Dlaczego warto kupić wiertarkę udarową?

Elektronarzędzia cieszą się niesłabnącym powodzeniem zarówno wśród amatorów majsterkowania, jak i profesjonalistów. Są pomocne przy drobnych naprawach, remoncie, a także przy większych przedsięwzięciach budowlanych.

Wiertarka udarowa służy do wiercenia otworów w materiałach twardych. Elektryczne wiertarki z udarem, w przeciwieństwie do wiertarek ręcznych, mogą wiercić nie tylko w drewnie czy tworzywach sztucznych, lecz również w lekkim betonie, ceramice czy metalu. Za pomocą wiertarek ręcznych możemy wywiercić co najwyżej otwory w miękkich tworzywach sztucznych czy w drewnie.

Wiertarka udarowa jest lepsza niż wiertarka bezudarowa. Wiertarki bez udaru to również narzędzia stosowane zarówno przez laików, jak i specjalistów, jednak ich spektrum zastosowań jest dużo węższe. Nadają się świetnie do wiercenia w tworzywach sztucznych, drewnie oraz metalu.

Kolejnym konkurentem wiertarki udarowej jest młotowiertarka. Doskonale obrabia twarde materiały, posiada udar pneumatyczny, który nie wymaga dużej siły. Dodatkowo jest wyposażona w funkcję kucia. Jednak młotowiertarka charakteryzuje się dużo mniejszą precyzją i jest cięższa. Zapoznaj się także z poradami na temat wiercenia w betonie.

Modele wiertarek udarowych

Wiertarka udarowa to doskonały pomysł do zastosowań domowych, prac remontowych czy wykończeniowych. Na tym konkretnym polu wybór powinien być oczywisty. Moc wiercenia zależna jest oczywiście od konkretnego modelu.

Wiertarki udarowe dla amatorów mają zazwyczaj moc od 500 do 700 W. Moc wiertarki z udarem dla profesjonalistów to mniej więcej od 600 do 1000 W. Do zastosowań wykończeniowo-remontowych wystarczą zupełnie wiertarki udarowe dla amatora.
Moc wiertarki jest jak najbardziej istotna, jednak przy pracach remontowych w zupełności wystarczy 600 czy 700 W.

Moc wiertarki to nie jedyna różnica pomiędzy wiertarkami dla amatorów i profesjonalistów. Różnią się one także obudową. Wiertarki produkowane do zastosowań domowych posiadają obudowę wykonaną z plastiku, natomiast wiertarki fachowe mają obudowę ze stopów magnezu. Wiertarka udarowa dla amatora jest lżejsza właśnie ze względu na materiał obudowy, jednak różnica nie jest znaczna.

Producenci i ceny wiertarek udarowych

Szukając odpowiedniej wiertarki udarowej, musimy zdać sobie sprawę, że jeśli zapragniemy nabyć wiertarkę specjalistyczną, zapłacimy nawet kilkaset złotych więcej. Zastanówmy się, czy nie wystarczy nam w zupełności wiertarka udarowa dla amatorów - taką najlepiej kupić do zastosowań domowo-garażowych.

Wiertarki o różnej mocy wiercenia oferuje firma Bosch. Udarowe wiertarki sygnowane logo tego producenta charakteryzują się trwałością i niezawodnością podczas prawidłowego użytkowania. Dobrym modelem w przystępnej cenie jest Bosch psb 600 RE. Moc tej wiertarki to 650 W. Bosch psb 600 RE wierci w drewnie na średnicę 30 mm, a maksymalna średnica wiercenia w betonie wynosi 14 mm. Wiertarka udarowa Bosch jest bardzo poręczna i lekka - waży zaledwie 1,7 kilograma. Posiada możliwość sterowania prędkością obrotową. Na ten produkt dostaniemy nawet 36 miesięcy gwarancji. Jej cena to 260 złotych za wiertarkę o mocy 650 W. Godna polecenia jest także wiertarka udarowa Bosch psb 500 oraz modele z serii Bosch gsb. Warto zwrócić uwagę, czy oferowane wiertarki udarowe zostały wyposażone w zestaw wierteł.

Inną propozycją od tego producenta, dostępną w wielu sklepach, jest wiertarka udarowa Bosch psb 8000 RCE. Moc tej wiertarki to 800 W, a jej cena to 400 złotych. Wraz z tym modelem dostaniemy akcesoria niezbędne do pracy, czyli zestaw wierteł oraz walizkę. Maksymalna średnica wiercenia jest identyczna, jak w przypadku modelu Bosch psb 600 RE. Posiada regulację prędkości i ergonomiczną rękojeść, ułatwiającą pracę. Również na ten model możemy dostać nawet 36 miesięcy gwarancji.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele wiertarko-wkrętarek

Poznaj najczęściej wybierane modele wiertarko-wkrętarek. Te urządzenia doskonale sprawdzą się przy wielu pracach remontowych i majsterkowaniu. Sprawdź promocyjne ceny!

Wiertarka udarowa na każdą kieszeń

Jednym z tańszych modeli, przeznaczonych do lekkich prac, jest wiertarka udarowa Bosch psb 450 RE. Moc wiertarki Bosch psb 450 RE to 500 W. Można wiercić nią w drewnie, metalu oraz w lekkich materiałach budowlanych, na przykład w cegłach czy pustakach. Maksymalna średnica wiercenia w betonie wynosi w przypadku użycia tego modelu 10 mm. Jednak cena jest niezwykle atrakcyjna - za Bosch psb 450 RE zapłacimy niespełna 150 złotych.

Narzędzia i elektronarzędzia firmy Bosch to gwarancja skuteczności i wysoka jakość wykonania. W ofercie wielu sklepów znajdziemy również elektronarzędzia udarowe Bosch do profesjonalnych zastosowań - ich ceny to od 250 złotych do nawet 2000, w zależności od takich parametrów, jak moc wiercenia. Na przykład za pomocą Bosch Professional gsb 19-2 RE możemy wiercić w betonie otwory o średnicy 20 mm, a w stali 13 mm. Moc wiertarki gsb 19-2 RE to 850 W. Za ten model wiertarki zapłacimy 700 złotych.Wiertarka Bosch udarowa psb 2 biegowa to dobry wybór, jeśli chodzi o wiertarki udarowe, przy pracach wykończeniowych i remontowych.

Dużo tańsze niż Bosch psb czy gsb są wiertarki marki Dexter Power. Za model wiertarki IC600ID zapłacimy jedynie 100 złotych. Moc wiertarki to 600 W. Jest to typowa wiertarka udarowa do amatorskich zastosowań. Posiada jednak możliwość regulacji obrotów i jest w związku z tym precyzyjnym narzędziem. Na ten model wiertarki dostaniemy dwa lata gwarancji. Przy podjęciu decyzji o zakupie z pewnością pomogą nasze porady na temat wiertarek.

Gdzie kupić elektronarzędzia i narzędzia znanych marek? Otóż dostaniemy je w wielu sieciówkach, między innymi w RTV euro AGD czy Leroy Merlin oraz w sklepach wyspecjalizowanych. Poszukując upatrzonego modelu wiertarki online, porównajmy przed zakupem ceny w różnych sklepach. Różnice dotyczące tego samego modelu nierzadko dochodzą nawet do 15%.

W wymienionych wyżej sklepach znajdziemy również elektryczne, jak wkrętarka oraz wiertarko wkrętarka. Elektryczne wkrętarki i wiertarko wkrętarki zakupimy w cenie od 120 zł do mniej więcej 500 zł, w zależności od funkcji i mocy. Kupując wiertarkę w RTV euro AGD, nabędziemy przy okazji również akcesoria do wybranego modelu. Dostępne są zestawy wierteł Bosch oraz przedłużacze. Akcesoria w tej sieci sklepów zakupimy w atrakcyjnej cenie.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem wiertarki udarowej?

Kupując wiertarkę, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich materiałach będziemy pracować. Jeśli wiertarka potrzebna jest nam wyłącznie do wykonywania wierceń w materiałach miękkich, takich jak drewno, wiertarka udarowa jest nam zbędna. Wówczas w zupełności wystarczy nabyć wiertarkę ręczną.

Wiertarka amatorska udarowa częstokroć daje możliwość używania jej do różnych zastosowań, wystarczy dokupić do niej dodatkowe końcówki. Wiertarka profesjonalna służy do wiercenia i w zasadzie tylko do tego. Jeśli szukamy uniwersalnych rozwiązań dla majsterkowiczów, zdecydujmy się na wiertarkę dla amatorów, szczególnie, że jest ona najczęściej dużo tańsza.

Kupując wiertarkę udarową, zwróćmy uwagę na jej parametry, takie jak moc, moment obrotowy, napięcie oraz liczbę biegów. Do ważnych informacji należy również najwyższa osiągalna prędkość obrotowa oraz częstotliwość udarów, jaką osiąga dana wiertarka udarowa. Nie zapomnijmy sprawdzić w specyfikacji danego produktu, do jakiej maksymalnej średnicy będzie można wiercić w różnych materiałach.

Do z pozoru mniej ważnych kryteriów wyboru, lecz tak naprawdę istotnych, należy ergonomiczność uchwytu. Uchwyt powinien być tak wyprofilowany, aby dobrze i pewnie leżał w ręce - takie uchwyty znajdziemy właśnie we wspomnianych wiertarkach Bosch psb.

Wiertarka, na którą się zdecydujemy, powinna być wydajna, wytrzymała i solidnie wykonana. Pamiętajmy, aby nie przeciążać narzędzia poprzez nieadekwatne do jego możliwości prace.

Oczywistym jest fakt, że należy się stosować ściśle do instrukcji producenta danego modelu i poświęcić chwilę, aby skrupulatnie się z nią zapoznać. Akcesoria, w tym wiertła, powinny być dobierane pod względem średnicy do konkretnych materiałów - informację tę również otrzymamy, czytając specyfikację techniczną lub instrukcję obsługi. Stosowanie się do tych kilku podstawowych zasad pozwoli na bezawaryjną pracę elektronarzędzia oraz na bezpieczeństwo pracy. O różnych rodzajach elektronarzędzi, które mogą przydać się podczas remontu, przeczytasz w artykule: Przegląd elektronarzędzi niezbędnych przy budowie i remoncie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły