielu lat zajmuje się produkcją rusztowań. Początek działalności datuje się na pierwsze lata XX wieku, a w tym czasie rusztowania Layher stają się coraz bardziej popularne. Do tego stopnia, że niektóre rodzime firmy, na przykład Mostostal, produkują rusztowania wzorowane na nich, a ich typ nazywa się właśnie Layher.

Oferta marki jest bardzo szeroka. Znajdziesz tutaj zarówno rusztowania aluminiowe, jak i wykonane z innych materiałów. Więcej, to zarówno rusztowania elewacyjne, jak i mniejsze systemy, które można zamontować na przykład w budynkach. To rusztowania modułowe, które można złożyć z elementów tak, by dopasować je do wielkości twoich budynków i do twoich potrzeb.

System Layher Allround

Allround to najbardziej znany system rusztowań Layher. Jego największą zaletą jest duża elastyczność – liczne elementy o różnych wymiarach i łatwy montaż sprawiają, że można je zastosować na bardzo wielu budowach. Mogą to być zwykłe rusztowania elewacyjne na dom czy blok, lecz także nadają się do montażu przy budowlach sakralnych, stoczni, rafinerii i innych budynków przemysłowych a także w czasie odnawiania budowli zabytkowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem zakupu i wynajmu rusztowań?

System tworzy tak naprawdę kilka podstawowych elementów, które można swobodnie rozmieszczać. Są tutaj takie elementy jak: stojaki z rozetami co 50 cm, rygle okrągłe oraz w typie U o różnych wymiarach. Wszystko łączy się ze sobą metodą klinowo-stykową, co sprawia, że montaż jest prosty, a całe połączenie jest bardzo bezpieczne. Do rusztowania można dokupić także akcesoria, jak szalunki stropowe. To modułowe rusztowania klinowe, które naprawdę dobrze się sprawdzają w wielu przypadkach.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze rusztowania

Praca na wysokości bez rusztowania jest wyjątkowo trudna. Zastanawiasz się jakie rusztowanie wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane rusztowania przez naszych czytelników.

System Layher Blitz

Blitz to drugi popularny system rusztowań Layher. Wiele osób uważa, że to najbardziej wzorcowe rusztowanie ramowe. Są bardzo lekkie, ale także bardzo stabilne i bezpieczne – taki był cel ich twórców. To bardziej praktyczne rusztowania, które lepiej sprawdzają się do domków jednorodzinnych, są wykorzystywane do budowli mieszkalnych czy budynków użyteczności publicznej. Raczej nie znajdą zastosowania w przemyśle czy budownictwie sakralnym.

W tym wypadku montaż jest bardzo prosty. Nie są to co prawda rusztowania klinowe, raczej opierają się na systemie wtykowym, ale są bardzo bezpieczne. To także rusztowania modułowe, składające się z kilkunastu podstawowych elementów, dzięki którym możesz stworzyć system idealnie pasujący do bryły budynku. Wszystkie moduły Blitz można podzielić na cztery podstawowe kategorie: podstawowe nośne, zabezpieczające, podstawowe konstrukcyjne i kotwiące. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rusztowaniach.

Rusztowania layher i mężczyzna podczas pracy, czyli rusztowania aluminiowe i rusztowanie elewacyjne wraz z cenami
Rusztowania Layher - ceny, opinie, zastosowanie, porady
Elementy systemów Blitz

Kategoria

Elementy

Moduły podstawowe nośne

podstawka śrubowa, rama, pomost, stężenia przekątne i stężenia podłużne

Moduły konstrukcyjne

podstawka śrubowa, rama pionowa stalowa Euro, podłużnica rusztowania, stężenia ukośne, poręcz, krawężniki, pomost i podpory poręczy

Moduły zabezpieczające

poręcze, krawężniki i zabezpieczenia górne

Moduły kotwiące

zaczep kotwiący Blitz i złącze krzyżowe

Poziom konstrukcji można regulować za pomocą nakrętki podstawki śrubowej. Zakres regulacji w tym wypadku wynosi aż 110 cm.

Akcesoria rusztowań i inne elementy oferty

Layher oferuje jednak nie tylko rusztowania. W ofercie tego producenta znajdziesz najróżniejsze akcesoria rusztowań. Dużą część elementów modułowych do prezentowanych systemów możesz kupić osobno, samodzielnie.

Na dodatek Layher oferuje także produkty innego typu. Ciekawym rozwiązaniem są rusztowania aluminiowe z serii Event, czyli rusztowania przenośne konieczne do zbudowania i zabezpieczenia sceny i trybun. Tutaj projektanci postawili na komfort widzów i brak ograniczeń w przemieszczaniu się. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rusztowaniach klinowych?

Rusztowania Layher – ceny

Nie ukrywajmy – rusztowania Layher potrafią być dość drogie. Firma raczej nastawia się na przygotowywanie systemów rusztowań dla dużych budynków, bloków, domów wielorodzinnych i budownictwa przemysłowego, niż dla domów jednorodzinnych. Dlatego kompletny system to bardzo wysoki koszt – pojedyncze rusztowanie, szerokość 2 m i wysokość 7 m to koszt około 13 tysięcy. Dlatego do wykonania elewacji zdecyduj się raczej na rusztowanie używane lub wynajem rusztowań.

Wynajem rusztowań to świetne rozwiązanie – płacisz tylko za dobę użytkowania, a firma wynajmująca rusztowania dobierze ci wszystkie potrzebne elementy dla bryły twojego budynku. Opłata dzienna jest obliczana od elementów i materiałów, które chcesz wynająć. Jednak całkowity koszt za wynajem przy zrobieniu elewacji nie będzie wynosił więcej niż kilkaset złotych. Sprawdź także ten artykuł o rusztowaniu elewacyjnym Plettac.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły