Jak urządzić altanę w środku - na co zwrócić uwagę?

Być może dla wielu osób aranżacja altany ogrodowej w jej wnętrzu bywa czymś niecodziennym. Jednak warto nieco głębiej zastanowić się nad tym zagadnieniem, ponieważ takie miejsce pod żadnym pozorem nie musi się ograniczać tylko do ustawienia dowolnych mebli. Oczywiście meble ogrodowe stanowią główny element wyposażenia każdej altany ogrodowej, jednak nie zapominaj także o pozostałych częściach wystroju.

Aranżacja wnętrza altany ogrodowej będzie w głównej mierze zależeć od tego, z jaką altaną mamy do czynienia. Ponieważ najczęściej są to drewniane altany w stylu tradycyjnym, to również do nich będą pasować meble drewniane. Ponadto urządzając altanę ogrodową, nie zapominaj o tym, iż kluczową rolę pełnią dekoracje. Do nich zalicza się między innymi oświetlenie, lampiony, rośliny, czy też dekoracyjne tekstylia.

Pomysły na wystrój i dekoracje altany ogrodowej

Aby wiedzieć, jak urządzić altanę w środku, warto wcześniej dokładnie zastanowić się nad tym, jaki dokładnie styl nas interesuje. Czy to ma być styl tradycyjny, czy jednak interesują Cię bardziej nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Wszystkie pomysły, które Ci się podobają, dobrze jest wziąć pod uwagę. Z pewnością nad konkretnymi inspiracjami spędzisz więcej czasu, co może oznaczać, że właśnie w tak urządzonej altanie będziesz czuć się wyjątkowo.

Zobacz, jakie pomysły na wystrój altany ogrodowej cieszą się największym uznaniem:

  • Altana w stylu rustykalnym - nie od dziś wiadomo, iż styl rustykalny wyróżnia wiejskim klimatem. Dlatego aranżacja wnętrza altany w takim stylu powinna być bogata w różnego rodzaju akcenty kojarzące się z sielskim życiem. Świetnie sprawdzą się tutaj tradycyjnie plecione meble z wikliny, lub wykonane z litego drewna. Zasłonki, żeliwne świeczniki, a nawet murowany grill w pobliżu, pozwolą na przeniesienie się do starodawnej wsi, w której czas upływa wolno i w niezwykłej harmonii.
  • Altana w stylu skandynawskim - styl skandynawski właściwie towarzyszy nam już od kilku lat. Jednak z powodzeniem można określić go jako ponadczasowy. W przypadku urządzanego wnętrza w tym stylu należy skupić się na materiałach oraz kolorze. Dużo bieli, szarości z akcentami czerni. Mile widziane jest drewno, żeliwo, czy też naturalne sznurki splecione ze sobą dekoracyjną techniką makramy, sprawią, że poczujesz się, jakbyś przeniósł się do zupełnie innej strefy klimatycznej. W stylu skandynawskim możemy zauważyć niecodzienne zjawisko połączenia delikatnej surowości z przytulnym klimatem.
  • Altana w stylu prowansalskim - słoneczna Prowansja jest czymś, za czym tęsknimy szczególnie w czasie jesiennych i zimowych wieczorów. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć taki ciepły i przytulny klimat w swojej altanie. Urządzając altanę ogrodową w stylu prowansalskim, powinniśmy dużą uwagę skupić na dekoracje. Świetnie sprawdzą się tutaj między innymi ozdobne lampiony na zapachowe świece, ciepłe pledy, a także doniczki z aromatycznymi ziołami, wrzoścami, czy też lawendą.
  • Altana w stylu minimalistycznym - jeżeli nie lubisz przepychu, a także zbyt liczne dekoracje wywołują u Ciebie poczucie przytłoczenia, to doskonałą propozycją będzie wystrój wnętrza altany w stylu minimalistycznym. Urządzając tak altanę ogrodową, skupiamy się przede wszystkim na prostych meblach, a także kilku akcentach, które zdecydowanie uprzyjemnią Ci czas wypoczynku w altanie.
  • Altana w stylu glamour - pomysły na wystrój altany ogrodowej w stylu glamour nie zaliczają się do zbyt częstych, jednak warto zastanowić się nad tym, jak właśnie taka stylizacja sprawdziłaby się w przypadku Twojej altany. Jeżeli zatem lubisz różnego rodzaju błyszczące tkaniny, dekoracje w kolorze srebrnym lub złotym, to taka aranżacja Twojej altany spełni Twoje wymagania. Sprawdź także ten artykuł na temat budowy altany ogrodowej krok po kroku.

Jak zaaranżować altanę ogrodową - podsumowanie

Już wiedzą, jak urządzić altanę w środku dobrym pomysłem będzie zaplanowanie sobie wszystkich wcześniejszych działań. Dzięki temu zaczniesz od wyboru odpowiednich mebli ogrodowych, do których bez większego problemu dopasujesz różnego rodzaju dodatki. Jeżeli jednak masz problem z wymyśleniem konkretnej aranżacji dla swojej altany, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy architektów ogrodowych, którzy pomogą Ci stworzyć ponadczasowy i dopasowany do Twoich potrzeb projekt.

Oprócz przydatnej wiedzy, jak urządzić wnętrze w altance w swoim ogrodzie, może przydać Ci się również wiedza z zakresu innych prac montażowych lub budowlanych. Dzięki takim wskazówkom dowiesz się między innymi, jak zbudować altanę, jaka pompa do studni do podlewania będzie najlepsza, czy też, jak pogodzić salon z sypialnią. W ten sposób większość prac będziesz mógł wykonać całkowicie samodzielnie.

ikona podziel się Przekaż dalej