Domki ogrodowe dla dzieci – które wybrać na dwór?

Dobieranie domku dla dziecka według rozmiaru

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na domki drewniane czy plastikowe, na palach czy ze zjeżdżalnią, powinieneś dopasować rozmiar domku do wzrostu swojego dziecka. Mały domek dziecięcy do ogrodu może kosztować kilkaset złotych, a duży i rozbudowany domek już znacznie więcej - bo niekiedy nawet kilka tysięcy złotych. Poza wzrostem dzieci, wyznacznikiem okazuje się także ilość maluchów, jaka ma się w domku bawić. Według powyższych kryteriów, najpewniej będzie kupować domki w następujących rozmiarach (szerokość i wysokość):

 • do 1 metra – dla dzieci do lat 3
 • do 2 metrów – dla dzieci powyżej 3 roku życia
 • powyżej 2 metrów – dla starszych dzieci

Nie zapominaj o tym, że dzieci szybko rosną. Domki ogrodowe dla dzieci to zabawki, które powinny służyć przez kilka lat. Warto więc pamiętać o tym podczas inwestowania w wymarzony domek ogrodowy dla dziecka.

Rodzaje domków ogrodowych dla dzieci

Domki ogrodowe dla dzieci można podzielić na kilka różnych kategorii – głównie ze względu na ich konstrukcję. Mamy więc:

 • Domki plastikowe – są to stosunkowo tanie domki, odpowiednie dla dzieci w każdym wieku. Nie musisz specjalnie dbać o pielęgnację tych domków. Nowoczesne domy z plastiku są dla dzieci jak najbardziej bezpieczne. Są łatwe w montażu i możesz je ustawić w ogrodzie, a nawet w domu. W dodatku, plastikowe domki łatwo jest przechowywać. W porównaniu z innymi, są też o wiele tańsze.
 • Domki drewniane – to jedna z najbardziej popularnych propozycji do ogrodu. Drewniany domek to gratka dla przedszkolaków i starszych dzieci. Dzięki naturalnemu wyglądowi domku, będzie można idealnie dopasować go do swojego ogrodu – a domek stanie się jego piękną ozdobą. To dobre rozwiązanie w przypadku posiadania małego, ale też średniego rozmiarem ogrodu. Możesz zrobić z drewnianego domku również domek letniskowy dla starszych dzieci czy schowek na różne akcesoria ogrodowe (np. na zimę). Jeżeli zainwestujesz w dobrej jakości domek z drewna, z całą pewnością będzie służył on przez kilka, a może i kilkanaście lat.
 • Domki na palach / słupach – jest to doskonała opcja, jeżeli nie chcesz budować domku na drzewie. Konstrukcja domku jest powyżej ziemi, więc dzieciaki i tak będą musiały do niego wejść po drabince. Oczywiście, opcja jest polecana wyłącznie dla dzieci z dobrą koordynacją ruchową. Duży domek na palach to idealne rozwiązanie dla starszych dzieci. Odpowiednio pielęgnowany, na pewno będzie ozdobą ogrodu przez wiele następnych lat.
 • Domki modułowe (np. ze zjeżdżalnią) – to zabawki, które przypominają już nieco plac zabaw. Mogą mieć zjeżdżalnię, huśtawkę, piaskownicę i wiele innych elementów dodatkowych. Aby wszystko to pomieściło się w ogrodzie warto, by był on dość spory. Modułowe domki są idealne dla starszych dzieci. Oczywiście, można je też dostosować do mniejszych dzieci – jednak, musisz wówczas dobrać do niego odpowiednie elementy. Dobra inwestycja posłuży dzieciom przez kolejne lata.
Domek ogrodowy na działce, a także domki ogrodowe dla dzieci, domki platikowe i inne rodzaje
Jakie domki ogrodowe dla dzieci wybrać, czyli domki platikowe, drewniane i inne

Alternatywą są też baśniowe domki, stylizowane w klimatach konkretnej bajki czy kreskówki (np. dla dziewczynki w księżniczki i dla chłopczyka w samochody). Pamiętaj w tym przypadku, że jednak nie zawsze super design łączy się z funkcjonalnością domku ogrodowego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze domku na działkę.

Jak wybrać domki ogrodowe dla dzieci?

Domek ogrodowy a wybór materiału

Podczas wybierania domku ogrodowego dla dzieci warto skupić się na tym, z jakiego materiału będą one wykonane. Plastikowe domki na pewno nie będą miały drzazg, w porównaniu do drewnianych. Niestety, plastikowy domek często będzie od drewnianego o wiele mniej wytrzymały – a już zwłaszcza gdy zainwestujesz w jeden z najtańszych modeli. Domki z drewna wytrzymają więcej lat, jednak też trzeba je częściej pielęgnować i impregnować. Poza tym, raz ustawione będą cięższe w przeniesieniu na inne miejsce. Z plastikowym nie będzie takiego problemu – są lekkie i łatwe do przestawiania.

Drewniane domki lepiej jednak współgrają z ogrodowymi aranżacjami – plastikowym konstrukcjom ciężko będzie się dopasować do stylizacji ogrodu i wtopić w otoczenie. Plastikowe elementy nie będą stwarzały pewnej harmonii i ładu w ogrodzie – a to może być przeszkodą dla estetów. Warto jeszcze przy okazji poruszyć kwestię materiałów metalowych. W porównaniu do nich, drewno i plastik wydają się najbardziej rozsądną i bezpieczną opcją. Metalowe materiały niestety, ale mogłyby stwarzać dla dzieci niebezpieczeństwo w trakcie zabawy. Pamiętaj, że domek powinien umożliwiać maluchom bezpieczną zabawę – dlatego warto będzie dobrze przemyśleć kwestię materiałów, z jakich wykonana będzie ogrodowa zabawka.

Nie zapomnij, że kupując domek…

Powinieneś dopasować go nie tylko do wielkości ogrodu czy jego aranżacji, ale przede wszystkim do zapotrzebowań dzieci. Oprócz tego, powinieneś też zwrócić uwagę na swój budżet – czy i na jaki domek możesz sobie w tej chwili pozwolić. Pamiętaj również o:

 • rozmiarze domku ogrodowego,
 • typie domku,
 • materiale, z jakiego domek będzie zbudowany,
 • certyfikacie bezpieczeństwa (to ważne, by dziecko mogło się w domku bezpiecznie bawić).

W dzisiejszych czasach już nie trzeba budować domku samodzielnie. Wybór jest ogromny, więc każdy powinien znaleźć idealne rozwiązanie do swojego ogrodu – odpowiadające również rodzinnemu budżetowi. Nie masz zbyt wiele gotówki do wydania? Jest inne rozwiązanie! Zawsze możesz pokusić się o używany domek ogrodowy dla dzieci. Wcześniej jednak również będziesz musiał sprawdzić wszystkie parametry oraz dogadać się w kwestii transportu domku – by później nie być niemile zaskoczonym.

ikona podziel się Przekaż dalej