Urwana śruba

Przy prawidłowo wkręconej śrubie, która nie jest w żaden sposób uszkodzona, nie powinniśmy mieć problemu z jej wykręceniem. Natomiast zerwana śruba pozostaje w otworze gwintowym. W związku z tym nie ma możliwości jej odkręcenia przy pomocy tradycyjnych narzędzi. Jeżeli będziemy próbować siłowo wyciągnąć śrubę, to może dojść nie tylko do jej jeszcze większego uszkodzenia, ale również do zniszczenia gwintu. Najczęściej takie sytuacje mają miejsce przy odkręcaniu kół przy samochodzie. Ale oczywiście zapieczoną śrubę możemy spotkać również w wielu innych maszynach.

Niestety jeżeli będziemy chcieli na siłę wyciągnąć śrubę, to nie tylko dojdzie do uszkodzenia gwintu, ale możemy również zniszczyć cały podzespół. W związku z tym pozornie śruba może okazać się prawdziwym problemem wiążącym się z bardzo wysokimi kosztami naprawy lub wymiany całego elementu. Dlatego zdecydowanie lepiej jest wyposażyć się w specjalne wykrętaki do zerwanych śrub, aby właśnie zapobiec takim konsekwencjom.

Jak odkręcić wyrobioną śrubę?

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób korzystać z wykrętaka, warto wcześniej ustalić, jakie są rodzaje tych narzędzi. Mianowicie wyróżniamy:

  • Wykrętaki proste - raczej wykorzystywany przy sporadycznych naprawach. Wyróżnia się zakończeniem przypominającym niedokończony stożek. Natomiast podstawę stanowi kwadrat z czterema równymi bokami.
  • Wykrętaki wyposażone w odwrotne gwinty - najpopularniejsze narzędzie, które posiada końcówkę w formie stożkowego zakończenia wiertarki. Ich zaletą jest szybkie usuwanie śrub bez ryzyka uszkodzenia gwintu.

Oprócz wykrętaków, mamy do czynienia również z przecinakami do nakętek. Są to narzędzia służące do przecięcia nakrętki w miejscu łączenia. Czyli w sytuacji, kiedy został oderwany gwint, którego w żaden inny sposób nie da się usunąć. Tego typu narzędzia sprawdzą się nie tylko przy zerwanych i zapieczonych śrubach, ale również w przypadku, kiedy mamy do czynienia z korozją. Zasada działania przecinaków jest bardzo łatwa. Należy objąć skorodowaną lub uszkodzoną w inny sposób nakrętkę, po czym dokręcamy przecinak przy pomocy klucza. Ten z kolei rozcina nakrętkę bez większego wysiłku fizycznego.

Zastosowanie wykrętaków, wymaga wcześniejszego dopasowania narzędzi do średnicy zerwanych śrub. W ten sposób wkręcamy się w śrubę, a następnie zaczynamy ją powoli wykręcać. Należy robić to bardzo ostrożnie, tak aby na pewno nie uszkodzić gwintu. Jest to jedyna czynność, jaką należy wykonać, aby pozbyć się problemu. Wykrętaki tego typu najczęściej wykorzystywane są w warsztatach samochodowych. Chociaż takie narzędzia wykorzystywane są praktycznie w każdym zakładzie, w którym wykonywane są różnego rodzaju naprawy. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wykręcić urwaną śrubę.

Wykrętaki - porady przedzakupowe

Wybierając odpowiednie wykrętaki do zerwanych śrub należy skupić się na dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru. Chociaż popularni producenci proponują gotowe zestawy, które zawierają wykrętaki dopasowane do najczęściej stosowanych śrub. Tutaj jednak warto kierować się oznaczeniami typu m3, m5, czy też m8. Czasami producenci posiadają nieco inne oznaczenia średnicy śrub możliwych do wykręcania. Na przykład producent Quatros oferuje zestaw wykrętaków do zerwanych śrub o zakresie 3-6 mm, 6-8 mm, 8-11 mm, 11-14 mm, a także 14-18 mm. W ten sposób możemy uznać ten komplet narzędzi za uniwersalny, oczywiście do amatorskiego zastosowania.

Dokonując zakupu wykrętaków, należy również zwrócić uwagę na rodzaj stali, z jakiej zostały one wykonane. Dodatkowo sprawdzą się narzędzia w zestawie, które służą także do wykręcania wkrętów z obrobionym gniazdem. Dzięki temu będzie można wykonać prace naprawcze w zdecydowanie większym zakresie. Na pewno na wykrętakach nie powinniśmy oszczędzać. Istotna jest ich jakość, a także skuteczność. W końcu powinno nam zależeć przede wszystkim na tym, by nie doszło do uszkodzenia gwintu, co jak już wiemy, może okazać się w rezultacie bardzo kosztowne. W związku z tym zaleca się wybierać tylko te narzędzia, które pochodzą od renomowanych producentów. W ten sposób nie będziemy mieli żadnych zastrzeżeń co do ich skuteczności.

Wykrętaki do zerwanych śrub - ceny

Mając na uwadze, czym charakteryzują się wykrętaki do zerwanych śrub, a także w jaki sposób działają, warto dowiedzieć się również, jakie są ich ceny. Dzięki temu będziemy mogli zaplanować domowy budżet na zakup kompletu wykrętaków. Jest to na pewno zdecydowanie lepsza inwestycja niż próba naprawy zerwanej śruby innymi sposobami, które mogą jeszcze bardziej zwiększyć szkody.

Przykładowe ceny na wykrętaki przeznaczone do zerwanych śrub

Nazwa produktu

Cena

Quatros Komplet wykrętaków do zerwanych śrub 5 szt.

7,40 zł

Geko Zestaw nasadek do zniszczonych śrub 9-19 mm

54,90 zł

Condor Komplet wykrętaków do zerwanych śrub 4 szt.

19,50 zł

Satra nasadka do obrobionych śrub 10 mm ⅜”

17,10 zł

Satra Nasadka do obrobionych śrub 12 mm ⅜”

16,90 zł

Yato Wykrętaki do śrub kpl. 10 szt.

169,52 zł

Neo Wykrętaki do śrub 2-10 mm kpl. 6 szt.

123,68 zł

Jonnesway Klucze do wykręcania szpilek 4 szt.

80,80 zł

Yato Wykrętaki do zerwanych śrub M3-M24

17,07 zł

Yato Wykrętaki do śrub i szpilek 2-10 mm

79,87 zł

Yato Wykrętaki do śrub i szpilek 28-16 mm

81,41 zł

Drel Wykrętak do szpilek  ⅜” na wkrętarkę

25,99 zł

Yato Wykrętaki do zerwanych śrub w wiertłami M3-M24

54,91 zł

Jonnesway Wykrętaki do obrobionych śrub kpl. 4 szt.

211,06 zł

Yato Przecinaki do nakrętek 9-27 mm kpl. 4 szt.

133,71 zł

Quatros Komplet nasadek do obrobionych śrub 8 szt.

157,10 zł

Jonnesway Zestaw wykrętaków do śrub 6 szt.

39,26 zł

Jonnesway Komplet do wykręcania urwanych śrub 4,75-15 mm

297,45 zł

Satra Wykrętaki do zerwanych śrub ⅜” 2-10 mm

52,00 zł

Satra Wykrętaki do urwanych śrub ½” 8-17 mm

52,00 zł

Asta Nasadki do obrobionych śrub zestaw

350,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej