Altana ogrodowa - wybór materiałów

Zanim dowiemy się, jak zbudować altanę do swojego ogrodu, wcześniej powinniśmy upewnić się, jakie materiały okażą się najlepszym rozwiązaniem. Najczęściej zapada decyzja, aby altana ogrodowa była jednak drewniana. Konstrukcja powinna być wykonana z mocniejszych oraz grubszych kantówek, na przykład o wymiarach 14x14 cm, czy też 12x12 cm. Ponadto doskonale sprawdzi się drewno klejone, które wyróżnia się znacznie większą stabilnością oraz takie elementy są bardziej elastyczne.

Jeżeli chodzi o gatunek drewna, z którego chcemy zrobić samemu altanę ogrodową, to najlepiej sprawdzą się nasze rodzime gatunki drzew iglastych. Jedną z najczęściej wybieranych propozycji jest drewno świerkowe. Wyróżnia się ono tym, że jest bardzo łatwe w obróbce. Nie należy jednak zapominać o regularnym impregnowaniu, ponieważ jest to również drewno wyjątkowo podatne na uszkodzenia oraz wilgoć. Kolejną propozycją gatunku drewna, z którego można zrobić altanę niewielkim kosztem, jest sosna. Jeżeli zależy Ci na niesamowitej trwałości oraz odporności na czynniki zewnętrzne, altana drewniana powinna być wykonana z drewna pochodzącego z drzew gatunku liściastego. Do nich zalicza się między innymi dąb, buk lub jesion.

Projekt altany ogrodowej

Chcąc zrobić całkowicie samemu drewnianą altanę w swoim ogrodzie, wcześniej należy wykonać odpowiedni projekt. Najlepiej jest, aby budowa altany opierała się o profesjonalny projekt wykonany przez architekta. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby konstrukcja nie była zbyt skomplikowana, to możemy wykonać go także samodzielnie. W tym celu powinniśmy określić kilka podstawowych elementów, takich jak wymiary altany, rodzaj ścianek, a także rodzaj pokrycia dachowego.

Im prostszy będzie projekt, tym budowa altany również będzie dla nas dużo łatwiejsza. W związku z tym powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy konstrukcja altany będzie zachowana w formie kwadratu, czy też prostokąta. Jeżeli będziemy chcieli zrobić altanę w formie wielokąta, to będziemy musieli się liczyć z dużo większym nakładem nie tylko pracy, ale również materiału.

Należy odpowiedzieć sobie również na pytanie, czy altana ma stać bezpośrednio na ziemi, czy jednak chcemy, aby miała posadzkę. Do wyboru mamy nie tylko betonową wylewkę, ale także możliwość ułożenia starych cegieł lub kostki brukowej. Kolejną kwestią jest wybór ścian. Niekoniecznie altana drewniana musi być zamknięta. Czasami doskonale sprawdza się altana ogrodowa, która opiera się wyłącznie o drewno konstrukcyjne, czyli podpory. Innym pomysłem jest, chociażby ażurowe ścianki, które zapewniają nie tylko przewiew, ale również dekoracyjną osłonę.

Jak zrobić altanę krok po kroku?

Gdy już mamy zaplanowane, w jaki sposób chcemy, aby wyglądała konstrukcja altany drewnianej w naszym ogrodzie, kolejnym krokiem będzie to, aby przejść do jej właściwej budowy. Jeżeli chcemy wykonać samemu altanę na betonowej posadzce, to budowa takiego obiektu architektonicznego powinna zacząć się właśnie od wykonania wylewki. W tym celu wykorzystujemy tzw. chudy beton, który przygotowujemy z cementu klasy 7,5 do 15. Możemy wykonać wylewkę na całej powierzchni, a także poza nią, na której będzie posadowiona altana. Ale także możemy skupić się tylko na fundamentach miejscowych, na których osadzimy słupy konstrukcyjne.

Kolejnym krokiem jest właśnie budowa konstrukcji altany. W tym celu faktycznie montujemy słupy, w takiej ilości, aby znajdowały się w odstępach od 1 do 1,5 metra względem siebie. W tym celu stawiamy słupy, przytwierdzając je do podłoża przy pomocy kotew. Następnym etapem jest umiejscowienie ścianek, jeżeli nasza altana drewniana ma być rzeczywiście w nie wyposażona, to wykonujemy ścianki pełne lub wcześniej wspomniane ażurowe. W przypadku ścianek ażurowych świetnie sprawdzą się gotowe panele służące jako drewniane ogrodzenia ogrodowe.

Budowa dachu na altance ogrodowej

Gdy chcemy się zdecydować na to, jak zbudować altanę ogrodową, pod żadnym pozorem nie możemy zapominać o zadaszeniu. Najczęściej decydujemy się na dach dwuspadowy lub kopertowy. Jeżeli jednak obrys altany ogrodowej jest pięcio- lub sześciokątny, to również z takim rodzajem zadaszenia będziemy mieli do czynienia. Pamiętajmy o wykonaniu trwałej konstrukcji, a także wyborze dość lekkiego pokrycia dachowego.

Budowa zadaszenia na altanie powinna rozpocząć się od wzniesienia krokwi. Jeżeli zamierzamy wykończyć pokrycie dachowe gontem, to musimy się zdecydować na pełne deskowanie. Jeżeli natomiast chcemy się zdecydować na blachodachówkę lub blachę trapezową, to w zupełności wystarczy więźba dachowa wykonana z łat oraz kontrłat. Pamiętajmy, aby do montowania konkretnych rodzajów pokryć dachowych, wybierać dedykowane akcesoria. Powinny to być blachowkręty do blachy lub papiaki w przypadku gontów. Sprawdź także ten artykuł na temat budowy altany ogrodowej krok po kroku.

Wykończenie altany ogrodowej

Ostatnim etapem jest wykończenie altany ogrodowej. Warto oczywiście jeszcze wcześniej zadbać o właściwe wymierzenie, czy faktycznie w naszej nowej altanie zmieszczą się wybrane przez nas meble ogrodowe. Do takich elementów wykończeniowych możemy zaliczyć również wybór oświetlenia, kwiatów i roślin doniczkowych, czy też dekoracji.

Gdy już uda nam się samodzielnie wybudować altanę, z pewnością będziemy chcieli jeszcze przejść do innych prac remontowo-budowlanych, które poprawią komfort korzystania z naszej posesji. Dlatego często wśród takich kwestii poruszane są pytania dotyczące tego, jak ocieplić garaż blaszany, czy też czym pomalować beton. Gdy będziemy umieli wykonać większość prac samodzielnie, to nie będziemy musieli za każdym razem wzywać ekipy budowlanej lub remontowej.

ikona podziel się Przekaż dalej