Rusztowanie elewacyjne – popularne rodzaje, cennik wynajmu i zakupu

Nadal popularne rusztowanie warszawskie

Rusztowania warszawskie są odmianą konstrukcji kolumnowych. Cieszą się sporą popularnością, można zobaczyć je na wielu placach budowy. Podstawowy element rusztowania tego typu to rama wykonana ze stalowych rur ocynkowanych ogniowo. Zapewnia ona 70 cm wysokości roboczej oraz 150 cm szerokości roboczej. Ważną częścią tej ramy są dwie poprzeczki stabilizujące. Opisywane elementy łączy się ze sobą bezśrubowo poprzez złącza czopowe. Pomiędzy nimi układa się podesty robocze.

Rusztowanie warszawskie uzupełniają tak zwane połówki, czyli ramy o mniejszych wymiarach. Służą do zmiany szerokości rusztowania. Największą zaletą konstrukcji warszawskiej jest łatwość montażu i uniwersalność. Stosuje się je do prac murarskich, tynkarskich czy też malarskich. Zatem sprawdzają również się, jako rusztowania fasadowe. Jednakże maksymalna wysokość robocza bez kotwienia wynosi 5 metrów. Z kotwieniem wzrasta do 8 metrów, lecz nadal nie jest to duża wysokość.

Rusztowanie warszawskie jest tanie i wytrzymałe. Niestety nie oferuje zbyt dużej wysokości roboczej. Jeśli więc prace mają być prowadzone na wysokim budynku, należy sięgnąć po inne rozwiązanie. Na szczęście producenci dają wiele ciekawych opcji do wyboru. Jedną z nich jest rusztowanie rurowo-złączkowe. Składa się z większej ilości elementów, jego rozłożenie zajmuje więcej czasu niż wersji warszawskiej. Nadrabia to jednak dużą uniwersalnością. Jeśli interesują cię nie tylko rusztowania elewacyjne fasadowe, sprawdź także ten artykuł z cennikiem zakupu i wynajmu rusztowań?

Polecane rusztowania - promocyjne ceny!

Rurowo-złączkowe rusztowanie budowlane

Możemy wyróżnić trzy ważne elementy rusztowania rurowo-złączkowego. Podstawą są oczywiście ocynkowane i lakierowane rury stalowe. Ich zewnętrzna średnica sięga zazwyczaj 48 mm. Tymczasem grubość ścianki to, co najmniej 3,2 mm. Kolejną ważną częścią tego rusztowania są złączki krzyżowe, wzdłużne i obrotowe. Konstrukcja nie obejdzie się bez podstawek. W tym typie są to wersje zwykłe o jednej wysokości oraz śrubowe z możliwością regulacji.

Rusztowania rurowo-złączkowe muszą być dobrze zaprojektowane. Tylko wtedy będą prawidłowo spełniać swoje zadania. Winny być też wyposażone w dodatkowe elementy. Będą to drabinki przystawne oraz płyty pomostowe. Ogromne znaczenie mają też bale oraz odpowiednie podkłady. Wszystko to składa się na bardzo solidną i bezpieczną konstrukcję. Warto też dodać, że jej wysokość znacznie przewyższa rusztowanie warszawskie.

Złożone rusztowanie elewacyjne czy używane rusztowania fasadowe, a także wynajem rusztowań i ich ceny
Rusztowanie elewacyjne - opis, zastosowanie, opinie, ceny wynajmu i zakupu

Wersja rurowo-złączkowa uchodzi za bardzo uniwersalną. Nadaje się do różnego rodzaju prac. Zatem sprawdza się również jako rusztowanie elewacyjne. Warto teraz wspomnieć o cenach. W przypadku opisywanej konstrukcji najlepszym rozwiązaniem jest wynajem rusztowania. Jeżeli nie jest potrzebne jako wyposażenie firmy budowlanej. Choć można poszukać rusztowań używanych. Opłata za dobę jest uzależniona od wysokości szkieletu. Ogólny przedział to 50-60 zł. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rusztowaniach.

Rusztowanie modułowe i ramowe

Modułowe rusztowania budowlane

Rusztowania modułowe skonstruowano do prac na dużych wysokościach. Są niezwykle stabilne, zapewniają komfort i bezpieczeństwo pracy. Pod warunkiem, że zostaną prawidłowo złożone. Można je z łatwością dopasować do skomplikowanych brył budynków. Konstrukcję rozbudowuje się w dowolnych kierunkach. Służą, więc do prac renowacyjnych wież kościelnych, pojawiają się przy stoczniach i zakładach przemysłowych. Można je więc określić jako wersje fasadowe do prac na dużych wysokościach.

Rusztowania modułowe Plettac czy innych firm mogą być dość skomplikowane w montażu. Trzeba też dodać, że złożenie konstrukcji wymaga stworzenia projektu. Za każdym razem potrzebny jest nowy. Należy, bowiem dopasować wszystkie elementy rusztowania do konkretnego budynku. Kolejnym minusem są też wysokie ceny zakupu. Nawet używane rusztowania są drogie, co może odstraszać inwestorów.

Kończąc temat wersji modułowych, warto zaznaczyć pewną kwestię. Te rusztowania fasadowe są niezastąpione, gdy chodzi o renowację nietypowego budynku. Jeśli nie można ich kupić, można poszukać innej drogi. Będzie nią na przykład wynajem rusztowań. Na rynku jest wiele firm wypożyczających konstrukcje renomowanych firm Plettac, Layher i innych. Warto więc przeglądać ich cenniki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rusztowaniach klinowych?

Rusztowania elewacyjne ramowe

Nowe czy używane rusztowania ramowe to konstrukcje systemowe. Jedną z ich wielkich zalet jest prostota montażu i demontażu. Są też sztywne, stabilne i bezpieczne dla pracowników. Za sztywność wzdłużną odpowiadają pomosty i stężenia. Zazwyczaj są łączone ze stojakami ram za pomocą uchwytów sworzniowo-zapadkowych. Między innymi, dlatego są tak łatwe w montażu. Ten proces nie sprawi problemu nawet niedoświadczonym pracownikom.

Rusztowania ramowe oddają do dyspozycji wiele zastosowań. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagana jest zróżnicowana szerokość pomostów. Przydają się również wtedy, gdy konieczna jest zmiana szerszych ram na węższe. Cennik zakupu tych konstrukcji jest zróżnicowany. Koszty zależą przede wszystkim od powierzchni roboczej i wysokości. Dla przykładu, rusztowanie o powierzchni 100m² kosztuje około 7500 zł. Większe, do 124m² kosztuje już około 8500 zł.

Warto też zwrócić uwagę na rusztowania aluminiowe. Wykorzystuje się je głównie do drobnych prac elewacyjnych i montażowych. Takich jak malowanie czy mocowanie oświetlenia. Zaletą rusztowań aluminiowych jest ich wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Są też dość zachęcające cenowo. Rusztowania aluminiowe o wysokości 7 metrów kosztują w granicach 4500 zł. Jeśli jednak nie zakup to opłacalny może okazać się wynajem rusztowań z aluminium. Rusztowania elewacyjne ramowe to nie wszystko, sprawdź także ten artykuł o rusztowaniu elewacyjnym Plettac.

ikona podziel się Przekaż dalej