Wiertło do betonu i do żelbetu - najważniejsze informacje

Wiercenie w takich materiałach jak beton, żelbet, cegła czy kamień wymaga stosowania bardzo twardych i wytrzymałych wierteł. Wiertła do betonu i żelbetu różnią się od siebie wieloma parametrami, takimi jak m.in. sposób wykonania, rodzaj uchwytu oraz ilość krawędzi tnących. Poszczególne modele dają inny komfort pracy i są kompatybilne z innymi urządzeniami. Dlatego też każde wiertło dobiera się indywidualnie do narzędzia. Należy również podkreślić, że nie z każdym wiertłem można pracować na dużych prędkościach

Przy obróbce betonu oraz żelbetu stosuje się wiertła widiowe, udarowe oraz diamentowe. Mogą to być wiertła typowe oraz koronowe. Wiertło do betonu ma najczęściej średnicę 3-32 mm, można jednak spotkać wiertła do betonu i żelbetu o większych średnicach. Wiertła widiowe do betonu, żelbetu, cegły czy kamienia mogą mieć bardzo dużą długość, sięgającą nawet do 50 cm. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, przeczytaj ten artykuł o wiertłach do gresu.

Wiertło do betonu i żelbetu może mieć różnego rodzaju uchwyty. W przypadku wiertarek z uchwytami szybkomocującymi stosuje się wiertła walcowe, czyli cylindryczne. Natomiast w przypadku młotowiertarek i młotów udarowych najczęściej stosowane są uchwyt SDS. Uchwyty SDS Max używane są do pracy lżejszej, a SDS Plus do obróbki, która wymaga pracy cięższej.

Bardzo ważnym elementem obsługi wierteł do betonu i żelbetu jest ich ostrzenie. Dobre ostrzenie wierteł pozwala na długie i efektywne korzystanie z wierteł. Istnieją dwa sposoby ostrzenia wierteł do betonu. Pierwszy sposób to korzystanie ze specjalistycznego urządzenia do ostrzenia. Drugi to ostrzenie samodzielne. Należy jednak pamiętać, że ostrzenie wierteł do betonu i żelbetu nie należy do najłatwiejszych i wymaga praktyki i doświadczenia, aby było dobrze wykonane. Należy pamiętać o prawidłowych kątach ostrzenia, tak aby stępione krawędzie zostały poprawnie odtworzone. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, przeczytaj także ten artykuł o popularnych rodzajach wierteł.

Polecane modele wiertarek - sprawdź ceny!

Wiertło do betonu i do żelbetu - rodzaje

Wiertło widiowe do betonu

Jednym z najczęściej spotykanych wierteł do pracy przy obróbce betonu oraz żelbetu jest wiertło widiowe do betonu. Wiertła widiowe wykonane są ze stali narzędziowej lub stali z domieszką tytanu czy kobaltu, których część robocza poryta jest węglikiem spiekanym, potocznie nazywanym widią.

Wiertła widiowe do betonu i do żelbetu charakteryzują się głowicą, która ma masywny kształt i spiralę z pojedynczym rowkiem. Część robocza tego rodzaju wierteł jest bardzo twarda, masywna, szeroka i głęboko osadzona. Dzięki takiej konstrukcji możliwa jest praca w bardzo twardych materiałach, jakimi są beton, czy też beton zbrojony.  Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także te zebrane artykuły o różnych wiertłach.

Wiertła widiowe do betonu, betonu zbrojonego, kamienia oraz cegły należą do najczęściej stosowanych wierteł przy obróbce tych materiałów, szczególnie na potrzeby prac domowych. Do wykonywania wąskich otworów stosuje się wiertła widiowe o klasycznej budowie, natomiast do otworów szerokich, widiowe wiertła koronowe.

Dłuta widiowe do kamienia

Innym narzędziem służącym do pracy przy obróbce kamienia, betonu oraz betonu zbrojonego są dłuta widiowe do kamienia. Narzędzie to charakteryzuje się mocowaniem poprzez chwyty SDS, natomiast powlekane są widiową warstwą z węglika węglowego.

Dłuta widiowe używane są najczęściej do młotowiertarek i młotów udarowych. Pozwalają na skuwanie bardzo twardych kamieni, takich jak m.in. granit, klinkier oraz znajdują również zastosowanie przy pracy w betonie i żelbecie. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj ten artykuł o wiertłach do szkła.

Wiertła do betonu i żelbetu są najczęściej stosowanymi rodzajami wierteł. Lepiej wybrać trwałe rodzaje, które poradzą sobie nawet z twardą ścianą.
Wiertła do betonu i żelbetu - rodzaje, ceny, opinie

Wiertło udarowe do betonu i żelbetu

Do wiercenia w betonie, żelbecie można również zastosować wiertło udarowe. Wiertło udarowe stosuje się do pracy z wiertarkami udarowymi. Wiertła udarowe posiadają widiową część roboczą powlekaną węglikiem spiekanym.

Wiertła udarowe posiadają zwykle chwyty SDS, które umożliwiają pracę z wiertarkami udarowymi. Dzięki pokryciu węglikiem spiekanym i pracy przy udarze, wiertła te wykonują znakomitą pracę przy obróbce betonu.

Wiertło diamentowe do betonu

W przypadku obróbki bardzo twardych materiałów, do jakich bez wątpienia należą beton, żelbet czy kamień można z powodzeniem stosować wiertła diamentowe. Wiertła tego typu charakteryzują się częścią roboczą wykonaną z diamentu.

Zaletą wierteł diamentowych jest możliwość pracy przy obróbce skrajnie twardych i odpornych na wiercenie materiałów. Wiertło diamentowe szczególnie sprawdzi się w przypadku pracy z betonem zbrojonym. Można je również stosować do pracy przy obróbce kamienia, m.in. granitu czy klinkieru.

Wiertła diamentowe mogą występować w postaci wierteł o klasycznej budowie, jak również w postaci wierteł koronowych. Diamentowe wiertła klasyczne służą do wykonywania otworów wąskich, natomiast wiertła diamentowe koronowe stosuje się do otworów o dużych średnicach. Jeśli szukasz innych wierteł, przeczytaj także ten artykuł o świdrze do drewna.

Wiertła tytanowo-węglowe do betonu zbrojonego

W przypadku pracy przy obróbce betonu zbrojonego, doskonale sprawdzają się wiertła tytanowo-węglowe. Najczęściej stosuje się w tym przypadku wiertła o chwytach SDS: SDS Plus lub SDS Max, a wiertła te mocuje się w młotach udarowo-obrotowych. Wiercenie tym wiertłem odbywa się bez udaru.

Wiertła tytanowo-węglowe mają głowicę widiową z węglików spiekanych, która charakteryzuje się czterema ostrzami, stromą spiralą oraz otworem wentylacyjnym. Wiercenie w betonie ze zbrojeniem charakteryzuje się tym, że nigdy nie wiemy, kiedy możemy natrafić na stalowe zbrojenie. Dlatego zwykłe wiertła do betonu mogą ulec zniszczeniu.

Do pracy przy żelbecie rekomenduje się używanie wierteł o większej twardości, jak na przykład tytanowo-węglowych. Wiertło do betonu zbrojonego ma zęby wykonane z węglików spiekanych, cztero- lub pięcioostrzową spiralę i otwór wentylacyjny.

Wiertło do betonu i do żelbetu - ceny, producenci

Wiertła do obróbki betonu, żelbetu, cegły czy kamienia można nabyć jako pojedyncze egzempalrze oraz jako zestaw wierteł. Do najlepszych producentów wierteł do betonu należą takie firmy, jak Hitachi, Makita czy Bosch. Przykładowa cena pojedynczego wiertła do betonu mniejszych rozmiarów to ok. 50 zł, natomiast solidne, duże wiertło do betonu firmy Hitachi to koszt od ok. 130 zł. Natomiast zestaw wierteł do betonu to cena od ok. 180 zł.

Polecane wiertła - ceny was zaskoczą!

Beton, a szczególne beton zbrojony to bardzo twarde materiały i trudne do obróbki. Dlatego, gdy ważnym jest, gdy chcemy wiercić w tych materiałach, odpowiedni dobór wiertła oraz elektronarzędzia. Zastosowanie zbyt delikatnego wiertła do betonu zbrojonego może spowodować uszkodzenie wiertła. Dlatego, szczególnie przy pracy nad betonem zbrojonym zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i użycie odpowiednich narzędzi.

ikona podziel się Przekaż dalej