System mocowania narzędzi SDS - podstawowe informacje

System mocowania narzędzi wymiennych SDS stosowany jest w wiertarkach, młotowiertarkach, młotach udarowych itp. Za prekursora systemu SDS uważany jest system TE, stworzony w 1967 roku przez firmę Hilti. Osiem lat później, w 1975 roku, inna znacząca firma na rynku elektronarzędzi, Bosch, opracowała system SDS-Plus, z którym wiertła TE były kompatybilne.

Początkowo skrót SDS był rozwinięciem Steck-Dreh-Sitzt, co języku niemieckim oznacza osadź-przekręć-gotowe. Z czasem jednak jego znaczenie zostało przekształcone w Spannen durch System, co z kolei oznacza mocowanie systemowe. Konstrukcja chwytu SDS złożona jest z dwóch owalnych wgłębień oraz z dwóch rowków. Owalne wgłębienia służą do mocowania narzędzia, natomiast krawędzie rowków mają za zadanie przenosić moment obrotowy. Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj ten artykuł o wiertłach do gresu.

System SDS można podzielić na cztery odmiany:

  • SDS-plus, ma średnicę uchwytu 10 mm, jest najczęściej spotykaną odmianą i jest potocznie nazywany po prostu SDS,
  • SDS-top, ma średnicę uchwytu 14 mm, jest rzadko stosowany, można go spotkać w niektórych narzędziach takich firm jak Bosch i Hilti,
  • SDS-max, ma średnicę uchwytu 18 mm, został opracowany w 1990 roku, jest używany do ciężkich prac,
  • SDS-quick ma średnicę uchwytu 6,5 mm, jest rzadko stosowany, można go spotkać we wkrętarkach akumulatorowych Bosch-Uneo.
Wiertła SDS mają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego warto mieć je w swoim zestawie wierteł. Ich ceny są umiarkowane, nawet w przypadku wiodących producentów.
Wiertła SDS - zastosowanie, ceny, opinie, wiodący producenci

Wiertła SDS plus - zastosowanie

Wiertła z chwytami SDS mają zastosowanie jako wiertła do betonu, cegieł, pustaków, czy kamienia. Dzięki czemu można je stosować  przede wszystkim w przypadku wiercenia otworów w ścianach, sufitach, podłogach, a także w wylewkach tych znajdujących się na zewnątrz domu. Lecz dzięki zastosowaniu odpowiednich przejściówek do wiertarek zaopatrzonych w system mocowania SDS, można do takich elektronarzędzi zastosować inne rodzaje wierteł, co znacznie zwiększa zakres ich zastosowania.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, przeczytaj także ten artykuł o popularnych rodzajach wierteł.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele wiertarko-wkrętarek

Poznaj najczęściej wybierane modele wiertarko-wkrętarek. Te urządzenia doskonale sprawdzą się przy wielu pracach remontowych i majsterkowaniu. Sprawdź promocyjne ceny!

Wiertła SDS - ceny, producenci, opinie

Wśród producentów wierteł z chwytami SDS największe znaczenie mają takie firmy jak Hilti, Bosch oraz Makita Zakupić można pojedyncze wiertła SDS lub cały zestaw wierteł SDS. Ceny wierteł SDS, zależą od wielu czynników, takich jak przeznaczenie, materiał, z jakiego wykonano wiertło, czy jego wymiary. Najtańsze pojedyncze wiertło SDS do metalu można nabyć w cenie od ok. 15 zł. Natomiast zestaw wierteł SDS do metalu to cena od ok. 100 zł. Dostępne są również profesjonalne wiertła SDS-max do ciężkich prac w betonie, których ceny mogą wynosić nawet kilkaset złotych.

Znakomita większość poszczególnych typów wierteł dostępna jest z chwytami SDS. Rodzina chwytów SDS należy do bardzo popularnych systemów mocowania narzędzi. Dzięki tej popularności nie ma problemu, aby odnaleźć wiertła kompatybilne z wiertakami, młotowiertarkami, czy młotami udarowymi zaopatrzonymi w ten system mocowania narzędzi. W razie konieczności istnieją także przejściówki pomiędzy narzędziami z systemem mocowania SDS a zwykłymi wiertłami. Dzięki szerokiemu zastosowaniu i dużej kompatybilności wiertła SDS mają bardzo dobre opinie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły