Szlifierka do drewna - zastosowanie i rodzaje

Ręczna szlifierka do drewna, jak sama nazwa wskazuje, znajduje szerokie zastosowanie przy obróbce drewnianych oraz drewnopochodnych materiałów. Dzięki temu możemy wygładzać m.in. boazerie, meble czy też listwy. Niektóre szlifierki świetnie sprawdzają się również w przypadku obróbki innych materiałów, takich jak beton, kamień bądź metal. W zależności od naszych potrzeb możemy zaopatrzyć się w typowe szlifierki do drewna bądź uniwersalne elektronarzędzia.

Zastanawiając się, czym szlifować drewno, warto wspomnieć o kilku rodzajach dostępnych szlifierek. Do nich zalicza się:

 • Szlifierka oscylacyjna - ich wyróżnikiem jest prostokątna stopa, dzięki czemu z łatwością dotrzemy do trudno dostępnych narożników. Szlifierka rotacyjna doskonale odnajduje się przy wygładzaniu płaskich powierzchni. Przy ich pomocy rozwiążemy problem, czym szlifować drewno, a dokładniej blaty, meble, czy też drzwi. Oprócz powierzchni płaskich szlifierka oscylacyjna doskonale poradzi sobie także z delikatnie zaokrąglonymi miejscami. Im precyzyjniejszego szlifowania oczekujemy, tym stopa szlifierki rotacyjnej powinna być mniejsza. Również wydajniejszą obróbkę uzyskamy, jeżeli szlifierka rotacyjna będzie wyróżniać się większą liczbą oscylacji. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szlifierkach.
 • Szlifierka taśmowa - to najpopularniejsze szlifierki do czyszczenia drewna. Szlifierka taśmowa wyposażona jest w specjalną taśmę, która przesuwa się z prędkością od 200 do 420 cm/sek. Świetnie sprawdza się przy szlifowaniu podłóg, boazerii, a także innych drewnianych powierzchni o pokaźnej powierzchni. Bardzo często szlifierka taśmowa występuje w komplecie z odkurzaczem, dzięki czemu zapewnia bezpyłową pracę. Przy obróbce niewielkich elementów zaleca się zastosowanie szlifierek wyposażonych w taśmy o małych rozmiarach. Oprócz wygładzania, szlifierka taśmowa może być przeznaczona również do zmiany grubości drewna.
 • Szlifierka mimośrodowa - stopa, przy pomocy której szlifujemy drewno, ma okrągły kształt. Do wyboru mamy zwykle średnice od 125 mm wzwyż. Przy szlifowaniu dużych powierzchni najlepiej sprawdzą się szlifierki mimośrodowe o większej stopie roboczej. Wtedy praca przebiegnie szybciej i efektywniej. Szlifierki mimośrodowe posiadają również przewagę nad pozostałymi elektronarzędziami, w precyzji obróbki drewna. Przy ich użyciu możemy wykańczać nie tylko płaskie powierzchnie, ale również o zaznaczonej krzywiźnie (wypukłe oraz wklęsłe). Szlifierki mimośrodowe doskonale sprawdzają się przy renowacji mebli, a także zdzieraniu starych powłok farb i lakieru. Szlifierka mimośrodowa to wybór wart rozważenia. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o szlifierce do betonu.
 • Szlifierka delta - jest to typ szlifierki oscylacyjnej, która działa na bardzo podobnej zasadzie. Jednak szlifierka delta posiada stopę, która swoim kształtem przypomina literę delta, a nie prostokąt, jak to jest w przypadku tradycyjnych szlifierek oscylacyjnych. Swoją przewagę nad pozostałymi szlifierkami ma w tym, iż doskonale sprawdza się w trudno dostępnych miejscach, szczególnie wszelkiego rodzaju narożnikach oraz szczelinach. Dlatego szlifierka delta doskonale sprawdzi się do szlifowania oraz pozbywania się farb i lakierów z krzeseł, stolików, regałów oraz innych, bardziej skomplikowanych w budowie mebli. Oscylacja, którą charakteryzuje się szlifierka delta, wynosi od 1 do 2 mm.

Szlifierki do czyszczenia drewna - przykładowe ceny popularnych producentów

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny szlifierek do drewna:

 • Szlifierki Bosch PBS 75A 710 W, szlifierka taśmowa - 448,00 zł
 • Szlifierka Makita 9920 1010 W, szlifierka taśmowa - 1186,00 zł
 • Szlifierka Makita 9910 650 W, szlifierka taśmowa - 568,00 zł
 • Szlifierka taśmowa 59G394 800 W, Graphite - 209,00 zł
 • Szlifierki mimośrodkowe 59G347 430 W, Graphite - 229,00 zł
 • Szlifierki mimośrodowe EX150ES 440 W AEG - 629,00 zł
Szlifierka do drewna w czasie użycia w warsztacie. Polecane szlifierki do drewna i ceny, najlepsi producenci i ich opinie
Szlifierki do drewna - rodzaje, ceny, opinie, popularne marki
 • Szlifierki Bosch PSS 200 AC 200 W 93x182, szlifierka oscylacyjna - 198,00 zł
 • Szlifierka Makita BO3710 190 W 93X185m, szlifierka oscylacyjna - 348,00 zł
 • Szlifierki Bosch PSM 100 A, szlifierka delta - 202,00 zł
 • Szlifierki Bosch GSS 160-1 A Multi, szlifierka oscylacyjna - 569,00 zł
 • Szlifierki Bosch GSS 23 AE, szlifierka rotacyjna 490,00 zł
 • Szlifierka Makita B03710, szlifierka rotacyjna - 319,00 zł
 • Szlifierka Makita BO4565K, szlifierka rotacyjna -352,00 zł
 • Szlifierka rotacyjna Ryobi R12PS-L13S - 330,00 zł
 • Szlifierka taśmowa DeWalt DWP352VS - 905,00 zł
 • Szlifierka taśmowa Dedra DED7809 - 369,00 zł
 • Ręczna szlifierka do drewna Virutex LRT84H - 639,00 zł
 • Szlifierki do czyszczenia drewna AEG FS 280 - 489,00 zł

Powyższe ceny szlifierek są dość mocno zróżnicowane. Pokazuje nam to przede wszystkim, że szlifierki do drewna dostępne są w wersjach dopasowanych do naszych oczekiwań. Najczęściej na ostateczny koszt wpływa moc szlifierki, regulacja obrotów, średnica oscylacji, jak i również sposób zasilania. W przypadku szlifierek do drewna bardzo rzadko mamy do czynienia z odkurzaczem dołączonym do zestawu. Zdecydowanie częściej, ręczna szlifierka do drewna wyposażona jest w specjalny system, który możemy podłączyć bezpośrednio pod odkurzacz przemysłowy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szlifierce trzpieniowej?

Ręczna szlifierka do drewna - na co zwracać uwagę przed zakupem?

Już wiemy, czym szlifować drewno. Pozostaje jeszcze odpowiedzieć, na jakie parametry powinniśmy zwracać uwagę, przed zakupem szlifierki do czyszczenia drewna. Istotne jest to, do czego ma ona być dokładnie przeznaczona. Ponieważ zupełnie inna ręczna szlifierka do drewna sprawdzi się przy wygładzaniu dużych powierzchni, a zupełnie inna, gdy będzie nam zależeć na precyzyjnej obróbce. Jeżeli często korzystamy ze szlifierki do drewna, warto wybrać zestaw z odkurzaczem albo przynajmniej odpowiednim systemem, który pozwoli na połączenie szlifierki z odkurzaczem przemysłowym. Wtedy unikniemy nadmiernego i przede wszystkim szkodliwego pyłu. Szlifierki do czyszczenia drewna z odkurzaczem na szczęście są bardzo poręczne.

Kupując konkretną szlifierkę, będziemy zwracać uwagę na charakterystyczne dla niej parametry. Tym samym odpowiadając na pytanie, czym szlifować drewno, dowiemy się jaki rodzaj narzędzia sprawdzi się w zaplanowanych przez nas obróbkach. Na przykład wybierając szlifierkę taśmową, należy spojrzeć na prędkość przesuwu. Im będzie ona większa, tym szlifierka zapewni nam dokładniejszą obróbkę. Chcąc zachować jak największą precyzję, powinniśmy skupić się na mniejszych rozmiarach taśmy.

Wybierając szlifierkę mimośrodową, istotnym parametrem jest odchylenie ruchu stopy od własnej osi. Wtedy praca szlifierki będzie nie tylko wydajniejsza, ale również dokładniejsza. Pracując na bardziej skomplikowanych materiałach, powinniśmy wybrać szlifierki z mniejszymi tarczami. W ten sposób łatwiej docierają do trudniej dostępnych miejsc. Mając wiedzę, czym szlifować drewno, nie pozostaje już nic innego, jak po prostu dopasować konkretne narzędzie do własnych preferencji, a także najczęściej wykonywanych obróbek. Sprawdź także ten artykuł o szlifierce wolnoobrotowej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły