Jak wybrać rolety do altany ogrodowej?

Do czego służą rolety altanowe

Wszelkiego rodzaju zasłony jak rolety zewnętrzne czy żaluzje do altanki zabezpieczają nie tylko przed upałem, lecz także przed deszczem, który może zacinać do wewnątrz altanki lub wiaty ogrodowej. Kolejnym problem jest porywisty wiatr. Mając rolety zewnętrzne zamontowane na zadaszonym tarasie lub w altanie, możemy spokojnie biesiadować i przyjmować gości nawet w czasie deszczu czy silnego wiatru.

Rolety do altany ogrodowej - rodzaje

Najpopularniejsze i zbierające najlepsze opinie użytkowników są rolety foliowe przeźroczyste, które chronią nie tylko przed nadmiernym nasłonecznieniem, lecz także przed deszczem i porywistym wiatrem. Aby ochronić altankę przed słońcem lub lekkim deszczem, wystarczające są rolety samowiszące. Ochronę przed większym deszczem oraz wiatrem zapewniają rolety zewnętrzne.

Natomiast altany drewniane są z reguły wyposażone w drewniane żaluzje, które idealnie komponują się ze stylem ogrodu jak również z materiałem samej altany.

Rolety foliowe - co warto wiedzieć

Rolety wewnętrzne

Jako doskonałe rolety do altany ogrodowej lub na taras można wybrać rolety foliowe. W upalne lato rolety foliowe zabezpieczają przed nadmiernym nagrzewaniem się altany, dzięki czemu przybywający w niej ludzie nie męczą się. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o altanach ogrodowych.

Rolety foliowe są łatwe do samodzielnego montażu, odporne na działanie czynników atmosferycznych, wytrzymałe, dzięki czemu będą służyły na lata. Są one przezroczyste, dlatego też tylko ograniczają dopływ światła do altany i nie zaciemniają ją.

Szczególną zaletą rolet foliowych jest ich estetyka. Nie szpecą altany i dobrze komponują się z resztą ogrodu. Ponadto są łatwe do utrzymania w czystości. Dość trudno jest zaopatrzyć w rolety altany ogrodowe z bali, które mają nieregularny kształt. Natomiast rolety foliowe wolnowiszące można zamocować go górnych belek, dzięki czemu altany ogrodowe z bali zyskają osłonę przed słońcem i zacinającym deszczem.

Cena rolety wolnowiszącej z napędem elektrycznym waha się od około 700 zł do 1700 zł w zależności od rozmiaru. Rolety foliowe wykonane są ze zmywalnych tkanin poliestrowych. Do rolet stosuje się tkaniny zaciemniające, antyrefleksyjne czy rozpraszające światło. Najczęściej stosowane są tkaniny w neutralnym kolorze szarym. Foliowe rolety altanowe posiadają na dole listwę obciążająca w tym samym kolorze, dzięki czemu roleta układa się równomiernie. Wysokość rolety ustawia się przy pomocy silnika elektrycznego.

Droższe modele rolet posiadają sterowanie przy pomocy pilota. Stosowane są w nich tkaniny podgumowane, które łatwiej jest zmywać. Ponadto zewnętrzna strona tkaniny pokryta jest kolorem białym, który łatwiej odbija światło. A może zainteresuje cię także ten artykuł o budowie altany krok po kroku?

Osłony balkonowe na wymiar

Dobre opinie zbierają osłony balkonowe na wymiar. Ich cena na Allegro wynosi około 270 zł za roletę o wymiarach 139 x 290 cm. Rolety te są wykonane z siatki winylowej mesh, która ma strukturę siateczki. Dzięki temu przepuszcza powietrza, a wolnowisząca roleta nie wydyma się jak żagiel. Rolety tego typu sprawdzą się jako osłona na balkon, szczególnie w przypadku balkonów południowych, gdzie skutecznie ograniczają nagrzewanie się mieszkania. Przezroczyste tkaniny nie ograniczają widoczności od wewnątrz, lecz chronią przed wiatrem, deszczem, śniegiem i promieniami słonecznymi. Dobre opinie mają modne rolety z nadrukiem, które odróżnią twój balkon od innych.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty koszące

Masz dość koszenia trawnika i szukasz rozwiązania, jak tego uniknąć? Jest bardzo proste rozwiązanie - robot koszący. Robot skosi trawę za Ciebie. Sprawdź najczęściej wybierane roboty koszące.

Rolety zewnętrzne

Jeśli potrzebna jest osłona także przed deszczem i wiatrem, dobrym rozwiązaniem na taras lub do dużej altany czy też wiaty ogrodowej są rolety zewnętrzne posiadające elektryczny napęd obsługiwany bezprzewodowo. Przy pomocy tych rolet można osłonić balkon, taras, werandę, domek letniskowy czy też duże przeszklone okna od słońca czy spojrzeń sąsiadów. Dostępne są przezroczyste tkaniny w wielu kolorach, dzięki czemu można dobrać rolety zewnętrzne do kolorystyki domu czy altany. Tkaniny zawierają w swoim składzie włókno szklane i PCV, dzięki czemu można je łatwo zmywać i zwijać na mokro. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o małej architekturze ogrodowej.

Rolety zewnętrzne z systemem ZIP nie tylko chronią przed mocnym światłem słonecznym, lecz także zabezpieczają przed insektami i silnymi podmuchami wiatru. Tego rodzaju rolety zewnętrzne będą dobrym wyborem na taras lub do wiaty ogrodowej na dużej działce, gdzie nie ma żadnej osłony przed porywistym wiatrem. Tego typu rolety altanowe umożliwiają wypoczynek i wspólne biesiadowanie nawet w czasie wietrznej i deszczowej pogody. Wadą rolet zewnętrznych jest ich wysoka cena, gdyż za roletę zewnętrzną zapłacimy, w zależności od rozmiaru, minimum 3 tysiące złotych.

Rolety przezroczyste

Tańszym rozwiązaniem są osłony balkonowe wykonane z przezroczystej tkaniny PCV nieprzepuszczającej powietrza i wody. Cena jednej rolety o wymiarach 90x240 cm wynosi 229 zł. Osłony balkonowe tego rodzaju nadają się na taras czy balkon czy też jako rolety do altany ogrodowej. Nie przepuszczają powietrza ani wody i są odporne na promieniowanie UV oraz wysokie i niskie temperatury. Rolety przezroczyste nie chronią przed słońcem. Nie przepuszczają powietrza, dlatego też utrudniają przebywanie na balkonie osłoniętym ze wszystkich stron. Jednak są idealne jako osłona przed deszczem i porywistym wiatrem. Mogą również pełnić rolę zasłony na zimę balkonu, tarasu czy też wiaty albo altany, jeśli chcemy zostawić tam meble ogrodowe.

Zasłony przezroczyste tego rodzaju zawieszone są na listwie montażowej przytwierdzonej do sufitu lub do belek w przypadku altany, wiaty czy pergoli. Poszczególne rolety łączy się przy pomocy suwaka ZIP. Zwijanie zasłony i regulacja jej wysokości odbywa się przy pomocy mechanizmu sznurkowego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o idealnej altanie do ogrodu?

Drewniane żaluzje

Altany drewniane są zwykle wyposażone w drewniane żaluzje. Wykonując projekt altany ogrodowej warto od razu przewidzieć odpowiednie żaluzje do altany, które ochronią osoby przebywające w altanie nie tylko przed palącym słońcem, lecz także przed zacinającym deszczem i wiatrem.

Obecnie modnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są ruchome drewniane żaluzje, które można zamontować w altanie ogrodowej, na zadaszonym tarasie czy też w wiacie samochodowej. Projekt altany ogrodowej z ruchomymi żaluzjami drewnianymi sprawi, że możesz regulować ilość światła wpadającego do altany, zaś w przypadku deszczu czy porywistego wiatru możesz zamknąć łopatki żaluzji i dalej biesiadować z rodziną czy przyjaciółmi.

Rolety czy też żaluzje do altany czy na taras są idealnym rozwiązaniem, aby spędzać czas na łonie natury nie bojąc się deszczu czy porywistego wiatru czy też ostrych promieni słońca. Sprawdź także ten artykuł na temat projektu altany ogrodowej.

Powiązane artykuły