Świder do drewna - najważniejsze informacje

Świdry do drewna można stosować w wiertarkach udarowych, bezudarowych lub w wiertarko-wkrętarkach. Inne zastosowanie to łuparki do drewna, o których szerzej w dalszej części tekstu. Świdry do wiertarek mają uchwyty sześciokątne z oznaczeniami od SW 6 do SW 11 lub uchwyty Morse’a. Świdry do drewna posiadają gwintowany stożek centrujący.

Tego typu świdry charakteryzują się dwoma rodzajami ostrzy skrawających: krawędzią boczną tnącą oraz krawędzią główną. Liczba ostrzy bocznych zależy od średnicy świdra: świdry o rozmiarach 6 - 24 mm posiadają jedno ostrze, natomiast o średnicy 26 - 32 mm - dwa ostrza. Sprawdź także w tym artykule, co warto wiedzieć o wiertarce udarowej.

Jaki świder do łuparki wybrać?

Najważniejszym kryterium wyboru świdra do rąbania drewna jest jego średnica. Gdy dobieramy świder do łuparki do drewna, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich jest silnik, jaki zastosowano w łuparce. Gdy silnik łuparki ma moc do 3kW, wówczas świder do łuparki powinien mieć średnicę 60 - 80 mm. W przypadku, gdy silnik łuparki jest o mocy 4kW, wtedy najlepiej, gdy świder do drewna ma średnicę 80 - 90 mm. Jeżeli łuparka świdrowa charakteryzuje się mocą 5kW, wówczas zalecana średnica świdra to 90 - 100 mm. Natomiast dla silników łuparek o mocy 7kW, najlepsze średnica świdra to 150 - 170 mm. W przypadku, gdy łuparka świdrowa pracuje z ciągnikiem, świder do łuparki powinien mieć średnicę 100 - 170 mm. Porady na temat wiertarek zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Świder do drewna to urządzenie, które przyda się majsterkowiczom i amatorom stolarki czy samodzielnego robienia mebli. Jest kilka rodzajów tego urządzenia, warto je porównać ze względu na cenę i producenta.
Świder do drewna - opinie, rodzaje, popularni producenci, ceny

Kolejnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze rozmiaru świdra do łuparki, jest rozmiar kloców drewna. Dla kloców o średnicy do 20cm najlepszy będzie świder do drewna o minimalnej średnicy 60 mm. W przypadku kloców, które mają średnicę do 30cm, średnica minimalna świdra powinna wynosić 80 mm. Jeżeli kloce mają średnicę do 40cm, wówczas minimalna średnica świdra do łuparki powinna wynosić 90 mm. Natomiast dla kloców drewna o średnicy powyżej 40cm, optymalna średnica minimalna świdra to 100 mm. Więcej na temat wierteł znajdziesz w tym artykule.

Najczęściej spotykanym na rynku zestawem, który sprawdza się do zastosowań domowych, są łuparki drewniane oparte na świdrze o średnicy 80 mm. Taki świder stożkowy do łupania drewna, można w przyszłości poszerzyć o nakładkę, która zwiększa jego średnicę do 150 mm. Można rozróżnić dwa rodzaje końcówek do świdrów:

  • wymienna końcówka wkręcana SWK1,
  • wymienna końcówka kołkowana SWK2.

Jeśli zainteresował cię temat wierteł, więcej informacji znajdziesz w tym miejscu.

Polecane modele wiertarek - sprawdź ceny!

Świder do drewna - producenci, ceny

Świder stożkowy do drewna z wymienną końcówką o średnicy 80 mm to cena ok. 150 zł. Natomiast monolityczny świder stożkowy do łupania drewna o średnicy 150mm to wydatek ok. 300 zł. Wymienna końcówka do świdrów do łuparek do drewna SWK2 - kołkowana lub SWK1 - wkręcana to koszt ok. 45 zł. Wśród producentów świdrów do drewna warto zapoznać się z ofertami takich firm jak Forsplit, Verkatto, Würth oraz Yato. Świdry do wiertarek takich producentów jak Würth, czy Bosch to cena od ok. 10 zł za sztukę. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź w tym artykule, jakie elektronarzędzia warto mieć.

Polecane wiertła - ceny was zaskoczą!

Świder stożkowy do drewna, który stosuje się do łuparki jest alternatywą dla klasycznego rąbania drewna przy pomocy siekiery lub cięcia go przy pomocy piły kloców. Zaletą tego rozwiązania jest to, że korzystając z łuparki nie musimy używać tyle siły i energii do rąbania drewna, jak w przypadku klasycznych metod.

ikona podziel się Przekaż dalej