Domek narzędziowy krok po kroku – rodzaje, ceny, projekty, opinie, porady
Umożliwia wygodne magazynowanie ogrodowego sprzętu i akcesoriów, stanowiąc nierzadko bardzo estetyczny element zewnętrza domu. Domek na narzędzia, bo o nim mowa, coraz częściej staje się zatem wiodącym elementem architektury ogrodowej. Sprawdźmy, które z projektów są godne uwagi, jak kształtują się ich ceny i co sądzą o nich kupujący!
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Funkcjonalny domek narzędziowy i jego rodzaje
Jaki domek na narzędzia ogrodowe?
W przeważającej większości przypadków mamy do czynienia z domkami na narzędzia wykonanymi z impregnowanego drewna. To rozwiązanie gwarantuje bowiem nie tylko funkcjonalność tego budynku gospodarczego niewielkich rozmiarów, ale i to, że znakomicie wpisuje się on w ogrodową przestrzeń, w której nie brakuje roślin.
Domek na działce czy przeznaczony do ogrodu może być również wykonany z blachy. Jest to wszak materiał charakteryzujący się wytrzymałością i odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Blaszana budka narzędziowa może być dostępna w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu nietrudno dopasować ją do indywidualnych potrzeb i preferencji.
W sprzedaży dostępna jest także szopa narzędziowa z plastiku w wielu rozmiarach. Tego typu egzemplarze nie wymagają specjalnej pielęgnacji (ani impregnowania, które jest konieczne, gdy zdecydujemy się na model drewniany), wystarczy umyć je wodą, kiedy ulegną zabrudzeniu. To rozwiązanie sprawdzające się zarówno w przypadku przydomowego ogrodu, jak i działki rekreacyjnej. Mniejsze ogrodowe domki zdadzą egzamin w przypadku przechowywania narzędzi, w tych większych z powodzeniem schować można choćby skutek czy motocykl.
Mały domek narzędziowy na działkę – opinie
Ci, którzy zdecydowali się na zakup domu narzędziowego na działkę, dzielą się swoimi opiniami na jego temat w sieci. I przyznać należy, że w przeważającej większości przypadków są one bardzo pozytywne. Gotowa budka narzędziowa to dla wielu rozwiązanie niezwykle komfortowe i wygodne. Można nabyć ją zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.
Choć zdarzają się osoby decydujące się na to, by samodzielnie stworzyć składzik na narzędzia (na przykład z palet), to jednak warto wiedzieć, że potrzeba nieco umiejętności i pracy, by prezentował się on estetycznie i jednocześnie stanowił rozwiązanie praktyczne. Gotowe egzemplarze stanowią spełnienie marzeń wszystkich tych, którzy interesują się majsterkowaniem, lubią pracę w warsztacie lub aktywności na działce.
Im większy model, tym więcej trzeba za niego zapłacić, ale jednocześnie stwarza więcej możliwości, stając się miejscem do przechowywania dużej ilości narzędzi, akcesoriów czy ozdób, a nawet niewielkich pojazdów. Kiedy domek będzie już gotowy, czas na jego wyposażenie. Sprawdź także ten artykuł z przeglądem 10 najpotrzebniejszych narzędzi w domu.
Budka narzędziowa – jaka cena?
Ceny nowoczesnych i tradycyjnych szop narzędziowych są dość zróżnicowane. Zwykle uzależnia się je od wielkości modelu, jego producenta oraz materiału jego wykonania. Sprawdźmy na przykładach, ile należy za budki narzędziowe zapłacić:
- Cena domku narzędziowego z drewna (o jedno- lub dwuspadowym dachu, wyposażonego w jedno lub więcej okien) waha się w przedziale 2000-10000 złotych
- Za domek blaszany zapłacimy zwykle od 1000 do 5000 złotych
- Cena plastikowego domku na działkę do przechowywania narzędzi wynosi od 1000 do 6000 złotych
Projekty drewnianych (i nie tylko) budek narzędziowych są dziś coraz bardziej zróżnicowane i reprezentują coraz wyższy poziom. Można zatem wybrać dokładnie taki model, który okaże się być rozwiązaniem wielofunkcyjnym, praktycznym, estetycznym i trwałym zarazem. Domek narzędziowy z drewna to wybór wart rozważenia.
Budka na narzędzia to dobry wybór!
A może budowa domku ogrodowego?
Jak już wspominaliśmy, istnieje możliwość samodzielnego wykonania budki na narzędzia. Tego typu budynki mogą być tradycyjne lub bardziej nowoczesne. Jednak, co już podkreślaliśmy, taka aktywność wymaga sporego nakładu pracy i czasu oraz pewnych umiejętności, jednak dzięki temu można relatywnie tanio stać się posiadaczem składziku na działkę.
Zdecydować się można na stworzenie prostej konstrukcji do przechowywania narzędzi albo pójść o krok dalej i połączyć ją ze stylowym tarasem, zapewniając sobie na działce również jej część o charakterze wypoczynkowym.
W sieci nie brakuje porad i wskazówek dotyczących budowy. Określono w nich zarówno niezbędne narzędzia i akcesoria, jak również etapy pracy. Aby powstały nowoczesne budki narzędziowe na działkę, należy wykonywać zadanie w dwie osoby, samodzielna budowa uchodzi w opiniach fachowców za niemożliwą.
Kolejne etapy pracy to:
- montaż legarów
- układanie podłogi
- tworzenie dachu i wykończenie całości
Domek narzędziowy z drewna, czyli drewniana szopa narzędziowa istotnym elementem działki
Drewniany (lub wykonany z blachy czy z plastiku) składzik pozwoli na to, by wszystkie niezbędne akcesoria znalazły się w zasięgu ręki tych, których tego potrzebują. Gwarantuje zachowanie porządku, jednocześnie chroniąc znajdujące się na działce przedmioty przed zniszczeniem, zabrudzeniem czy kradzieżą.
Niekiedy pełni on również rolę drewutni, stając się wygodnym składzikiem na przygotowane drewno.
Podstawowe modele mają raczej prostą konstrukcję i nie są bogato wyposażone (lecz można zakupić je tanio), w tych droższych i znaleźć możemy chociażby takie elementy, jak:
- regały
- półki
Pozwalają one na utrzymanie porządku wewnątrz oraz sprawienie, by wszystkie znajdujące się w domku narzędzie znalazły swoje miejsce.
Mały domek narzędziowy jako idealne rozwiązanie na działce
W jaki sposób można stać się właścicielem małego domku narzędziowego? Istnieje kilka opcji. Model można kupić w wersji gotowej lub zdecydować się na to, by profesjonalna ekipa zamontowała go na wskazanym przez nas terenie.
Istnieje również opcja zamówienia wersji do samodzielnego montażu. W ostateczności pomyśleć można o tym, by stać się jego wykonawcą.
Producenci tego typu konstrukcji zadbali o ich różnorodność pod względem wyglądu, ceny i materiału, dlatego też każdy będzie w stanie znaleźć dla siebie egzemplarz idealny, taki, który dostosowany jest do jego potrzeb i preferencji. Tani lub droższy, mniejszy lub większy – będzie spełniał swoją funkcję znakomicie!