Spawarka do aluminium - najważniejsze informacje

Przy wyborze odpowiedniej spawarki do aluminium powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które wpływają na jakość pracy z tym metalem. Jednym z najważniejszych parametrów jest wartość prądu, która jest uzależniona od tego, jakiego rodzaju elementy będziemy spawać. Do spawania blachy aluminiowej grubości ok. 1 mm będziemy potrzebować prąd o wartości 40 A. Do spawania aluminium o nieco większej grubości oraz do łączenia większej ilości elementów wystarczający będzie prąd rzędu 150 A i w zupełności wystarczy dla amatorskich zastosowań domowych. 200 A to minimalna wartość dla przemysłowych zastosowań profesjonalnych.

Warto także pamiętać o tym, że spawarka do aluminium musi być bezwzględnie zaopatrzona w różnego rodzaju dodatki i niezbędne akcesoria, takie jak na przykład łuski czy tuleje. Dostępne są one w różnych rozmiarach, choć należy także wspomnieć o tym, że spawarki to urządzenia, które nie mają ustandaryzowanych rozmiarów. W związku z tym zawsze warto zakupić sprzęt uznanego producenta, który wiąże się z wyższą ceną, ale zainwestujemy wówczas w najwyższą jakość i nie będziemy mieli problemów z zakupem części zamiennych czy materiałów eksploatacyjnych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o spawarkach.

Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie spawarki do aluminium, jest chłodnica. Pomimo tego, że chłodnica nie jest standardowym elementem wyposażenia spawarek, w przypadku spawania aluminium jest ona bardzo przydatna. Pozwala ona na wydłużenie cyklu pracy spawarki oraz na przedłużenie okresu eksploatacyjnego. Chłodzony uchwyt w spawarce to opcja, w dużym stopniu pozwala zwiększyć komfort pracy podczas kładzenia spawów. Opcja chłodzenia niestety znacząco wpływa na cenę spawarki.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele spawarek

Chcesz kupić spawarkę do przydomowego warsztatu, ale nie wiesz, na jaką się zdecydować? Dobrze trafiłeś! Sprawdź, jakie modele najczęściej wybierają internauci.

Przy wyborze spawarki do aluminium powinniśmy także zwrócić uwagę na ergonomię tego urządzenia. Spawarka do aluminium powinna być wygodna w użytkowaniu. W związku z tym duże znaczenie będą miały także rozsądna budowa i wygodny uchwyt. Wśród spawarek do aluminium najlepszymi będą spawarka TIG oraz spawarka typu migomat. Oba rodzaje posiadają swoje zalety, ale także wady.

Spawarka do aluminium - technologia, rodzaje

Spawarka TIG

Dla osób, które chcą korzystać ze spawarki do aluminium dla prywatnych, amatorskich potrzeb domowych bardzo dobrym rozwiązaniem będzie spawarka TIG. Przede wszystkim dlatego, że jest ona łatwiejsza w obsłudze niż migomat. To doskonała opcja dla osób, które dopiero poznają tajniki spawania i uczą się jak spawać aluminium. W przypadku spawarek TIG do łączenia aluminium zastosować możemy zarówno spawarki TIG AC jak i TIG DC. Spawarki z prądem zmiennym są zdecydowanie lepsze i pozostawiają spaw nieco lepszej jakości niż spawarki TIG AC, jednak dla celów półprofesjonalnych, domowych spawarka TIG typu DC jest w zupełności wystarczająca. Spośród spawarek TIG najlepszym rozwiązaniem do łączenia aluminium jest zdecydowanie Spawarka pulsacyjna, która łączy najlepsze cechy spawarki TIG i migomatu. Spawarki typu TIG są przeważnie wykorzystywane do prac z aluminiowymi blachami, których grubość nie przekracza 3 mm. Choć w teorii pozwalają na łączenie elementów o grubości nawet do 10 mm, to jednak w praktyce uzyskanie takiej spoiny wymagałoby olbrzymiego wysiłku, nakładu pracy i bardzo dużych umiejętności. A może zainteresuje cię także ten artykuł o spawaniu żeliwa i aluminium?

Migomat

Kolejnym rodzajem spawarek do aluminium jest spawarka typu migomat. Migomat to urządzenie, które wymaga znacznie większych umiejętności od spawacza niż spawarka TIG. Spawarki typu migomat są niestety również urządzeniami, które są znacznie trudniejsze do serwisowania. Migomat łączy blachy aluminiowe spawając łukiem w osłonie gazu obojętnego. To metoda szczególnie przydatna w przypadku łączenia elementów aluminiowych o dużej grubości. Spawarka migomat pozwala ponadto na uzyskiwanie znacznie czystszych spoin, które są praktycznie całkowicie wolne od tlenków. Migomat to spawarka do aluminium, która, pozwala na uzyskanie grubszego i czystszego spawu niż spawarki typu TIG, ale jest też jest znacznie od nich droższa. To dobre rozwiązanie dla osób, które zajmują się spawaniem profesjonalnie.

Spawarka do aluminium - wiodący producenci, ceny

Wśród producentów spawek do aluminium warto zwrócić uwagę na takich uznanych producentów jak Keppi, Bester, Sherman oraz Magnum. Mają one świetne opinie wśród użytkowników, a wybór urządzeń tych firm to zawsze gwarancja najwyższej jakości. Poniżej lista popularnych modeli spawarek do aluminium wraz z orientacyjnymi cenami. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Spawarka do aluminium na białym tle oraz spawarka tig nadająca się do spawania aluminium, a także producenci spawarek
Spawarka do aluminium - rodzaje, technologia, opinie, ceny, porady
 • Dedra Spawarka inwertorowa MMA 160A TIG to cena 379,80 zł
 • MAGNUM Spawarka pulsacyjna inwentorowa THF 235 Puls kosztuje 2734,28 zł
 • Spawarka do aluminium TIG AC/DC 200 SHERMAN 201P kosztuje 2 499 zł
 • SPAWARKA Sherman TIG 210 AC/DC Puls Aluminium MMA to cena 2 305 zł
 • Spawarka Magnum MIG 208 ALU Aluminium synergia 200 to wydatek rzędu 2 119 zł
 • Spawarka TIG ACDC do aluminium MAGNUM THF 238 230V to koszt 3 390 zł
 • Spawarka MAGNUM TIG AC/DC THF 220S 200A ALUMINIUM to cena 2 380 zł
 • Spawarka TIG Magnum THF 236P AC/DC Aluminium Puls wiąże się z wydatkiem rzędu 3 210 zł
 • Spawarka Sherman TIG 201P AC/DC 200A ALUMINIUM to koszt 2 450 zł
 • Spawarka Sherman TIG 316P AC/DC 315A ALUMINIUM to ceny ok. 4 911 zł
 • Spawarka migomat do aluminium Magnum MIG 208 ALU to koszt 1 790 zł
 • Spawarka Sherman TIG 201 AC/DC 200A ALUMINIUM kosztuje 1 727 zł
 • Spawarka MIGOMAT Magnum MIG 200 Synergia ALUMINIUM to cena 2 219 zł
 • SPAWARKA TIG DO ALUMINIUM MAGNUM THF 230 AC/DC ZES to koszt 2 099 zł
 • Spawarka MIGOMAT Magnum MIG 200 Synergia Aluminium to wydatek rzędu 1 849 zł

Aluminium i jego stopy to bardzo trudne materiały do spawania pod względem technicznym, dlatego wymagają specjalistycznego sprzętu. Jako spawarki do tego materiału stosuje się spawarki typu TIG oraz spawarki typu migomat. Każda z nich ma zarówno swoje wady jak i zalety. Spawarki TIG sprawdzają się przede wszystkim do hobbystycznych, domowych zastosowań oraz do cieńszych blach aluminiowych. W przypadku zastosowań profesjonalnych i do grubszych warstw aluminium najlepszym rozwiązaniem będzie migomat. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o maszynach i narzędziach budowlanych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły