Altany przyścienne - pozwolenie na budowę

Jeżeli wiata przyścienna, którą chcemy postawić na terenie swojej posesji będzie wyróżniała się powierzchnią mniejszą niż 50 metrów kwadratowych, wtedy nie będziemy zmuszeni do wypełnienia zbyt wielu formalności. Pozwolenie na budowę w tym przypadku nie jest konieczne. Jedynie musimy zgłosić chęć postawienia budowli do starostwa powiatowego bądź urzędu miasta. W takim zgłoszeniu musimy ująć z czego wiata samochodowa będzie zbudowana, w jaki sposób, a także kiedy zamierzamy przystąpić do prac budowlanych.

Dodatkowo powinniśmy nanieść projekt wiaty na mapie. W ten sposób poinformujemy urząd o dokładnej lokalizacji oraz powierzchni budowanej wiaty. Na decyzje powinniśmy czekać 30 dni od momentu wystosowania zgłoszenia. Jeżeli jednak po tym czasie nie otrzymamy decyzji odmownej, możemy przystąpić do prac budowlanych. Gdy nasza wiata samochodowa ma osiągnąć powierzchnię powyżej 50 metrów kwadratowych, wtedy obowiązują nas przepisy prawne, jak w przypadku każdej budowy. Musimy mieć w tym celu odpowiedni projekt, a do urzędu wystosować wniosek o pozwolenie na budowę.

Wiata przyścienna - projekt

Gdy chcemy zbudować wiaty garażowe o powierzchni poniżej 50 metrów kwadratowych, wtedy projekt zadaszenia nie jest konieczny. Jednak warto zdecydować się na jego zakup lub wykonanie indywidualnego projektu, aby mieć pewność, że postawimy ją w sposób bezpieczny. Gotowy projekt wiaty garażowej to naprawdę nieduży koszt, osiągający poziom najczęściej kilkuset złotych. W ramach projektu otrzymamy nie tylko plan wiaty, ale również wykaz potrzebnych materiałów.

Jeżeli posiadamy pewne doświadczenie w wykonywaniu takich konstrukcji, możemy również samodzielnie zająć się stworzeniem projektu. Będzie nam zdecydowanie łatwiej zamówić potrzebne materiały, jak i również oszacować ich cenę. Najczęściej wykonujemy wiaty drewniane, które składają się z prostych elementów, które również możemy w dużej mierze wykonać całkowicie samodzielnie. Dobrym pomysłem będzie zaprojektowanie wiaty garażowej z pomieszczeniem gospodarczym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o budowie przydomowej wiaty na drewno.

Wiata samochodowa - wykonanie

Najczęściej wiaty drewniane stawiamy bezpośrednio na gruncie. Jeżeli jednak istnieje ryzyko zalania podłoża, warto wysypać je żwirem lub wyłożyć nawierzchnię kostką brukową. W ten sposób będziemy mieli gwarancję odpowiednio utwardzonego podłoża. Następnym krokiem jest wyznaczenie zasięgu zadaszenia. Dzięki temu unikniemy błędów z nieodpowiednim rozplanowaniem lub skalowaniem konstrukcji.

Po przeprowadzeniu czynności przygotowawczych możemy przejść do wylania fundamentów pod słupki nośne. Altany przyścienne najczęściej potrzebują tylko dwa słupki. Jednak ich ilość jest ostatecznie uzależniona od wymiarów wiaty. Słupy możemy umieszczać bezpośrednio w wylewce lub na specjalnych kotwach. Drugi sposób mocowania pozwala na większą precyzję przycinania słupków na tej samej wysokości.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty koszące

Masz dość koszenia trawnika i szukasz rozwiązania, jak tego uniknąć? Jest bardzo proste rozwiązanie - robot koszący. Robot skosi trawę za Ciebie. Sprawdź najczęściej wybierane roboty koszące.

Wiata samochodowa, a także wiata przyścienna, wiaty drewniane
Wiata przyścienna i wiaty drewniane oraz wiata samochodowa krok po kroku

Po zamocowaniu słupków nośnych kolejnym krokiem będzie wyznaczenie linii dachu. Wspólną linię zaznaczamy przy użyciu poziomicy. Wiaty drewniane montowane przy ścianie, powinny wyróżniać się minimalnym spadkiem zadaszenia na poziomie 15%. Wtedy będziemy mieli pewność, że zapewnimy konstrukcji prawidłowy odpływ deszczówki. Krokwie montujemy po dwóch skrajnych bokach, a także pomiędzy nimi, odmierzając odległość co 90 cm. W zależności od wybranego materiału na wykończenie dachu, stosujemy odpowiednie rozwiązania w więźbie dachowej. Przy blachodachówce należy zamontował łaty i kontrłaty. Natomiast decydując się na gonty, powinniśmy zadbać o pełne deskowanie.

Końcowym etapem jest montaż wybranego pokrycia dachowego, a także systemu rynnowego. Wiata przyścienna przylega do muru budynku, w związku z tym należy pamiętać o dokładnym uszczelnieniu tej przestrzeni, tak aby nie dochodziło do przedostawania się deszczówki pomiędzy budynkiem, a wiatą. Najczęściej w tym celu stosuje się obróbkę dekarską w postaci murłaty. Oczywiście przed samą budową, musimy zadbać koniecznie o odpowiednie przygotowanie materiałów budowlanych. Wiaty drewniane wymagają wcześniejszego wysuszenia oraz impregnacji drewna. W innym przypadku drewno będzie pracować i może się wraz z upływem czasu wykrzywić, narażając bezpieczeństwo całej konstrukcji.

Wiaty garażowe - ceny

Czasami samodzielne wiaty garażowej w ogóle nie będzie możliwe. Dlatego dobrze jest rozejrzeć się za gotowymi konstrukcjami, które jedynie należy zmontować. Dowiedzmy się w takim razie, ile kosztują takie wiaty garażowe. W ten sposób będziemy mogli również porównać ceny gotowych konstrukcji z kosztami wykonania wiaty we własnym zakresie.

Przedstawiamy przykładowe ceny wiat przyściennych

Przykładowe ceny wiat przyściennych

Nazwa produktu

Cena

Wiata samochodowa Master z pomieszczeniem gospodarczym

Ceny od 12 919,00 zł

Wiata garażowa Blanca z pomieszczeniem gospodarczym (560x860 cm)

23 370,00 zł

Wiata garażowa z pomieszczeniem gospodarczym Anna Max (580x700 cm)

16 949,00 zł

Altany przyścienne z poliwęglanu Regium 4x3,5

8 951,00 zł

Wiata przyścienna Contego

3 500,00 zł

Wiata przyścienna z poliwęglanu Regium 6x3,5 m

11 002,00 zł

Wiata przyścienna garażowa drewniana 350x300 cm

520,00 zł

Wiata przyścienna garażowa drewniana 350x500 cm

860,00 zł

Wiata przyścienna garażowa drewniana 350x600 cm

990,00 zł

Wiata przyścienna garażowa drewniana 350x700 cm

1 180,00 zł

Wiata garażowa G167, projekt

649,00 zł

Wiata garażowa G170, projekt

749,00 zł

Budynek gospodarczy G41 z wiatą, projekt

580,00 zł

Budynek gospodarczy z wiatą G25, projekt

680,00 zł

Wiata garażowa ARP 07, projekt

750,00 zł

Wiata garażowa G304, projekt

790,00 zł

Wiata garażowa G29, projekt

590,00 zł

Wiata garażowa G136, projekt

649,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły