Najpopularniejsze metody na spawanie żeliwa i spawanie aluminium

Spawanie mig

Spawanie mig wykorzystuje łuk elektryczny prądu przemiennego, który tworzy się pomiędzy elektrodą, obrabianym materiałem. Spawanie żeliwa migomatem można przeprowadzić przy użyciu dwóch rodzajów gazu osłonowego. Pierwszy z nich to gaz obojętny (mig). W tej metodzie wykorzystuje się przeważnie hel bądź argon.

Drugi rodzaj stanowi spawanie w osłonie gazów aktywnych. Spawanie w osłonie gazów aktywnych wykorzystuje dwutlenek węgla lub mieszaninę zawierającą dwutlenek węgla i argon. Jest to tak zwane spawanie mag.

Spawanie żeliwa i spawanie aluminium metodą mig/mag możemy wykonać przy użyciu migomatu oraz półautomatu. Obie metody są łatwo dostępne, zapewniają dobrą jakość spoin i wykorzystują łuk elektryczny prądu przemiennego. W obu przypadkach wykonuje się spawanie elektrodą topliwą. Sprawdź także, jakie elektronarzędzia sprawdzą się na budowie.

Spawanie migmag cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Jednak warto pamiętać, że spawanie żeliwa migomatem, czy spawanie aluminium wymaga dużej precyzji oraz doświadczenia. Tylko w ten sposób otrzymamy trwały i dobry spaw. Niska cena spawania jest tu niewątpliwym atutem. Jednak zakup odpowiedniego urządzenia może okazać się odczuwalnym wydatkiem.

Stosując spawanie żeliwa migomatem, musimy także pamiętać o możliwości pojawienia się porowatej spoiny. Mowa tu o spawaniu wykorzystującym aktywny gaz osłonowy. Spawanie mig (wykorzystujący gaz obojętny) nie przysparza takich problemów.

Spawanie migmag – zalety oraz wady spawania żeliwa

Spawanie mig oraz spawanie mag jest rozwiązaniem wszechstronnym. Możemy wykorzystać je na materiale o różnorodnej grubości. Dużym atutem okazuje się także szybkość spawania, która nabiera szczególnego znaczenia przy większych pracach. Łuk elektryczny prądu przemiennego z elektrodą topliwą pozwala na obserwacje jeziorka spawalniczego. To z kolei ułatwia wykonanie dobrego spawu.

Omawiając zalety, którymi charakteryzuje się spawanie mig i mag, warto także wspomnieć o dobrym wtapianiu przy jednoczesnym niewielkim nagrzewaniu spawanego elementu. Jest to kolejny atut, który może ułatwić prace spawalnicze.

Nowoczesne spawanie żeliwa migomatem odbywa się przy użyciu zaawansowanych sprzętów. Lepszej jakości spawarki mogą posiadać funkcje automatyzacji, co będzie szczególnie przydatne w obróbce profesjonalnej. Wysoka wydajność, dobra jakość i atrakcyjna cena sprawiają, że spawanie migmag cieszy się powszechnym uznaniem.

Niestety, spawanie aluminium czy spawanie żeliwa migomatem przynosi także pewne niedogodności. Półautomatyczne spawanie mig i mag wymaga dużej precyzji. Dobry spaw osiągniemy jedynie przy odpowiednich umiejętnościach spawacza. Spawanie stali nierdzewnej, żeliwa czy aluminium wymaga dobrego przygotowania brzegów. Wykorzystując łuk elektryczny prądu przemiennego z elektrodą topliwą w otulinie aktywnej musimy liczyć się też z możliwością przyklejeń pojawiających się na łączonych elementach. Sprawdź także, co powinno się znaleźć w warsztacie majsterkowicza.

Mimo swoich wad spawanie mig i mag jest powszechnie stosowane w pracach ze stalą niestopową (w tym spawanie stali nierdzewnej), niskostopową oraz wysokostopową. Spawanie migmag można też wykorzystać na spawanie aluminium, niklu, miedzi, tytanu oraz ich stopów.

Spawanie tig

Spawanie tig to kolejna popularna i łatwo dostępna metoda. Spawanie żeliwa czy spawanie aluminium odbywa się tu przy użyciu elektrody wolframowej. Spawanie wolframową elektrodą nietopliwą odbywa się w osłonie gazów obojętnych. Pozwala to na uzyskanie dobrych parametrów spawania. Warto także dodać, że spawanie tig wykorzystuje łuk elektryczny prądu stałego. Nauka spawania aluminium metodą tig nie należy do najtrudniejszych.

Podczas prac nie musimy wykorzystywać dodatkowych materiałów (w przeciwieństwie do prac z elektrodą topliwą). Jest to oczywisty atut, który sprawia, że cena spawania staje się bardziej przystępna. Dodatkowo, spawanie przy użyciu elektrody nietopliwej zapewnia wysoką precyzję obróbki.

Warto także dodać, że spawanie tig jest metodą bardzo uniwersalną. Bardzo mała prędkość spawania umożliwia dobrą jakość spoin. Co więcej, spawanie elektrodą nietopliwą zapewnia czystość spoiny.

Spawanie żeliwa i aluminium metodą TIG ma bardzo wiele zalet. Użycie elektrody wolfranowej dobrze się sprawdza.
Spawanie żeliwa i aluminium - metody mig i tig

Spawanie tig przy użyciu elektrody wolframowej ma także swoje wady. Największa z nich wiąże się z niewielką prędkością spawania. Dlatego spawanie stali nierdzewnej, spawanie żeliwa czy grubego aluminium może okazać się dość czasochłonne. Co więcej, spawanie tig wymaga doświadczenia. Jakość spoin będzie tu uzależniona od umiejętności oraz doświadczenia spawacza.

Spawanie tig – najważniejsze wady i zalety

Spawanie żeliwa czy spawanie aluminium metodą tig to tylko początek możliwości. Spawanie przy użyciu elektrody wolframowej zapewnia czystość spoin oraz dużą precyzję prac. Najlepiej sprawdza się przy cienkich blachach. Ich grubość może wynosić zaledwie 0,5 mm. Dzięki wykorzystaniu elektrody nietopliwej stworzymy trwałe i gładkie połączenie.

Zastosowanie elektrody nietopliwej przy spawaniu metodą tig przynosi też korzyści w postaci braku rozprysku ciekłego metalu. Co prawda spawanie żeliwa czy spawanie aluminium wymaga dużych umiejętności, jednak przy odpowiednim doświadczeniu można w pełni opanować prace manualne.

Spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych pozwala na uzyskanie czystej spoiny. Będzie to duża zaleta w przypadku spawania materiałów, które wymagają zwiększonej precyzji i wysokiej jakości połączeń. Za pomocą metody tig możemy wykonać spawanie stali nierdzewnej, spawanie aluminium, spawanie stali wysokostopowych, niklu, miedzi oraz tytanu.

Prace przy wykorzystaniu elektrody wolframowej nie są wolne od wad. Największym mankamentem tego rozwiązania okazuje się wspomniana wcześniej, niska wydajność. Co więcej, praca jonizatora rozżarzającego łuk spawalniczy może zakłócać prace urządzeń elektronicznych.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele spawarek

Chcesz kupić spawarkę do przydomowego warsztatu, ale nie wiesz, na jaką się zdecydować? Dobrze trafiłeś! Sprawdź, jakie modele najczęściej wybierają internauci.

Spawanie żeliwa

Spawanie żeliwa szarego na gorąco

Spawanie żeliwa jest dość kłopotliwym zajęciem. Trudności wynikają głownie z wysokiej zawartości węgla w materiale. Wyższa zawartość węgla sprawia, że żeliwo (a w szczególności żeliwo szare) jest trudno spawalne. Na szczęście łączenie tego materiału nadal pozostaje możliwe.

Spawanie żeliwa szarego możemy wykonać na gorąco. W tym celu bardzo powoli podgrzewamy materiał spawalniczy (docelowa temperatura wynosi około 600 do 700 0C i utrzymuje się w całym procesie spawania).

Prace wykonuje się przy użyciu spawarek elektrycznych bądź gazowych, a drut spawalniczy powinien mieć właściwości podobne do żeliwa szarego. Spawanie na gorąco wymaga też bardzo powolnego stygnięcia materiału. Zbyt szybkie stygnięcie sprawi, że żeliwo może popękać.

Jak widać, spawanie żeliwa szarego na gorąco nie jest łatwą czynnością. Prace wymagają specjalistycznego zaplecza technologicznego oraz dużego doświadczenia spawalniczego.

Spawanie żeliwa na zimno

Spawanie żeliwa na zimno nie jest już tak skomplikowane, jak spawanie żeliwa szarego na gorąco. Prace polegają na utrzymaniu niskich temperatur, które mają zapobiegać naprężeniom spawanego materiału.

Spawanie żeliwa migomatem na zimno powinno być przeprowadzone elektrodą topliwą o niewielkiej średnicy. Zalecane jest także zastosowanie prądu przemiennego o niskim natężeniu. Spawy powinny być możliwie wąskie, a podczas łączenie elementów zaleca się wykonywanie regularnych przerw. Dzięki temu spawanie elektrodą nie będzie powodowało naprężeń oraz pęknięć materiału.

W czasie spawania żeliwa na zimno zaleca się też wykonanie młotkowania kolejnych warstw spoiny. Jest to kolejna skuteczna metoda na uniknięcie naprężeń materiału spawalniczego.

Spawanie aluminium

Aluminium jest dość popularnym i łatwym w obróbce materiałem. Jego spawanie nie przysporzy tak wielu trudności jak spawanie żeliwa migomatem. Do spawania aluminium możemy użyć elektrody wolframowej (czyli elektrody nietopliwej), wykorzystując obojętny gaz osłonowy. Spawanie tig będzie szczególnie polecane przy cienkim materiale i w przypadku, gdy wymagana jest najwyższa jakość spoin.

Łączenie aluminium może odbywać się także przy użyciu migomatu. Spawanie przy użyciu prądu przemiennego i otuliny gazu obojętnego wpłynie na zwiększenie wydajności prac. Topliwy drut spawalniczy zapewni trwałą spoinę oraz wysoką precyzję.

Wybierając drut spawalniczy pamiętajmy także o doborze odpowiedniej mieszanki gazu otulinowego. Aluminium jest podatne na wtrącenia tlenku glinu oraz wodoru, czego efektem jest porowatość spoin. Aby zapobiec temu problemowi należy zastosować gaz o zwiększonej czystości. Przyjmuje się, że spawanie mig mag aluminium powinno być wykonane przy użyciu gazu argonowego lub helu o czystości przynajmniej 99,6 %.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły