Wiertło do płytek ceramicznych - najważniejsze informacje

Przy wyborze wiertła do płytek ceramicznych, kamiennych, gresu lub szkła, musimy zwrócić uwagę na to, aby było to odpowiednie wiertło. Źle dobrane może zostać szybko uszkodzone. Do wiertarek najczęściej stosowane są wiertła z uchwytem cylindrycznym, sześciokątnym lub walcowym. Natomiast w przypadku młotowiertarek z reguły korzysta się z uchwytów SDS-Max lub SDS-Plus.

Kolejnym ważnym elementem przy doborze wiertła są wymiary otworu, jaki przyjdzie nam wywiercić. W sprzedaży dostępne są rozmaite rozmiary wierteł do wiercenia w różnego rodzaju płytkach oraz w szkle. Do większych otworów najlepszym rozwiązaniem będzie otwornica diamentowa. Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj ten artykuł o wiertłach do gresu.

Wiertło do płytek ceramicznych - rodzaje

Gdy stajemy przed wyborem, jakim wiertłem wiercić w płytkach, musimy odpowiedzieć na pytanie, jakiego rodzaju są to płytki. Innego wiertła użyjemy do płytek ceramicznych, innego do płytek z gresu, innego do płytek kamiennych. Praca nad klasycznymi płytkami ceramicznymi wygląda podobnie jak nad szkłem.

Odpowiedzią na pytanie, jakim wiertłem wiercić w płytkach ceramicznych, jest taka sama jak na pytanie, jak przewiercić szkło. Cechą, która wyróżnia wiertła do szkła i ceramiki spośród innych wierteł jest ich specyficzny kształt. Wiertła takie posiadają najczęściej końcówkę trójkątną, która wykonana jest z węglika spiekanego. Wiertło widiowe tego typu, które użyjemy jako wiertło do glazury, przy pracy nad płytkami należy zastosować podobnie, jak wiertło do szkła. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj ten artykuł o wiertłach do szkła.

Kolejnym rodzajem wiertła do płytek jest wiertło diamentowe. Tutaj podobnie, jak w przypadku wiertła widiowego, odpowiedź na pytanie jak przewiercić płytki jest analogiczna do odpowiedzi na pytanie jak przewiercić szkło. Do wiercenia w ceramice oraz szkle, można również użyć wiertła rurowe oraz płetwowe. Wiertło rurowe ma najczęściej kilkumilimetrową średnicę, dzięki czemu umożliwia wiercenie większych otworów. Z kolei wiertła płetwowe są produkowane z węglika spiekanego, dzięki czemu doskonale nadają się jako wiertła do płytek ceramicznych. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, przeczytaj także ten artykuł o popularnych rodzajach wierteł.

Najlepsze wiertło do płytek to takie, które jest maksymalnie ostre i robi równe, czyste otwory. Ceny wierteł do płytek nie są wysokie.
Najlepsze wiertło do płytek - rodzaje, opinie, ceny, producenci, porady które wybrać

Niezmiernie istotnym czynnikiem przy wyborze narzędzia do wiercenia w gresie i jest twardość tego materiału. Wiertła diamentowe najlepiej używać do gresu porcelanowego oraz do klinkieru. Gres porcelanowy oraz płytki klinkierowe mają twardość do 9O w skali Mohsa. Do gresu o twardości, 6O-8O oraz do płytek z granitu, który ma podobną twardość, najlepsza będzie otwornica diamentowa. Otwornice diamentowe mają diamenty lutowane próżniowo, dzięki czemu takie wiertło do gresu osiąga dużą odporność mechaniczną podczas obróbki bardzo twardych materiałów.

Polecane modele wiertarek - sprawdź ceny!

Do konstrukcji takich wierteł stosuje się kryształy diamentu syntetycznego. Ten materiał zapewnia długoletnią wytrzymałość takich wierteł i praktycznie uniemożliwia stępienie tych narzędzi. Koronki diamentowe dają możliwość pracy na sucho oraz na mokro i nie wymagają akcesoriów do prowadzenia. Praca z wiertłami diamentowymi na mokro polega na częstym chłodzeniu tych wierteł wodą, gdyż zarówno one, jak i materiał obrabiany bardzo się nagrzewają. Jeśli szukasz innych wierteł, przeczytaj także ten artykuł o świdrze do drewna.

Innym rozwiązaniem przy obróbce płytek z gresu są specjalne olejowe wiertła diamentowe. Wiertła te skonstruowane są w ten sposób, że w trakcie wiercenia nimi wypływa olej, który wiąże pył i jednocześnie chłodzi końcówkę wiertła. Można zakupić wiertła olejowe diamentowe z możliwością uzupełnienia oleju, jak również bez takiej możliwości.

Wiertło do płytek ceramicznych - producenci, ceny

Najlepsze wiertła do płytek ceramicznych i kamiennych, szkła, gresu są wytwarzane przez takich uznanych producentów jak Bosch, Dewalt, Black&Decker;, Metabo, Dedra, Rubi  oraz Yato. Ceny wierteł do płytek, podobnie jak w przypadku każdego rodzaju wierteł, zależą od wymiarów oraz od materiału, z jakiego zostały wykonane.


Polecane wiertła - ceny was zaskoczą!

Cena pojedynczego wiertła do szkła lub ceramiki wynosi od ok. 3 zł do ok. 50 zł. Cena najmniejszego wiertła diamentowego do gresu lub do ceramiki wynosi ok. 12 zł, tymczasem za największe wiertła zapłacimy nawet kilkaset złotych. Ceny otwornic diamentowych do gresu wynoszą od ok. 15 zł do nawet 650 zł.

W przypadku, gdy wiercimy otwory w płytkach ceramicznych, gresie lub szkle powinniśmy dobrze dobrać wiertła. Są to materiały, które łatwo pękają, dlatego najlepiej sprawdzą się wiertła dedykowane do szkła, wiertła widiowe oraz wiertła i otwornice diamentowe. W przypadku płytek z bardzo twardych materiałów jak np. granit czy klinkier najlepszym rozwiązaniem będą wiertła diamentowe.

ikona podziel się Przekaż dalej