Rusztowania modułowe – co to jest?

Rusztowanie modułowe nazywane jest inaczej systemowymi. Charakteryzują się tym, że połączenia rygli i stężeń ze stojakami są rozmieszczone w regularnych odstępach, czyli modułach. Najczęściej są one oddalone od siebie o 50 cm, jednak odległość ta może być naprawdę różna. Dzięki temu możesz bez problemu stworzyć własny kształt rusztowań, by objąć nimi cały dom o nietypowym kształcie.

Elementy rusztowań są ze sobą połączone za pomocą złącza obrączkowego lub kryz przyspawanych do rurowych stojaków. Na nich są mocowane klinowo zaczepy rygli. Do jednej kryzy można podłączyć maksymalnie 8 rygli lub stężeń, dzięki czemu możliwość modyfikacji i dopasowania rusztowania do swoich potrzeb i oczekiwań jest naprawdę duża. Podobne w konstrukcji jest rusztowanie klinowe, które jednak montuje się na zasadzie klinowych otworów i

Rusztowania modułowe mogą być stojakowo-kryzowe lub ramowe. Te drugie składają się z podestów i poprzecznie ułożonych rurek, dzięki czemu są o wiele bardziej stabilne i wytrzymałe. Pozwalają także na swobodne poruszanie się przy ścianie i mają możliwość zmiany podestów według potrzeb. Są także tańsze, a ich montaż jest łatwiejszy. Z drugiej strony rusztowania stojakowo-kryzowe sprawdzają się lepiej niż rusztowania ramowe, jeśli konieczne jest stworzenie rusztowania przestrzennego. Są lepiej dopasowane do skomplikowanej powierzchni obiektu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem zakupu i wynajmu rusztowań?

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze rusztowania

Praca na wysokości bez rusztowania jest wyjątkowo trudna. Zastanawiasz się jakie rusztowanie wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane rusztowania przez naszych czytelników.

Zastosowanie rusztowań modułowych

Rusztowania modułowe mają bardzo wiele zastosowań. Oczywiście można je zastosować jako rusztowanie elewacyjne, ale to nie wszystko. Rusztowania ramowe świetnie sprawdzają się także do innych prac budowlanych przy domkach jednorodzinnych. Rusztowania modułowe stojakowo-kryzowe mogą być montowane w obiektach przemysłowych. Świetnie tam się sprawdzają, ponieważ najczęściej w obiektach przemysłowych hale mają nieregularny kształt.

Mężczyzna składający rusztowania modułowe jako alternatywę dla rusztowań elewacyjnych oraz cena i wynajem rusztowań modułowych
Rusztowania modułowe - zastosowanie, ceny, opinie, najlepsi producenci

Rusztowania modułowe sprawdzają się także przy różnego rodzaju budynkach użyteczności publicznej, zabytkach, pałacach i kościołach. Znajdują zastosowanie w czasie odnawiania zabytków. Ich dużą zaletą jest to, że tak jak rusztowanie klinowe, mogą być wolnostojące, co jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku starych budynków. Nadają się do zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, jako rusztowania ramowe elewacyjne. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rusztowaniach.

Zakup czy wynajem rusztowań modułowych?

Wiele osób stojących przed dużą decyzją zastanawia się, czy lepiej sprawdzi się zakup, czy wynajem rusztowań modułowych. Oba rozwiązania dobrze się sprawdzają. W przypadku standardowych domów jednorodzinnych wynajem jest o wiele lepszym pomysłem. W ostatecznym rozrachunku będzie to o wiele tańsze wyjście, ponieważ rusztowania w tym wypadku nie wynajmuje się na długo.

Jeśli jednak planujesz dużą inwestycję, potrzebujesz rusztowania przemysłowego lub jakiegoś o nietypowym kształcie, lepiej będzie zakupić odpowiednie rusztowanie. Poszczególni producenci oferują wykonanie planu rusztowania, który świetnie sprawdzi się w przypadku twojego budynku. Jeśli budowa będzie trwała długo, wynajem może okazać się mniej opłacalny niż zakup, chociaż początkowo cena może wydawać się za duża. Rusztowanie można kupić także z drugiej ręki – w sieci jest bardzo wiele ogłoszeń o sprzedaży rusztowań. Po zakończonej inwestycji zawsze możesz także spróbować je sprzedać. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rusztowaniach klinowych?

Rusztowania Layher, Rotax a może inne?

Jest bardzo wiele producentów rusztowań, zarówno polskich, jak i pochodzących z zagranicy. Możesz zamówić rusztowania na ich stronach lub znaleźć całe zestawy w sklepie. Najbardziej popularni producenci to zdecydowanie Layher i Rotax. W obu przypadkach możesz znaleźć dobrej jakości ocynkowane rusztowania aluminiowe, trwałe, zabezpieczone przed korodowaniem i stosunkowo lekkie. Te modułowe rusztowania to wybór wart rozważenia.

Trudno stwierdzić, ile będzie kosztowało rusztowanie modułowe. Rusztowanie aluminiowe ocynkowane będzie tańsze niż ze stali szczotkowanej. Cena jest zależna przede wszystkim od ilości i rodzaju elementów. Z reguły rusztowanie do domu jednorodzinnego będzie kosztowało między 3 a 5 tysięcy złotych. Sprawdź także ten artykuł o rusztowaniu elewacyjnym Plettac.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły