Drewutnie ogrodowe - projekt

Drewutnie ogrodowe są bardzo przydatną konstrukcją, szczególnie jeżeli jesteśmy właścicielami kominka. Możemy w nim nie tylko przechowywać, ale również sezonować drewno opałowe. Dlatego może nas interesować, w jaki sposób wygląda budowa drewutni krok po kroku. Należy jednak pamiętać, że pomysł na drewutnię typu “zrób to sam”, będzie zależeć w dużej mierze od stopnia naszych umiejętności, a także posiadanych narzędzi.

Zanim przystąpimy do momentu, jak powinno wyglądać wykonanie drewutni, najpierw musimy zastanowić się, jakie projekty dokładnie nas interesują. Okazuje się, że możliwości jest naprawdę wiele. Zaczynając od tradycyjnych drewutni drewnianych, poprzez drewutnie przeznaczone do samodzielnego montażu, aż kończąc na drewutniach wykonanych z europalet. Niezależnie jednak od tego, na jakie projekty się zdecydujemy, należy pamiętać o staranności w ich realizowaniu.

Budowa drewutni krok po kroku

Jeżeli chcemy mieć zadaszoną drewutnię, to powinniśmy wybrać do tego celu odpowiedni projekt. Wykonanie drewutni powinno uwzględniać przede wszystkim to, aby drewno opałowe nie było przechowywane bezpośrednio na gruncie. Dzięki temu będzie ono zabezpieczone przed wilgocią, a w konsekwencji również przed pleśnią i grzybami. Dlatego należy zadbać o wylewkę betonową albo o podstawę wykonaną z drewna.

Kolejnym etapem, jaki obejmuje budowa drewutni krok po kroku, jest wykonanie konstrukcji. W tym celu należy połączyć ramy ścienne z krokwiami. Chcąc się dowiedzieć, jak zrobić drewutnię w sposób solidny, dobrym pomysłem będzie łączenie poszczególnych elementów przy pomocy kątowników. W zależności od wyboru zadaszenia powinniśmy mini więźbę odeskować lub obić łatami. Wtedy będzie można daszek wykończyć gontami lub blachodachówką. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drewutniach do ogrodu.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty koszące

Masz dość koszenia trawnika i szukasz rozwiązania, jak tego uniknąć? Jest bardzo proste rozwiązanie - robot koszący. Robot skosi trawę za Ciebie. Sprawdź najczęściej wybierane roboty koszące.

Jak zrobić drewutnię z europalet?

Jeżeli zalegają nam palety, warto je wykorzystać również w przypadku budowy drewutni. Również w tym przypadku do wyboru mamy różnego rodzaju projekty. Pierwszy projekt zakłada, aby wykorzystać palety, a dokładniej ich deski. W tym celu musimy rozmontować każdą paletę w celu uzyskania desek. Oczywiście każda z nich pozbawiamy gwoździ i ewentualnie wygładzamy, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Wykonanie drewutni z europalet musi uwzględnić ich wystawienie na różne warunki atmosferyczne. W związku z tym powinny one być wcześniej dokładnie zaimpregnowane, a następnie pomalowane lub zabejcowane, jeżeli tylko mamy takie życzenie. Deski uzyskane z palet wykorzystujemy tak, jak zakłada projekt pierwszej drewutni budowanej tradycyjnym systemem.

Drugi projekt ma na celu wykorzystanie całych palet. Jednak w tym przypadku będzie ciężko mówić o tym, by tak powstałe drewutnie ogrodowe w stu procentach spełniały swoje zadanie. Na pewno największą zaletą takiego rozwiązania, że są one bardzo łatwe do samodzielnego montażu. Nie wymagają one rozkładania ich na części pierwsze. Należy je tylko ze sobą połączyć, ale możemy tego dokonać przy pomocy gwoździ lub kątowników.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na tak połączone palety bez dodatkowego deskowania, to drewno opałowe nie będzie zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych. W związku z tym możemy spodziewać się, że będzie narażone na opady deszczu lub śniegu. Jednak problem tego typu może być rozwiązany, jeżeli zdecydujemy się na wykonanie drewutni z palet pod zadaszeniem domu lub innego budynku gospodarczego.

Drewutnia z palet z zadaszeniem

Chcąc się dowiedzieć, jak zrobić drewutnię mając do dyspozycji palety, ale jednocześnie chcąc mieć zadaszenie, tak naprawdę tego typu projekty nie są skomplikowane. Z całych palet tworzymy główną ścianę, na której będzie opierać się całe drewno opałowe. Żeby nie musieć jej całej odeskować, warto, aby ta ściana przylegała na przykład do ściany garażu lub budynku gospodarczego od strony zawietrznej. Dzięki temu nawet silne podmuchy wiatru nie będą kierować opadów atmosferycznych na przechowywane drewno.

Drewutnia z palet do samodzielnego montażu będzie o wiele wygodniejsza, jeżeli pomiędzy skrajnymi ściankami bocznymi postawimy dodatkowe palety pełniące rolę ścianek wewnętrznych. W ten sposób tego typu drewutnie ogrodowe mogą służyć nie tylko do przechowywania opału, ale również przydatnych akcesoriów ogrodniczych. Jest to bardzo duże ułatwienie patrząc szczególnie na to, że często nie mamy, gdzie przechowywać siekierę, łopatę, czy inne narzędzia. Drewutnia z palet może mieć zadaszenie z desek lub płyt osb, które wystarczy ofoliować. Mając już dokładną instrukcję, jak zrobić drewutnię do samodzielnego montażu, będzie nam łatwiej zaplanować całe przedsięwzięcie. W porównaniu do gotowych konstrukcji, drewutnia z palet jest naprawdę ekonomicznym rozwiązaniem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 54,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły