10 najlepszych bylin na skalniak - zobacz polecane rośliny jedno- i wieloletnie
Skalniak jest jedną z ciekawszych form ogrodowych, którą możemy obsadzać różnorodną roślinnością. Oczywiście nie wszystkie krzewy i kwiaty nadają się na taką uprawę. Dlatego warto sprawdzić, jakie rośliny skalne są najlepsze, a także jakie posiadają one wymagania.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kwiaty na skalniakach
Założenie skalniaka dla początkujących ogrodników może wydawać się bardzo trudnym zadaniem. Warto mieć na uwadze, że za połowę sukcesu uznaje się dobre rozplanowanie skalnej łąki. Powinniśmy wiedzieć, jakie zastosujemy kamienie, rośliny skalne, w którym miejscu będzie stał skalniak, a nawet jaką formę przybierze. Pamiętajmy, że skalniak wcale nie musi być małym pagórkiem, ponieważ coraz częściej przybiera on kształt płaskiej ścieżki.
Dobrze jest, aby ogródek skalny był umieszczony w słońcu. Jeżeli nie wiemy, jak się zabrać do projektowania skalniaka, zawsze możemy zlecić taką pracę profesjonalistom. Jednak warto spróbować swoich sił, szczególnie gdy za chwilę dowiemy się, jakie krzewy i kwiaty na skalniak okażą się najlepsze.
Jednoroczne byliny na skalniak
Próbując zweryfikować jednoroczne rośliny na skalniak, tak naprawdę mamy bardzo duży wybór gatunków i odmian bylin. Oczywiście nie sposób jest wymienić dosłownie wszystkie. Dlatego tutaj skupimy się tylko na najciekawszych kwiatach, krzewach oraz innych gatunkach roślin, które nie tylko doskonale nadają się do ogródka skalnego, ale również przepięknie wyglądają, szczególnie w czasie kwitnienia.
Poniżej prezentujemy jednoroczne skalniakowe rośliny, które należą do najlepszych gatunków.
Dmuszek jajowaty (Lagurus ovatus) - jest to gatunek trawy, który z pewnością na naszym skalniaku nada śródziemnomorskiego klimatu. Rzeczywiście naturalnie porasta właśnie tereny Morza Śródziemnomorskiego. Tego gatunku kwiaty na skalniak nie są zbyt wysokie, ponieważ dorastają maksymalnie do 50-60 cm wysokości. Ich największą ozdobą są jasne kłosy pojawiające się od maja aż do sierpnia. Pielęgnacja tej rośliny na skalniakach wcale nie jest trudna. Należy jednak pamiętać o tym, że dmuszek jajowaty najlepiej czuje się w słońcu. Nie trzeba natomiast dbać szczególnie o podlewanie i nawożenie tej trawy.
Gazania (Gazania) - egzotyczne byliny na skalniak pochodzące z Czarnego Lądu, wyróżniają się przepięknymi kwiatami pojawiającymi się od czerwca do października. Te długo kwitnące kwiaty na skalniak dostępne są w przeróżnych kolorach - od żółtego, przez czerwony, aż po fioletowy i bordowy. Tak samo jak dmuszek jajowaty, te skalniakowe rośliny najlepiej czują się w słońcu.
Goździk (Dianthus) - są to bardzo popularne rośliny skalne, które kwitną przez całe lato, aż do wczesnej jesieni. W zależności od gatunku, goździki są bardzo niskie lub dorastają nawet do 50 cm wysokości. Chociaż jest to kwiat, którego częściej uprawiamy w doniczkach lub rabatach, to jednak świetnie sprawdzi się również na skalniakach. Goździki nie mają zbyt dużych wymagań uprawowych. Należy im zapewnić żyzną oraz przepuszczalną glebę. W przypadku suszy należy zadbać również o regularne podlewanie.
Smagliczka - bardzo popularne rośliny na skalniak, które najczęściej traktowane są jako sezonowe. Ten rodzaj rośliny zawiera w sobie około 170 gatunków kwiatów. Najpopularniejszym gatunkiem idealnym na skalniak, jest smagliczka skalna. Okres kwitnienia nie jest zbyt długi, ponieważ przypada na maj oraz czerwiec. Jednak w tym czasie pojawiają się drobne, żółte kwiatki. Ze względu na to, że smagliczka naturalnie występuje w górskich terenach, jest to idealna roślina na ogródek skalny przy naszym domu. Kwiaty na skalniak nie wymagają zbyt dużej pielęgnacji. Raczej są to rośliny skalniakowe, które doskonale dostosowują się do panujących warunków.
Portulaka wielokwiatowa (Portulaca grandiflora) - są to niewysokie rośliny skalne, które dorastają maksymalnie do 20 cm wysokości. W okresie kwitnienia, który przypada już w czerwcu i kończy się dopiero przed początkiem września, pojawiają się średniej wielkości kwiaty. Portulakę najlepiej sadzić w słońcu. Poza tym roślina nie ma większych wymagań jeżeli chodzi o podlewanie i nawożenie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o kwiatach polecanych na skalniak.
Wieloletnie rośliny na skalniak
Nie każdy ma czas na to, aby każdego roku sadzić lub wysiewać nowe rośliny skalniakowe w swoim ogrodzie. Dlatego właśnie warto zapoznać się z najciekawszymi gatunkami bylin, które są określane jako wieloletnie. Wtedy jednak musimy koniecznie pamiętać o tym, aby zadbać o właściwą pielęgnację tych roślin, a także przygotowanie ich na sezon zimowy.
Wybierając wieloletnie byliny na skalniak, warto zdecydować się na poniższe gatunki.
Zimowit jesienny (Colchicum autumnale) - są to wieloletnie kwiaty na skalniak, które wyróżniają się przepięknymi płatkami w kolorze wrzosowym, białym lub różowym. Zakwitają one dopiero na przełomie lata i jesieni i ozdabiają nasz skalniak aż do października. Cebulki zimowita jesiennego najlepiej sadzić w słońcu lub w lekko cienistym stanowisku. Te rośliny skalne najlepiej czują się na glebach wilgotnych, ale jednocześnie przepuszczalnych. Należy koniecznie pamiętać o tym, że te byliny na skalniak wykazują się silnie trującymi właściwościami.
Wrzos pospolity (Calluna Vulgaris) - są to wieloletnie krzewy skalniakowe, które w naszym kraju cieszą się ogromną popularnością. Rośliny na skalniak wyróżniają się bardzo długim okresem kwitnienia, który przypada na cały sezon letni aż do wczesnej jesieni. Do wyboru mamy bardzo szeroki wybór wrzośców, których kwiaty są zabarwione nie tylko na jasnofioletowo, ale również na jasnoróżowo, czy też biało. Krzewy te najlepiej będą czuły się na słonecznym stanowisku.
Perowskia Łobodolistna (Perovskia Atriplicifolia) - średniej wielkości krzewy dorastające do 80 cm wysokości. Inne określenie tej rośliny, to rosyjska szałwia. Jej cechą charakterystyczną są oczywiście ładne, niebieskie kwiaty wpadające w odcień fioletu, które pojawiają się w lipcu oraz sierpniu. Są to rośliny na skalniak, które najlepiej czują się na słonecznych stanowiskach. Nie powinniśmy jednak ich sadzić ich w pobliżu innych gatunków, które potrzebują regularnego podlewania. Ponieważ Perowskia Łobodolistna najlepiej czuje się na przesuszonych glebach.
Kostrzewa Miedzianobrody (Festuca Miedzianobrody) - te wieloletnie byliny na skalniak uświetnią nasz ogród swoimi pięknymi liśćmi przebarwiającymi się wraz ze zmieniającymi się porami roku. Jednak przez cały okres wegetacyjny źdźbła mienią się we wszystkich odcieniach rudości, aż po jasny brąz. Okres kwitnienia przypada na przełom czerwca i lipca. Trawa nie jest kłopotliwa w uprawie, a także doskonale radzi sobie z silnymi mrozami.
Karmnik Ościsty (Sagina Subulata) - jest to bardzo niska bylina, która dorasta maksymalnie do 5 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada od kwietnia do czerwca. W tym czasie pojawiają się drobne, białe kwiaty. Zaletą rośliny są jej niskie wymagania uprawowe. Poduszkowa bylina będzie doskonale rozwijać się na stanowisku słonecznym, jak i również półcienistym. Roślina nie wymaga nawożenia, a także specjalnej ochrony przed sezonem zimowym.