Domki na działkę - rodzaje

Domki letniskowe mogą być wybudowane według nawet najbardziej oryginalnych projektów. Tak naprawdę pod tym względem nie ma żadnych ograniczeń. Jeżeli jednak mielibyśmy sklasyfikować domki na działkę rekreacyjną, to pierwsza grupa będzie obejmować domki mobilne. W tej grupie znajdują się przede wszystkim:

  • Domki holenderskie - chociaż ten typ domku jest na kółkach, to jednak nie może być traktowany jako pojazd - tzn. nie podlega rejestracji. Wyróżnia się możliwością przenoszenia praktycznie w każde wybrane miejsce. Warto mieć na uwadze, że jeżeli domek holenderski będzie stał w jednym miejscu przez okres 120 dni, wystarczy zgłosić ten fakt w odpowiednim urzędzie. Natomiast, gdy planujemy jego stałe przytwierdzenie do gruntu, należy ubiegać się o pozwolenie na budowę.
  • Przyczepy campingowe - takie samo prawo, co domków holenderskich, dotyczy również przyczep campingowych. Jedyną różnicą jest to, że przyczepę campingową możemy samodzielnie przetransportować w dowolne miejsce.
  • Mobilne domy z drewna - są to nowoczesne alternatywy dla przyczep campingowych i domków holenderskich.

Kolejny podział domków jest uzależniony od materiałów, jakie zostały wykorzystane do ich budowy. W tej grupie wymienimy:

  • Domy z drewna - najczęściej tego typu domek na działkę rekreacyjną stawiany jest z drewna sosnowego. Oczywiście każdy element musi być odpowiednio zaimpregnowany. Domy z drewna cieszą się bardzo różnorodnymi rozwiązaniami, od tradycyjnych, aż po nowoczesne projekty.
  • Domy z bali - są domki letniskowe zazwyczaj zdecydowanie większych rozmiarów, chociażby ze względu na grubość zastosowanych bali. Mogą być one z powodzeniem wykorzystywane jako domki całoroczne ze względu na bardzo dobrą izolację termiczną.
  • Domy murowane - mały domek, który jest stawiany z pustaków, nierzadko przekracza powierzchnię 35 metrów kwadratowych. W związku z tym ich budowa wymaga uzyskania pozwolenia z urzędu na taką inwestycję.
  • Domki letniskowe z płyty warstwowej - jest to rozwiązanie pozwalające na stawianie gotowych domków w ciągu jednego dnia. Płyty warstwowe najczęściej są zaizolowane przy pomocy styropianu, dzięki czemu mały domek może być traktowany jako całoroczny.

Oprócz tego, domki na działkę dzielimy pod względem formalności, a także funkcjonalności. Pod tym względem wymienimy:

  • Domki letniskowe i całoroczne - jest to jasny podział, który mówi o możliwości korzystania z domku wyłącznie przez sezon wakacyjny, bądź również w czasie sezonu grzewczego. Mały domek całoroczny jest nie tylko ocieplany, ale również posiada możliwość ogrzewania.
  • Domki z pozwoleniem na budowę oraz domki bez pozwolenia na budowę - jeżeli chcemy wybudować mały domek, którego metraż nie przekracza 35 m2, to nie musimy się starać o pozwolenie na budowę. Wystarczy ten fakt jedynie zgłosić do odpowiedniego urzędu. Natomiast w przypadku większych budynków, trzeba spełnić stosowne formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Działka z domkiem oraz mały domek na działkę rekreacyjną i polecane letniskowe domki na działkę
Jak wybrać mały domek na działkę rekreacyjną, czyli polecane domki na działkę

Altany drewniane

Nie zawsze musimy decydować się na domki na działkę. Czasami w zupełności wystarczą nam altany drewniane. Te konstrukcje ogrodowe wyróżniają się przede wszystkim tym, że są one otwarte. Posiadają jednak zadaszenie, dzięki czemu można w nich spokojnie wypoczywać. Najczęściej altanki wybudowane są z litego drewna sosnowego. Nie bez znaczenia są elementy wykorzystane do jej wykończenia. Podłoga montowana jest z deski ryflowanej bądź też desek kompozytowych.

Altany drewniane posiadają zadaszenie wykonane z papy oraz oklejone gontem bitumicznym. Bez względu na kształt altany, największą popularnością cieszy się dach kopertowy. Przy większych altanach, dobrze jest zadbać również o orynnowanie. Dzięki temu deszczówka nie będzie spływać bezpośrednio nad wejściem do altanki. Zaletą, jaką posiadają altany drewniane, są ich dużo niższe ceny w porównaniu do domków letniskowych. Ponadto nie ma najmniejszych trudności z tym, żeby taką altankę wykonać całkowicie samodzielnie. Na tego typu konstrukcję nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, ze względu na brak fundamentów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o domkach letniskowych modułowych.

Mały domek na działkę rekreacyjną - porady zakupowe

Decydując się na zakup domku letniskowego, warto dowiedzieć się na co powinniśmy zwrócić uwagę. Przede wszystkim musimy się zastanowić nad jego funkcjonalnością. Czy to ma być tani domek typowo rekreacyjny, czy może jednak ma służyć do zamieszkiwania przez cały rok. Od tego będzie zależeć ocieplenie domku, a także założenie ewentualnego systemu grzewczego. W domku, w którym chcemy na przykład mieszkać w czasie wakacji, na pewno przyda się pełne wyposażenie, takie jak kuchnia czy łazienka. W związku z tym pojawiają się takie zadania do wykonania jak na przykład podłączenie domku do kanalizy lub wybudowanie szamba.

Nie bez znaczenia jest projekt, według którego tani domek na działkę rekreacyjną będzie zbudowany. Do najbardziej klasycznych projektów zaliczają się nieduże domy z drewna z niedużym tarasem, a także kopertowym dachem. Jeżeli jednak zainteresują nas nowoczesne domki letniskowe, to najczęściej posiadają one kształt sześcianu. Wyróżniają się one przynajmniej jedną, oszkloną ścianą. Oczywiście tego typu domki na działkę najlepiej sprawdzą się w bardziej odludnych miejscach.

Domki letniskowe - cennik

Chcąc dowiedzieć się, ile kosztują domy z drewna lub domy z bali, warto zobaczyć przygotowany przez nas cennik. Oczywiście podane ceny są jedynie orientacyjne, ponieważ ostateczny koszt domku letniskowego będzie zależeć od wielu czynników. Do nich zalicza się chociażby technika wykonania, metraż, a także całkowite wyposażenie.

Przykładowy cennik na domki na działkę

Nazwa produktu

Cennik

Tani domek z drewna Zawilec Megiw

Cena od 7719,00 zł

Tani domek ogrodowy z tarasem Agawa Megiw

Cena od 7949,00 zł

Czteropokojowy domek letniskowy z tarasem Norwegia

Cennik od 32169,00 zł

Tani domek letniskowy z tarasem Bułgaria

Cena od 11929,00 zł

Domy z bali w wersji MINI

Cena od 2000 zł/m2

Domy z bali w wersji MIDI

Cena od 3000 zł/m2

Domy z bali w wersji MAXI

Od 4000 zł/m2

Altany drewniane ośmiokątna Halina śr. 3500

3539,00 zł

Altany drewniane Orlean 300x6000 z montażem

9949,00 zł

Domek na działkę z tarasem Ukraina

32889,00 zł

Domek na działkę do samodzielnego montażu Szwajcaria

7399,00 zł

Domek letniskowy z tarasem Bośnia

13199,00 zł

Gotowy domek letniskowy Chorwacja

17469,00 zł

Drewniany domek ogrodowy Powojnik Megiw

6589,00 zł

Domek letniskowy z tarasem Mołdawia

34939,00 zł

Domek działkowy z drewna Tamara Max

11499,00 zł

Drewniany domek letniskowy Hiszpania

82529,00 zł

Domek Dania 5x5 m

14219,00 zł

Drewniany domek letniskowy Dominikana

85539,00 zł

Drewniany domek letniskowy Gruzja

13499,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej