Szlifierka oscylacyjna - zastosowanie i rodzaje

Szlifierka oscylacyjna jest doskonałym narzędziem wykorzystywanym przede wszystkim do polerki niedużych elementów. W skład elektronarzędzia wchodzi silnik, który został umieszczony w obudowie, a także tarcza szlifująca. Czyszczarka oscylacyjna będzie działać efektywniej, jeżeli wykorzystamy narzędzie o dużej mocy silnika. Dodatkowo elektronarzędzia dzielą się pod względem wielkości tarczy szlifującej. Tutaj najczęściej możemy zetknąć się z tarczami o długości od 185 do 230 mm, a także szerokości od 90 do 115 mm. Ręczna szlifierka oscylacyjna doskonale sprawdzi się przy wygładzaniu drewna, metalu, a nawet betonu. Oprócz wygładzania powierzchni możemy zastosować je także do szlifowania krawędzi i różnego rodzaju narożników. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szlifierkach.

Elektronarzędzia możemy podzielić pod względem sposobu zasilania na:

  • Szlifierki hydrauliczne - szlifierka oscylacyjna do drewna oraz innych materiałów, wykorzystywana na skalę przemysłową. Jej cechą charakterystyczną jest głośna praca, nieco utrudniająca warunki,
  • Szlifierki pneumatyczne - tego typu maszyna oscylacyjna znajduje swoje zastosowanie głównie w profesjonalnej obróbce na skalę przemysłową,
  • Szlifierki elektryczne - najpopularniejsze, które wykorzystywane są przy amatorskich pracach wykończeniowych.

Bardzo często elektronarzędzia oscylacyjne mylone są z szlifierkami mimośrodowymi. Już wiemy, że czyszczarka oscylacyjna charakteryzuje się dość dużą precyzją w działaniu. Nadaje się ona do wygładzania powierzchni płaskich oraz delikatnie zaokrąglonych. Nie ma również problemu z tym, by dotrzeć do narożników. Natomiast szlifierki mimośrodowe wyposażone są w talerz szlifierski, dzięki czemu są bardziej uniwersalne w swoim zastosowaniu. Można powiedzieć, że szlifierki mimośrodowe są wydajniejsze niż maszyna oscylacyjna. Ponieważ tarcza zapewnia dodatkowo ruch obrotowy, przez co tego typu elektronarzędzia doskonale radzą sobie z powierzchnią płaską oraz wypukłą.

Dodatkowo szlifierki mimośrodowe posiadają możliwość polerki. Ta funkcja przydaje się przy precyzyjnych wykończeniach różnego rodzaju materiału. Szlifierki mimośrodowe dzielą się na szlifierki z ruchem wymuszonym oraz niewymuszonym. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o szlifierce do betonu.

Czyszczarka oscylacyjna - przykładowe ceny

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny szlifierek oscylacyjnych:

  • Szlifierki Bosch PSS 200 AC 200 W, 93x182 mm - 198,00 zł
  • Szlifierki Graphite 220 W 104x122 mm - 120,00 zł
  • Szlifierki Bosch GSS 23 A - 358,00 zł
  • Szlifierki Bosch 150 Multi 180 W - 550,00 zł
  • Szlifierki Bosch GSS 23 AE - 465,00 zł
  • Szlifierki Bosch GSS 230 AVE Professional - 989,00 zł
  • Szlifierki Parkside 140 - 165,00 zł
Szlifierka oscylacyjna czy też czyszczarka oscylacyjna podczas użycia w warsztacie, a także rodzaje, marki i producenci
Szlifierka oscylacyjna - zastosowanie, modele, opinie, ceny, porady przy wyborze
  • Szlifierka oscylacyjna do drewna obrotowa, szlifierki Parkside PSD 290 A1 - 79,00 zł
  • Szlifierki Parkside PHS160, ręczna - 99,00 zł
  • Szlifierki Parkside PSS 250 B2, ręczna - 129,00 zł
  • Szlifierki Parkside XQ600 600W, obrotowa okrągła - 89,00 zł
  • Szlifierki Delta 300 W, ręczna do polerki - 129,00 zł
  • Szlifierki Delta DED7941, ręczna do polerki- 109,00 zł
  • Szlifierki Delta 75 W do polerki - 57,00 zł
  • Szlifierki Delta FMS 200 - 252,95 zł
  • Szlifierki Delta 260 W, 7126 Skill - 219,00 zł
  • Szlifierka Graphite 59G323 380W - 155,90 zł
  • Szlifierka Graphite 59G320 220W - 119,00 zł
  • Szlifierka Graphite 59G335 - 78,90 zł
  • Szlifierka Graphite 59G335 105 W 140 mm - 76,00 zł
  • Szlifierki Mimośrodowe, okrągła obrotowa - 104,00 zł
  • Szlifierka oscylacyjna do drewna, okrągła obrotowa Ryobi ROS300 - 209,00 zł
  • Szlifierka oscylacyjna do drewna, okrągła obrotowa Metabo Sxe 3150 - 424,00 zł
  • Szlifierka oscylacyjna do drewna, okrągła obrotowa Yato - 173,00 zł

Ceny szlifierek obrotowych są mocno zróżnicowane. Jednak ostateczny koszt jednocześnie przemawia za jakością narzędzi. Czym będzie różnić się czyszczarka oscylacyjna kosztująca kilkaset złotych od szlifierek dostępnych w cenie poniżej 100 zł? Przy droższych narzędziach możemy mówić o dużo większej mocy silnika. Zwykle również mamy do czynienia z większą stopą, dzięki czemu prace szlifierskie są przeprowadzane szybciej i efektywniej. Jeżeli chodzi o mocowanie papieru przeznaczonego do szlifowania, to w droższych modelach, jest ono stabilniejsze. Zazwyczaj montujemy go przy pomocy specjalnych zacisków, a nie rzepów, jak to jest w przypadku tańszych szlifierek. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szlifierce kątowej?

Maszyna oscylacyjna - na co zwracać uwagę przed zakupem?

Planując zakup szlifierki oscylacyjnej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Dzięki czemu maszyna oscylacyjna z większą precyzją będzie dopasowana do zaplanowanych prac, a także obrabianych materiałów. Okazuje się, że nie każda szlifierka oscylacyjna poradzi sobie z każdym tworzywem lub surowcem. Większość z nich dedykowana jest wyłącznie do drewna, a tylko niektóre z nich mają uniwersalne przeznaczenie. Dlatego przed zakupem szlifierki, należy dokładnie sprawdzić, na jakich materiałach możemy pracować.

Kolejne kwestie, jakim warto się przyjrzeć, jest stopa robocza, ilość oscylacji w jednej minucie. Jeżeli zamierzamy szlifować duże powierzchnie, powinniśmy zdecydować się na narzędzia z dużą stopą. Dzięki temu praca przebiegnie sprawniej i szybciej. Czyszczarka oscylacyjna wyposażona w stopę 185x90 świetnie sprawdzi się przy obróbce niewielkich elementów. Im większa ilość oscylacji na minutę będzie wykonywanych przez szlifierkę, tym będzie ona dokładniejsza. Tańsze modele wykonują średnio 11 tys. oscylacji na minutę, podczas gdy bardziej profesjonalne narzędzia mogą wykonywać nawet do 26 tys. oscylacji w ciągu minuty.

Przy sporadycznym korzystaniu ze szlifierki oscylacyjnej nie zmusza nas to do zakupu zbyt drogiego narzędzia. Natomiast planując częste korzystanie z maszyny, warto zaopatrzyć ją w dodatki zwiększające komfort pracy. Doskonałym rozwiązaniem będzie system umożliwiający automatyczne usuwanie pyłu i zanieczyszczeń. Jest to wyjątkowo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli jesteśmy zmuszeni pracować w pomieszczeniu.

Elementem istotnym przy wyborze maszyny, jest także mimośrodowość. Oznacza to wartość odchylenia stopy od własnej osi. Im większa wartość, tym bardziej elastyczna obróbka, przekładająca się na większą efektywność obróbki. Nie są to duże wartości, ponieważ wskaźnik mimośrodowości waha się od 1 do 2,5 mm. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tarczy do szlifowania betonu?

Należy pamiętać o tym, że zakup wysokiej jakości szlifierki jest tylko połową sukcesu. Maszyna oscylacyjna musi być również odpowiednio użytkowana. Nieprawidłowe obejście może bardzo szybko doprowadzić do uszkodzenia szlifierki. Podczas szlifowania nie możemy zbyt mocno przyciskać narzędzia, ponieważ w ten sposób bardzo szybko możemy zniszczyć stopę. Maszyna oscylacyjna po skończonej pracy, powinna być dokładnie wyczyszczona i za każdym razem sprawdzona, czy nie doszło do poluzowania jakichkolwiek elementów. Szlifierki oscylacyjne to asortyment wart zapoznania.

ikona podziel się Przekaż dalej