Wiata na drewno - jaki rodzaj i wielkość wiaty

Wiaty na drewno mogą wpasowywać się w bryłę naszego domu lub posiadać formę wolnostojącą. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety.

Wiata połączona – budowa wiaty na drewno może być zaplanowana już na etapie tworzenia projektu domu. W tym wypadku mamy do czynienia z tak zwaną konstrukcją połączoną (szczególnie popularne w przypadku wiaty na drewno kominkowe). W przypadku budowli połączonej wykorzystuje się ścianę garażu lub budynku gospodarczego. Jest ona jednocześnie tylnym elementem konstrukcji. Dach jest tu przeważnie mocowany bezpośrednio na ścianie i posiada formę jednospadową. Z przodu znajdują się słupy podporowe, które stabilizują pokrycie dachowe.

Połączone wiaty na drewno są łatwe do wykonania, a ich budowa nie generuje zbyt wysokich kosztów. Dodatkowym atutem okazuje się niewielka odległość od tarasu lub drzwi zewnętrznych domu. Dzięki temu nie musimy przenosić opału z większych odległości.

Wolnostojąca wiata na drewno - nie wpasowuje się w bryłę budynku i może być wybudowana w dowolnej lokalizacji. Konstrukcja wolnostojąca może też przybierać mniejsze lub większe rozmiary. W ofertach sprzedaży znajdziemy niewielkie produkty gotowe. Mała wiata wolnostojąca nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla naszego budżetu. Dużym atutem jest łatwość montażu wszystkich elementów. Jednak podstawowy mankament to ograniczona przestrzeń użytkowa. Alternatywą dla małych, gotowych wiat jest duża szopa na drewno. Przestronna, wolnostojąca szopa budynek i jej konstrukcja wymaga odpowiedniego rozplanowania i dokładnego montażu, jednak możemy dopasować jej gabaryty do własnych potrzeb magazynowych. Dzięki temu duża wiata lub szopa na drewno będzie mogła posłużyć do łącznego składowania opału kominkowego oraz drewna do pieca na paliwo stałe. Wielkość wiaty na drewno zależy od jego ilości. Zachęcamy zatem do zapoznania się z artykułem: Ile drewna potrzeba na zimę do kominka z płaszczem wodnym?

Jaki materiał na wiatę na drewno?

Najczęściej stosowanym materiałem na wiatę (potocznie nazwywaną) na drzewo w ogrodzie jest drewno sosnowe. Możemy wykorzystać zarówno drewniane bale, deski, jak i krawędziaki. Zwróćmy jedynie uwagę na jakość materiału. Możemy kupić drewno zaimpregnowane ciśnieniowo bądź zabezpieczyć je samodzielnie na własnej posesji.

Każda wiata na drzewo musi posiadać szczelny dach, który stanowi zabezpieczenie przed bezpośrednim działaniem opadów atmosferycznych. Możemy wykorzystać tu blachę, blacho-dachówkę lub papę. Wybór materiału na pokrycie dachowe zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji.

Dobra lokalizacja wiaty na drzewo to połowa sukcesu

Wiata lub szopa na drewno powinna znajdować się w miejscu suchym i możliwie jak najbardziej słonecznym w ogrodzie. Nie polecamy lokalizacji od strony północnej budynku. W tym przypadku składowane drewno nie ma dostępu do bezpośrednich promieni słonecznych. Przy północnych ścianach budynku występuje dodatkowo podwyższona wilgotność, która znacznie utrudnia suszenie. W efekcie drewno kominkowe może być słabo wysuszone lub wręcz mokre. Dobrze także by cała architektura ogrodowa, jak na przykład meble ogrodowe, pozostawała w harmonii z wiatą.

Znacznie lepszą lokalizacją jest strona południowa. Wiata na drewno zorientowana na południe ma regularny kontakt z promieniami słonecznymi, które sprzyjają suszeniu. Taka lokalizacja z pewnością przełoży się na zmniejszenie wilgotności w składowanym materiale opałowym.

Podczas wybierania lokalizacji, zwróćmy też uwagę na nasz komfort użytkowy. Wiaty na drewno nie powinny znajdować się w zbyt dużej odległości od budynku. Przynoszenie drewna z oddalonego składowiska z pewnością nie będzie dla nas zbyt wygodne. Najlepszym pomysłem będzie wykonanie wiaty w pobliżu tarasu lub drzwi zewnętrznych naszego domu.

Zrób sam własną wiatę drewnianą, czyli budowa wiaty na drewno krok po kroku

Krok 1 Przygotowanie podłoża krok po kroku

Wiata powinna znajdować się na równym i utwardzonym podłożu. Zaleca się, by wynieść ją nieco wyżej ponad poziom gruntu. Dzięki temu wody opadowe nie będą spływać pod drewno powodując zwiększenie jego wilgotności. Bezpośrednio pod powierzchnią wiaty możemy wykonać wylewkę betonową. Jednak znacznie łatwiejsze i tańsze w wykonaniu będzie ułożenie pełnych płyt chodnikowych. Takie podłoże zabezpieczy składowany opał przed podciąganiem wilgoci pochodzącej z gleby.

Budowa wiaty na drewno kończy się przymocowaniem blachy na dachu. Dzięki temu drewno będzie ochronione przed działaniem czynników zewnętrznych.
Przydomowa wiata na drewno - jak ją zbudować? Jaka będzie cena?

Krok 2 Montujemy słupy nośne

Wolnostojąca wiata na drewno składa się z czterech słupów nośnych (po dwa z przodu i z tyłu). Słupy nośne osadza się w specjalnych, wkopanych lub wmurowanych w ziemi kotwach. Dzięki temu sprawimy, że drewno konstrukcji nośnej będzie odpowiednio zaizolowane przed wilgocią pochodzącą z podłoża. W przypadku kotew wmurowanych musimy poczekać przynajmniej trzy dni do związania zaprawy betonowej. Dopiero po tym czasie osadzamy słupy nośne.

Słupy nośne muszą być docięte na odpowiedni wymiar. Zwróćmy szczególną uwagę na podcięcie w części górnej. Wykonujemy go pod odpowiednim kątem nachylenia, który będzie odpowiadać kątowi nachylenia dachu.

Krok 3 Montujemy płatwie

Płatwie przymocowujemy na końcach słupów nośnych. Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie użycie kątowych złączy cieślarskich. Przybijamy je lub przykręcamy do dwóch łączonych elementów. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość wypoziomowaniu wszystkich elementów. Jeśli nasza wiata lub szopa na drewno posiada większą powierzchnię, zaleca się montaż złączy cieślarskich z dwóch stron słupów. Dzięki temu zwiększymy sztywność całej konstrukcji nośnej.

Krok 4 Skręcamy boczne ściany

Stabilna wiata na drewno musi posiadać sztywne połączenie ścian bocznych. Podpory wykonujemy zarówno na górze jak i na dole całej konstrukcji. Łączymy ściany tylne ze ścianami przednimi. Możemy zastosować tu kantówki lub deski. Pamiętajmy jedynie o odpowiednim wypoziomowaniu łączeń. Podpory górne (łączące płatwie) wykonujemy przy zachowaniu odpowiedniego kąta nachylenia. Pamiętajmy także o pozostawieniu przynajmniej 30 cm zapasu przy położonej niżej płatwi. Będzie to niezbędne dla zachowania sztywności przyszłego pokrycia dachowego. Dach wystający na ok. 30 cm poza obrys wiaty będzie zabezpieczał drewno przed opadami atmosferycznymi i ułatwi ich odprowadzanie.

Łączniki dolne powinny łączyć się z pionowymi słupami pod kątem 900. Docinamy je na odpowiedni wymiar i scalamy przy pomocy wkrętów do drewna. Odpowiednie materiały nabędziesz, korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane.

Krok 5 Wykańczamy ściany boczne i ścianę tylną

Boczne ściany naszej wiaty mogą być dodatkowo zabezpieczone deskami. W ten zamaskujemy wnętrze drewutni i ochronimy ją przed zacinającym deszczem. Znacznie popularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie ścianek ażurowych. Głównym atutem wynikającym z tego rozwiązania jest elegancki wygląd. Ażurowe ścianki boczne wprowadzają wrażenie lekkości i świetnie komponują się w przydomowych aranżacjach. Nasza drewutnia na drewno, wiata może zostać obsadzona przez rośliny pnące, które zwiększą jej spójność z naturalnymi elementami wyposażenia.

Dobrym pomysłem jest także wykończenie tylnej ściany naszej wiaty na drewno kominkowe. Najłatwiej byłoby wykonać połączenie z kantówek łącząc prawy, górny fragment konstrukcji nośnej z lewym, dolnym. Z drugiej strony postępujemy analogicznie, mocując kantówkę pomiędzy górnym, lewym fragmentem konstrukcji a dolnym prawym. W ten sposób wykonujemy połączenie krzyżowe, które zwiększy sztywność wiaty. Drewutnia będzie zatem bardziej wytrzymała.

Jeśli nasza wiata nie znajduje się bezpośrednio przy ścianie budynku lub granicy posesji, możemy wykończyć jej tył ozdobną ścianką ażurową.

Przydomowa wiata na drewno to jedno z najlepszych rozwiązań. Jej budowa nie jest trudna, ponieważ konstrukcja jest bardzo prosta.
Przydomowa wiata na drewno - jak ją zbudować? Jaka będzie cena?

Krok 6 Zadaszenie schowka - montaż płyty dachowej

Najprostszym sposobem na wykończenie dachu naszej wiaty jest montaż wodoodpornej płyty ze sklejki (najlepiej grubości 18 cm). Płyta powinna być sztywno przymocowana do konstrukcji nośnej. Pamiętajmy, aby wystawała z przodu i z tyłu wiaty na przynajmniej 30 cm.

Krok 7 Zadaszenie - montaż pokrycia dachowego wiaty drewnianej

Nasza wiata na drewno opałowe może być pokryta jedynie płytą ze sklejki. Z przyczyn estetycznych warto ją jednak dodatkowo wykończyć głównym pokryciem dachowym. Możemy wykorzystać tu blachę falistą lub gont bitumiczny lub zwykłą papę. Wybór zależy wyłącznie od naszych indywidualnych oczekiwań.

Krok 8 Impregnacja

Po zakończeniu montażu musimy jeszcze zaimpregnować wszystkie elementy, które nie zostały zaimpregnowane przez producenta. Wybierzmy dobrej jakości impregnat zabezpieczający przed wilgocią i atakami szkodników. Większość impregnatów nadaje drewnianym elementom odpowiedni kolor. Warto go dopasować do pobliskich elementów architektury ogrodowej.

Ile kosztuje wiata drewniana lub szopa na drewno opałowe? Sprawdzamy ceny

Najprostsze, wolnostojące wiaty na drewno kupimy na aukcjach internetowych za cenę od 200 do 400 zł. Jest to lekki, ażurorwy składzik na drewno o szerokości nieprzekraczającej 180 cm. Większe i stabilniejsze wiaty na drewno warto już wykonać samodzielnie. Cena zależy oczywiście od metrażu budowli i specyfiki zastosowanych materiałów. Możemy przyjąć, że standardowa wiata z jednospadowym dachem, czyli najpowszechniejsza drewutnia nie powinna przekroczyć ceny  600 zł. Za wiaty o bardziej skomplikowanej konstrukcji dachu i ponadstandardowym metrażu trzeba już zapłacić ok. 1 000 zł. Oczywiście duże wiaty z droższym pokryciem dachowym mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Ceny zależą od naszej koncepcji projektowej, dlatego warto wykonać własne kalkulacje przed rozpoczęciem budowy.

ikona podziel się Przekaż dalej