Jak działa spawarka migomat?

Spawanie odbywa się w towarzystwie gazów obojętnych (metoda MIG) lub aktywnych (metoda MAG). Najczęściej są to argon lub hel albo dwutlenek węgla. Dzięki obecności gazu łuk elektryczny jarzy się wokół drutu, a ciekły metal i sam łuk są chronione. Metoda ta jest najbardziej uniwersalna, ponieważ odpowiedni dobór rodzaju drutu i gazu pozwala na spawanie niemalże wszystkich metali i stopów.

Spawarka migomat zazwyczaj wyróżnia się bardzo dużą wydajnością. Z reguły jest bardziej efektywna niż spawarki TIG. Co więcej, jakość spoin jest bardzo wysoka, więc używa się jej nawet w widocznych miejscach. Spawarki tego rodzaju można używać w dowolnej pozycji, więc świetnie sprawdza się na przykład w warsztatach samochodowych. Migomat nadaje się także do robotyzacji – obecnie najbardziej popularny jest półautomat lub automat spawalniczy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o spawarkach.

Zastosowanie spawarki MIG MAG

Spawarki migomat mają bardzo szerokie zastosowanie. Nadaje się do drobnych prac przydomowych, ale przede wszystkim jest to dość duże i przydatne narzędzie warsztatowe. Można stosować ją do spawania bardzo drobnych rzeczy, jak i grubych warstwę metalu lub innego stopu.

MIG MAG to metoda pozwalająca na spawanie punktowe. Półautomat spawalniczy wykorzystujący ten system świetnie sprawdza się w warsztatach samochodowych, podczas naprawiania różnego rodzaju maszyn i narzędzi, do zastosowania w czasie renowacji różnego rodzaju urządzeń.  Automat spawalniczy wykorzystuje się natomiast w liniach produkcyjnych.

Spawarka migomat czy spawarka transformatorowa

Chociaż jest wygodna w zastosowaniu i bardzo uniwersalna, spawarka migomat ma także sporo wad, które powodują, że większość osób decyduje się na zakup spawarki transformatorowej (elektrodowej). Jej zasada działania polega na zastosowaniu rozgrzewających się nietopliwych elektrod rutylowych (metoda MMA) Spawarka transformatorowa to rozwiązanie do spawania średniej wielkości przedmiotów. Gruby metal i drobne elementy raczej nie są dla niej odpowiednie. Do prac precyzyjnych wykorzystywana jest spawarka inwertorowa wykorzystująca metodę MMA, która także nadaje się zarówno do użytku profesjonalnego, jak i przydomowego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o spawarce TIG?

Jej zaletą jest przede wszystkim to, że jest dużo lżejsza niż migomat. Na rynku jest wiele półautomatów transformatorowych przeznaczonych do zastosowania domowego, które są bardzo lekkie i wygodne. Spawarka MIG MAG zawsze będzie dużo cięższa – samo urządzenie najczęściej waży kilkanaście kilogramów, do tego potrzebna jest butla z odpowiednim gazem. I chociaż jest precyzyjna, to spawarka inwertorowa ma w tej kwestii laur pierwszeństwa – pozwala na spawania maleńkimi elektrodami, więc może być używana do prac niemalże jubilerskich.

Jak wybrać spawarkę MIG MAG?

Decydując się na zakup modelu MIG MAG należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejszym z nich jest amperaż, czyli maksymalny prąd spawania. Decyduje on o tym, jakiego gazu użyć i jak grube warstwy metalu można spawać. Warto sprawdzić także, czy migomat ma możliwość regulacji prądu spawania.

To już czynnik, który ma większe znaczenie dla profesjonalistów. Amatorski automat spawalniczy najczęściej nie jest wyposażony ani w tę funkcję, ani w puls, czyli możliwość spawania prądem pulsacyjnym. Jest to jednak wygodne rozwiązanie, ponieważ w czasie impulsów prądu większego natężenia wytwarza się kropla metalu z drutu, która przenosi się natryskowo na spoinę. Dzięki temu jakość spawu jest wysoka. Sprawdź także ten artykuł o spawarce do spawania aluminium.

Spawarka migomat - zastosowanie, modele, ceny, opinie, porady

Spawarki Bester i Magnum – przegląd modeli

Na polskim rynku najbardziej popularne są dwie marki spawarek MIG MAG. Bester to jedna z marek firmy Lincoln Electric. Jej spawarki mają opinie bardzo solidnych, ale migomaty tej marki to raczej półautomaty dla amatorów, na przykład do zastosowania hobbystycznego. Magnum to marka sprzedająca nieco bardziej zaawansowane spawarki MIG MAG dla profesjonalistów, jednak w jej ofercie także znajdzie się jakiś automat spawalniczy.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele spawarek

Chcesz kupić spawarkę do przydomowego warsztatu, ale nie wiesz, na jaką się zdecydować? Dobrze trafiłeś! Sprawdź, jakie modele najczęściej wybierają internauci.

Spawarki Bester wykorzystują do spawania drut proszkowy. Nie są szczególnie duże, ale dość ciężkie. Najbardziej popularną z nich jest MidiMagster 1613, solidny zestaw dwurolkowy z 4-metrowym uchwytem spawalniczym. Jest to średniej wielkości spawarka, nieco większa od modelu MiniMagster. Jest to jego mniejsza odsłona, która nadaje się do podłączenia do gniazda domowego 230 V. Największy sprzęt z nich wszystkich to spawarka Magster 450W. Została wyposażona w innowacyjny system chłodzenia cieczą.

Spawarki migomat Bester

Model

Zasilanie

Uwagi

Cena

MidiMagster 1613

3x400 V

4-metrowy uchwyt spawalniczy zamontowany na stałe

2200 zł

MiniMagster

230/400V

Najmniejszy półautomat spawalniczy Bester

1700 zł

Magster 450W

3x400 V

System chłodzenia cieczą

Ok. 12 tysięcy

Spawarki Magnum bardzo często są wyposażone w dodatkową funkcję lutospawania, co sprawia, że są jeszcze bardziej uniwersalne.  Są to sprzęty bardzo uniwersalne, nadające się do całego szeregu różnych prac naprawczych, spawalniczych, monterskich. Na uwagę zasługuje przede wszystkim MIG 210 Synergia – najbardziej uniwersalny model z opcją lutospawania. Niewielki półautomat spawalniczy MIG 200W MMA IGBT to także jedna z ciekawszych opcji. Warto zwrócić uwagę także na nowatorski model Magnum MIG 210 Synergia 3w1, który łączy w sobie możliwość zastosowania różnych metod spawania: TIG, MIG MAG oraz MIG Flux. Spawarka Magnum to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o spawarkach marki Parkside?

Spawarki migomat Magnum

Model

Funkcja lutospawania

Uwagi

Cena

MIG 210 Synergia

TAK

Spawarka Magnum z możliwością lutospawania.

1590 zł

MIG 210 Synergia 3w1

TAK

Połączenie spawania MIG MAG i TIG

2700 zł

MIG 200 W MMA IGBT

NIE

Niewielka spawarka Magnum

1100 zł

Powiązane artykuły