Spawarka do plastiku - co warto wiedzieć?

Zgrzewarka do plastiku jest urządzeniem, które pozwala nam na precyzyjne łączenie elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Narzędzia te są bardzo często mylone z opalarkami, które niestety nie nadają się do tego typu zadań. Z lutownicą może zostać zamieniona także stacja lutownicza. Urządzenie jednak nie jest tak bardzo precyzyjne, jak spawarka do plastiku.

Wybierając spawarkę do plastiku, dobrze jest wiedzieć na jakie parametry należy zwracać uwagę. Do najważniejszych z nich zaliczymy:

  • Przeznaczenie sprzętu - jeżeli chcemy zlutować niewielkie przedmioty, takie jak meble ogrodowe, zderzak, czy też niewielkie elementy sprzętu RTV i AGD, to w zupełności wystarczy amatorska lutownica do plastiku. W przydomowym warsztacie nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu. Zresztą koszt takiego urządzenia wynosi kilkanaście tysięcy złotych.
  • Moc - tak naprawdę moc pracy, jaką posiada zgrzewarka, nie ma aż tak dużego znaczenia. Zdecydowanie ważniejsze jest to, czy posiada ona płynne przejście między konkretnymi wartościami.
  • Czas pracy - tanie lutownice bardzo szybko się nagrzewają, co uniemożliwia długotrwałą pracę. W związku warto zainwestować w sprzęt, który nie trzeba będzie wyłączać co kilka minut, aby się schłodził.

Dużym udogodnieniem przy lutownicach jest wyświetlacz wskazujący na aktualną temperaturę spawania. Warto zwrócić uwagę na ciężar urządzenia, a także zasięg pracy. Jest to istotne, ponieważ nie zawsze mamy możliwość naprawy konkretnego przedmiotu w pobliżu źródła zasilania. Niektóre modele lutownic wyposażone są w funkcje oszczędzania energii. Polega ona na wychładzaniu urządzenia, gdy tylko je odłożymy na bok.

Do amatorskiego zastosowania sprawdzą się również gazowe lutownice do plastiku. Ich zaletą są niewielkie wymiary, dzięki czemu można nimi spawać nawet w trudno dostępnych miejscach. Dodatkowo z łatwością napełnimy zbiorniczek gazem, co przyczyni się do kilkudziesięciominutowej pracy urządzenia. Lutownice gazowe są jak najbardziej polecane dla majsterkowiczów, którzy cenią dobre i tanie narzędzia.

Przy profesjonalnym sprzęcie, zwróćmy szczególną uwagę na to, co znajduje się w zestawie. Najczęściej oferuje przynajmniej kilka wymiennych dysz, które są dedykowane do spawania konkretnych typów plastiku. Do nich zalicza się m.in. dysza spinająco-klinowa, dysza pozwalająca na spawanie plastiku o grubości 5 mm, czy też dysza zapewniająca spawanie okrągłego drutu. Ponadto w zestawie znajdują się spoiwa do ekstrudera, a także skrobaki do tworzyw sztucznych. Dużą zaletą profesjonalnych urządzeń jest zdecydowanie dłuższy czas pracy. Wielu producentów zapewnia o możliwości ciągłego lutowania. Jednak poradnik podpowiada, aby mimo tego zachować ostrożność. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o spawarkach.

Jak spawać plastik lutownicą - poradnik

Jeżeli zastanawiasz się, jak spawać plastik lutownicą, to warto mieć na uwadze, iż obsługa tego urządzenia nie powinna stanowić najmniejszego problemu. Przede wszystkim warto wykonać próbę na tworzywie sztucznym, który nie jest nam potrzebny.  Wybrany element podgrzewamy do tego stopnia, aby jego powierzchnia się delikatnie nadtopiła. W tym czasie dociskamy drugi element, który zamierzamy zgrzać. Po połączeniu części plastikowych, pozostaje jedynie czekać na ich wystygnięcie. Po kilku próbach nie będziesz mieć żadnych wątpliwości, jak spawać plastik lutownicą.

Już wiemy, co poradnik powie nam, że możemy spawać przy użyciu amatorskiego sprzętu. Natomiast decydując się na profesjonalną spawarkę, przeznaczamy ją przede wszystkim do napraw instalacji kanalizacyjnych lub wodnych. Profesjonalna zgrzewarka posłuży także do scalania pojemników, koszy, a nawet do produkcji wanien. Lutownica do plastiku wykorzystywana jest także w profesjonalnych zakładach naprawczych, szczególnie przy naprawach motoryzacyjnych.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele spawarek

Chcesz kupić spawarkę do przydomowego warsztatu, ale nie wiesz, na jaką się zdecydować? Dobrze trafiłeś! Sprawdź, jakie modele najczęściej wybierają internauci.

Lutownica do plastiku - ceny i opinie

Warto inwestować w modele lutownic do plastiku, które będą dopasowane do naszych potrzeb. Istotne jest również to, aby zgrzewarka była wyposażona w funkcje, które zapewnią komfort pracy, a także jej bezpieczeństwo. Należy sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu potrzebujemy spawarki do plastiku. Może się okazać, iż zakup profesjonalnego zestawu będzie zbędnym wydatkiem. Dobrze jest wtedy rozważyć półprofesjonalną lutownicę. Zawsze możemy przeczytać poradnik dotyczący użytkowania, wymiany części, a także samodzielnego serwisowania lutownic.

Przykładowe ceny i opinie popularnych modeli spawarek do plastiku

Nazwa produktu

Cena

Gazowe spawarki do plastiku ATK V3, Ataszek

Cena od 258,30 zł - bardzo dobre opinie

Lutownica do plastiku Bosite-D moto, Ataszek

Cena od 1481,61 zł - bardzo dobre opinie

Spawarka do plastiku AT-852D+, zestaw, Ataszek

Cena od 293,97 zł

Pistoletowa lutownica do plastiku AT-3500, Ataszek

371,65 zł

Stacja lutownicza Kemper 0-48 W, dostępność w Castoramie

138,00 zł

Zgrzewarka do plastiku WEP + stacja lutownicza

314,00 zł

Stacja lutownicza 4-d KD852

139,00 zł

Zgrzewarka do plastiku 1000 W

132,00 zł

Przemysłowa spawarka do plastiku Bosite-DL

2421,87 zł

Spawarka do plastiku AT 858D+

244,77 zł

Profesjonalna spawarka do plastiku Bosite-D przemysł

1991,37 zł

Gazowe spawarki do plastiku + dysze

199,00 zł

Zszywarka do plastiku SP5

172,20 zł

Spawarka do plastiku 650W Kraft&Dele KD862

193,20 zł

Spawarka plastiku 750 W + dysza

79,00 zł

Lutownica do plastiku Yihua 878D

194,99 zł

Spawarka plastiku Yihua 8858-I

224,99 zł

Spawarka plastiku Hot Air YH-858

159,99 zł

Zestaw do zgrzewania plastiku Shideli

479,00 zł

Stacja lutownicza do napraw plastiku ZD-8905C

166,00 zł

Grot do lutownicy łączący do plastiku

51,80 zł

2 w 1 spawarka do plastiku lutownica ESD 2 kolby

259,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły