1. Brak umiaru

Najczęściej spotykanym błędem w ogrodach jest brak umiaru. Miłośnicy pięknych roślin, z wielkim rozpędem sadzą dużą ich ilość w niewielkich odstępach. Wyobraźnia ma tutaj wielkie znaczenie, przecież drzewka i rośliny się rozrastają, tworząc przy tym gęsty i często monotonny las.

2. Odległość ogrodu od domu

Nie mniej ważne jest odpowiednie usytuowanie drzewek w naszym ogrodzie. Drzewa rosną i nie wiadomo kiedy możemy się obudzić w domu bez światła. Okaże się bowiem, że za oknem mamy 20 metrowe sosny i świerki. W niewielkich ogrodach należy skupić się na bylinach i krzewach ozdobnych, nieprzekraczających 3 metrów.

3. Kostka brukowa

Pomimo jej wielu zalet, nie może się stać adekwatnym elementem ogrodu. Beton w połączeniu z zielenią daje odwrotny efekt od zamierzonego. Tak samo w przypadku kolorowej kostki. Trudno skupić się na roślinach, widząc jaskrawe kolory nienaturalnego ogrodu. Kiedy wreszcie przychodzi czas na sadzenie roślin, okaże się, że przy pstrokatej nawierzchni kostki brukowej rośliny albo stają się niezauważone, albo próbują z nią konkurować. Wtedy z naszego ogrodu robi się zlepek niepasujących do siebie elementów.

4. Rośliny egzotyczne

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących aranżacje ogrodów można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

Pomimo ich pięknego wyglądu, nie są one przystosowane do naszego klimatu. Nigdy nie będą rosnąć i wyglądać tak, jak w naturalnych warunkach. Zwłaszcza kiedy przychodzi zima. Wtedy musimy skupić się na ich okryciu, a to skutecznie niszczy wizerunek naszego ogrodu. Taka roślina nie rozwija się w pełni tak, jak powinna, co przekłada się na obraz całego ogrodu. W naszym kraju mamy tak wiele pięknych roślin, że nie ma potrzeby sprowadzać egzotycznych.

5. Skalniaki

Skalniaki nie w każdym ogrodzie będą wyglądać dobrze. O ile skupiamy się na bylinach, to problemu nie będzie. Jednak mieszanie ich z dużą ilością innego typu roślin, nie jest dobrym pomysłem. Ilość wody oraz rodzaj terenu przekłada się na jakość roślin. Jeśli w jednym miejscu sadzimy rośliny z różnych grup, to jedne będą wypierać drugie. A ogród stanie się cmentarzyskiem bezsensownych pomysłów.

6. Podłoże w ogrodzie

Planowanie ogrodu wbrew pozorom nie jest łatwe. Musimy brać pod uwagę mnóstwo elementów, a najbardziej ukształtowanie terenu oraz dostęp światła. O ile skupimy się na standardowych krzewach, nie musimy brać pod uwagę rodzaju gleby. Jesteśmy w stanie uzyskać piękną roślinność przy odżywianiu dolistnym.

Sytuacja diametralnie się zmienia w momencie, kiedy zaprojektujemy ogród z roślinnością o większych wymaganiach. Mowa tutaj o typie roślin bardzo wrażliwych na pH. Zbyt niskie lub zbyt wysokie może sprawić, że skarłowacieją lub urosną większe niż powinny.

7. Thuja w ogrodzie

W większości polskich ogrodów Thuja jest podstawowym elementem, a to wielki błąd. Żywotnik ma swoje plusy, jednak podczas planowania ogrodu warto zminimalizować lub całkiem wykluczyć je z pomysłu. Thuja jest swego rodzaju filtrem, oczyszcza powietrze z kurzu i metali ciężkich. Jednak wszystkie te zanieczyszczenia pozostają na nich do momentu pojawienia się opadów. Wówczas wszystko to spływa do gleby i ją skaża. Przez to inna roślinność ma utrudniony wzrost.

8. Kolorowa kora

Kora ma jedynie znaczenie użytkowe, ogranicza rozrastanie się chwastów i wspomaga zatrzymywanie wilgoci w glebie. Im bardziej zwarte nasadzenia, tym mniej jej będzie potrzeba. Z zasady ma być praktycznie niewidoczna. To nie ona ma skupiać uwagę, tylko roślinność w niej posadzona. Stosowanie różnobarwnej kory przenosi punkt ciężkości z krzewu na podłoże. W awangardowym ogrodzie będzie to niezwykle ciekawy element, ale w zwykłym przydomowym, niewielkim ogrodzie staje się zwyczajnym kiczem.


9. Kolorowy żwir

Podobnie jak kora powinien być jedynie elementem dodatkowym, a nie eksponowanym. Jego właściwości mają za zadanie zatrzymywać rozwój chwastów, a przy tym ograniczać ilość wymaganego wkładu pracy. O ile niewielka ilość żwiru będzie fajnym kontrastem, o tyle jego nadmiar sprawi wręcz odwrotny efekt.

10. System irygacji

Planując ogród, nie możemy zapominać o nawadnianiu. Odpowiedni system irygacji zapewni roślinności odpowiednią ilość wody, a przy tym możemy łatwo wprowadzać odżywki i nawozy. Wielkim błędem jest wykonywanie takiego systemu pod ziemią. Nie ważne czy płytko, czy głęboko, korzenie drzew i krzewów z czasem zniszczą cały system nawadniania lub ograniczą przepływ wody do dalszej części ogrodu.

Wystrzegając się tych błędów, możemy mieć pewność, że nasz świeżo założony ogród będzie od samego początku cieszył oko nasze i naszych gości. Stanie się również urokliwym i funkcjonalnym miejscem do wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi oraz bezpieczną przestrzenią do zabaw dla naszych dzieci.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły