Spawarka światłowodowa - opis, modele, opinie, ceny, porady
W dzisiejszych czasach sieci internetowe stały się nieodzownym elementem każdego domu oraz przedsiębiorstwa. W związku z tym niemal każdy budynek podłączony jest współcześnie do jednej z sieci internetowych. Aby podłączyć nasze gospodarstwo domowe do sieci internetowej, najczęściej potrzebujemy kabli światłowodowych. Z kolei, aby nasz kabel połączyć z siecią, przydatna będzie spawarka światłowodowa. Przedstawiamy zatem właściwości, funkcje, jakimi charakteryzuje się spawarka do światłowodów, jej rodzaje, najlepszych producentów, modele, ich cennik oraz opinie i inne porady przy zakupie i użytkowaniu spawarki do światłowodów.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spawarka światłowodowa - istotne informacje
Konstrukcja i działanie spawarki światłowodowej
Spawarka światłowodowa jest urządzeniem, które służy do łączenia włókien kabla światłowodowego. Łączenie to odbywa się poprzez zgrzewanie specjalnie przygotowanych końcówek włókien tego kabla w łuku elektrycznym. Należy zaznaczyć, że łuk elektryczny umożliwia wstępne wygrzanie włókien, następnie wykonanie spawu oraz końcowe wygrzanie spawu, które ma na celu eliminację naprężeń. Po zespawaniu włókna światłowodowe ochraniane są specjalnymi termokurczliwymi osłonkami, natomiast całość takiego połączenia umieszczana jest w odpowiedniej przełącznicy światłowodowej lub mufie światłowodowej.
Spawanie dwóch włókien światłowodowych odbywa się bez użycia dodatkowych elementów łączących. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że włókna światłowodowe można także łączyć poprzez elementy pośrednie. Takie połączenie światłowodów umożliwia szybkie ich rozłączenie, a spawanie światłowodów stanie przeciwieństwo łączenia poprzez elementy pośrednie i jest trwałe. Spawanie włókien światłowodowych może odbywać się przy użyciu dwóch różnych metod. Są nimi złącza spawane oraz spawy mechaniczne. Spawy mechaniczne cechują się znacznie większą tłumiennością i są znacznie mniej popularne od połączeń nierozłącznych, czyli złącz spawanych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o spawarkach.
Proces spawania światłowodów
Podczas spawania dwa światłowody doprowadzane są do temperatury topnienia, a następnie ma miejsce docisk obydwu końców oraz formowanie spawu. Gdy procedura spawania zostanie prawidłowo wykonana, spowoduje to trwałe połączenie tych elementów światłowodowych, charakteryzujące się bardzo małymi stratami i praktycznie zerową reflektancją.
Podczas procesu spawania światłowody w pierwszej kolejności ulegają usunięciu warstwy ochronnej przy użyciu strippera i oczyszczeniu włókien alkoholem. Czynność ta nosi nazwę preparatyki. Następnie ma miejsce cięcie włókien, a w dalszej kolejności umieszczane są one w spawarce. Kolejnym krokiem jest, automatycznie po zamknięciu pokrywy spawarki lub po naciśnięciu przycisku (w zależności od rodzaju spawarki), centrowanie końców włókien i doprowadzenie ich do temperatury topnienia. Do temperatury topnienie prowadzi łuk elektryczny, który generowany jest przez elektrody. Ostatnim etapem spawania światłowodów jest docisk, a także test wytrzymałościowy połączenia, co ostatecznie wpływa na jego formowanie.
Spawanie światłowodów - na co zwrócić uwagę?
Przy spawaniu światłowodów powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze występują światłowody różnego typu. Po drugie urządzenia do spawania włókien światłowodowych różnią się pomiędzy sobą właściwościami. Po trzecie środowisko pracy oraz techniki spawania światłowodów także mogą się różnić. Wszystko to może generować znaczne różnice w tłumienności spawów. Należy tutaj zwrócić uwagę na to, że typowe spawarki światłowodowe wprowadzają do toru transmisyjnego tłumienie w granicach od 0,1 dB do 0,3 dB. Bardzo często spawarki mają wbudowane urządzenie umożliwiające szacunek tłumienności. A może zainteresuje cię także ten artykuł o spawaniu żeliwa i aluminium?
Bardzo istotnym elementem każdej spawarki do światłowodów ze względu na bardzo małe rozmiary włókien jest optyka. Należy w szczególności zadbać o czystość soczewek, gdyż każde zanieczyszczenie czy zabrudzenie może w istotny sposób wpłynąć na jakość pracy, a co za tym idzie na wykonanie prawidłowego spawu. Powinniśmy także zwrócić szczególną uwagę na elektrody, które również mogą ulegać zabrudzeniom, a także zużyciu. W związku z tym elektrody powinniśmy czyścić co 1000 spawów oraz wymieniać co 5000 spawów. Powinniśmy również pamiętać o tym, że elektrody powinny być ułożone wzdłuż linii prostej. W związku z czym nie powinniśmy dokręcać zbyt mocno elektrod w trakcie ich montażu. Powinniśmy także zadbać o regularne czyszczenie v-rowków.
Spawarka światłowodowa - rodzaje
Spawarka do światłowodów starego typu
Spawarki do światłowodów mogą być starego lub nowego typu. Spawarka do światłowodów starego typu jest zwykle wyposażona w okular oraz w dwa specjalne obiektywy. Obiektywy te umożliwiają ręczne wyjustowanie, czyli ustawienie włókien światłowodowych we wszystkich płaszczyznach.
Nowoczesna spawarka automatyczna do światłowodów
Jednak rozwój Internetu, jego zasięgu oraz dostępność sprawiły, że kable z włóknami światłowodowymi są coraz bardziej rozpowszechnione i spawarki do tych włókien stały się nowocześniejsze. Współcześnie najczęściej spotykana jest spawarka automatyczna do światłowodów. W tego typu spawarkach justowanie przeprowadzane jest automatycznie, natomiast podgląd, obraz z kamery możemy ujrzeć na wbudowanym monitorze. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.
Spawarka światłowodowa - najlepsi producenci, polecane modele, cennik
Wśród producentów spawarek światłowodowych największym uznaniem cieszy japońska firma Fujikura. Spawarka do światłowodów tego producenta to zawsze gwarancja najwyższej jakości. Ale na rynku dostępne są także spawarki światłowodowe wysokiej jakości innych producentów. Pamiętajmy także, że spawarki do światłowodów różnią się pomiędzy sobą właściwościami i parametrami. Możemy zakupić nowe lub używane spawarki światłowodowe.
Poniżej lista polecanych modeli spawarek do światłowodów oraz ich sugerowane ceny:
- Spawarka światłowodowa Fujikura 12S + CT-06 to koszt 8 800 zł
- Spawarka światłowodowa FSP-UP80 to wydatek 7 399 zł
- Spawarka światłowodowa FSP-UP80H to koszt 7 649 zł
- Spawarka światłowodowa FSP-UP60 to cena 6 999 zł
- Spawarka światłowodowa FSP-UP60H to cena 7 290 zł
- Spawarka światłowodowa ULTIpulse B3 kosztuje 8 599 zł
- Spawarka światłowodowa DVP-760 + AKCESORIA 19191 to cena 7 435 zł
- Spawarka światłowodowa FS-520E wiąże się z wydatkiem 11 033,10 zł
- Spawarka Światłowodowa FS-520E ABCV to wydatek 11 067,79 zł
- Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8 ABCV kosztuje 6 699 zł
- Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8 to wydatek 4 999 zł
- Spawarka światłowodowa EasySplicer MK2 to cena 7 700,83 zł
W dobie Internetu niemal każde gospodarstwo domowe oraz przedsiębiorstwo może mieć dostęp do sieci internetowej. Połączenie to zapewniają kable z włóknami światłowodowymi. Jeżeli chcemy podłączyć nasz dom do sieci internetowej, czyli nasz domowy światłowód z ogólną siecią światłowodową, potrzebna będzie spawarka światłowodowa. To bardzo specjalistyczne urządzenie, a na rynku dostępne są spawarki do światłowodów starego i nowego typu. W sprzedaży dostępne są nowe oraz używane spawarki światłowodowe, których ceny są niższe.