Szlifierka wielofunkcyjna – czy naprawdę warto?

Szlifierki wielofunkcyjne to tak zwane elektronarzędzia ogólnego przeznaczenia. Jest to naprawdę niezwykłe narzędzie, które ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Łączy w sobie możliwości kilku różnych sprzętów: szlifowanie, polerowanie, cięcie. Na dodatek nie jest taka droga, więc w każdym amatorskim, przydomowym warsztacie świetnie się sprawdzi.

Szlifierka wielofunkcyjna ma różne rodzaje. Producenci prześcigają się w tworzeniu bardziej zaawansowanych sprzętów. Czasami może być przydatna tylko do kilku funkcji, jednak najczęściej jest ich naprawdę dużo. Obecnie na rynku znajdują się szlifierki, które nadają się do cięcia, szlifowania, przycinania, narzynania, żłobienia, ścierania, szlifowania i frezowania krawędzi, a także grawerowania, rzeźbienia czy nawiercania. Inaczej niż szlifierki oscylacyjne czy kątowe, multiszlifierka nadaje się do bardzo wielu zadań. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szlifierkach.

Rodzaje szlifierki wielofunkcyjnej

Wyglądem szlifierka wielofunkcyjna z reguły przypomina szlifierkę kątową. Ma obrotowy ruch, ale trójkątną stopę. Z reguły jest dość mała, chociaż zdarzają się także multifunkcyjne szlifierki stołowe, które są znacznie większe. Podobnie jak szlifierki oscylacyjne, wielofunkcyjne nadają się do bardziej precyzyjnych prac. Najczęściej ma wymienne końcówki, także takie, które pozwalają na dotarcie do najbardziej oddalonych miejsc.

Szlifierki wielofunkcyjne dzielą się na akumulatorowe i zasilane z sieci. Zazwyczaj są zasilane ze zwykłych gniazdek 230 V – to w końcu podstawowy sprzęt w domowym warsztacie. Szlifierki akumulatorowe z reguły są słabsze niż zasilane prądem. Mają mniejszą moc i szybko się wyładowują. Z drugiej strony można ich używać z dala od domu, a szlifierka elektryczna jest uzależniona od dostępu do gniazdka. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szlifierce kątowej?

Szlifierki akumulatorowe – opinie i producenci

Bardzo duży wybór szlifierek akumulatorowych sprawia, że trudno jest się wśród nich odnaleźć. Niemalże każda firma oferująca elektronarzędzia ma w swojej ofercie szlifierkę wielofunkcyjną na akumulator. Na uwagę zasługuje przede wszystkim szlifierka Graphite – nie jest droga, a za to naprawdę dobrze się sprawdza. Co ciekawe, bardzo dobre opinie zbierają także szlifierki Bosch.

Szlifierki akumulatorowe są bardzo popularne. Można je kupić niemalże we wszystkich sklepach, nie tylko narzędziowych, lecz także na przykład w większych supermarketach. Przedstawiamy kilka modeli najbardziej popularnych producentów.

Szlifierka wielofunkcyjna na białym tle, a także polecane uniwersalne szlifierki akumulatorowe i ich ceny, a także opinie
Szlifierka wielofunkcyjna - rodzaje, ceny, opinie, najlepsze marki
Porównanie modeli szlifierek wielofunkcyjnych akumulatorowych

Marka i model

Moc akumulatora

Rodzaj akumulatora

Prędkość obrotowa

Cena

Holzstar PMTS

20 V

Litowo-jonowy

5000-19000/min

ok. 375 zł

Graphite 58G003 Energy+

18 V

Litowo-jonowy

10000/min

ok. 170 zł

GMTO Renowator

12 V

Litowo-jonowy

15000-21000/min

ok. 220 zł

Bosch PSM

18 V

Litowo-jonowy

22000/min

ok. 280 zł

Szlifierka wielofunkcyjna zasilana prądem

Szlifierki wielofunkcyjne na energię elektryczną są o wiele bardziej wydajne. Mają większą moc i czasami działają nieco szybciej. Są wygodne także z tego względu, że nie ma potrzeby ich ładować. Wybór jest znacznie większy. Na których producentów warto przede wszystkim zwrócić uwagę? Cóż, szlifierka Graphite i w tym wypadku będzie najlepszym wyborem. Na uwagę zasługuje także Itamati - marka, która oferuje bardzo wiele różnego rodzaju nakładek, idealnych do mniej, i bardziej precyzyjnych prac. W tym wypadku szlifierki Bosch także dobrze się sprawdzają, o wiele lepiej jednak sięgnąć po sprawdzonego producenta, który zajmuje się elektronarzędziami. Sprawdź także ten artykuł o szlifierce oscylacyjnej.

Uniwersalne szlifierki wielofunkcyjne elektryczne – porównanie modeli

Marka i model

Moc

Prędkość obrotowa

Masa

Cena

Itamati Szlifierka z akcesoriami

130 W

33000/min

0,7 kg

ok. 130 zł

MSW MultiGrin 135,3

135 W

35000/min

2,1 kg

250 zł

Graphite 59G022

180 W

20000/min

1,35 kg

185-200 zł

Einthell TE-MG 300 EQ

300 W

20000/min

1,5 kg

300 zł

Wybór szlifierki wielofunkcyjnej powinien być podyktowany przede wszystkim tym, czego potrzebujesz. Zakres cenowy jest bardzo zbliżony, dlatego nie ma to większego znaczenia. Warto jednakże zwrócić uwagę na moc elektronarzędzi i zestaw końcówek, ponieważ od nich zależy zastosowanie sprzętu. Szczególnie, jeśli zamierzasz wykonywać bardzo precyzyjne prace – rzeźbienie, frezowanie, zwróć uwagę na zestaw i wielkość końcówek. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szlifierce taśmowej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły