Drugie życie opon

To, że warto dać różnym przedmiotom codziennego użytku nowe przeznaczenie, wiemy nie od dziś. To samo dotyczy zużytych opon samochodowych. Najczęściej spotyka się je jako elementy wyposażenia ogrodów przy domowych czy działek. Co ciekawe opony nie muszą być czarne, ponieważ istnieją farby radzące sobie ze zmianą ich koloru.

Dlaczego jeszcze warto wykorzystać je ponownie? Samodzielnie zrobione dekoracje z całą pewnością przyniosą oryginalny efekt i przyniosą satysfakcję. Poza tym dekoracje czy sprzęty z opon przyczynią się do oszczędzenia pieniędzy. W dalszej części wpisu polecane pomysły do wykorzystania.

Pierwsze dekoracje z opon pojawiały się Polsce w latach 70. Wynikało to wówczas z brakiem różnych produktów. Obecnie ten trend nie ma z tym nic wspólnego. Powracamy do niego z powodów ekologicznych, dekoracyjnych czy oszczędnościowych.

Co można zrobić z opon do ogrodu? Kwietnik z wykorzystaniem opon

Z całą pewnością najpopularniejszym zastosowanie starej opony jest kwietnik. Taki kwietnik spełnia swoją funkcję użytkową, ale do tego jest oryginalną dekoracją. Może leżeć na ziemi, a kwiaty mogą z niego wystawać. Może wisieć, a rośliny zwisające będą się w nim pięknie prezentować. Wszystko zależy od pomysłu na aranżację.

Kwietnik z opon pomalowany na wybrany kolor wprowadzi kolorowy akcent. Może być pomalowany na biało, kontrastowo do roślin lub w tym samym kolorze. Ułożone na ziemi, obok siebie opony w różnych barwach to bardzo przyciągający element dekoracyjny. Najchętniej siekamy po pastelowe barwy np. miętowy, lila, błękitny, pudrowy róż. Jakich farb użyć do pomalowania opon? Najlepszego wyboru dokonamy sięgając po farbę akrylową lub farbę olejną. W obu przypadkach do użytku zewnętrznego. Dadzą ona zabezpieczenie przed zmywaniem się w efekcie działania warunków atmosferycznych. Nim pomalujemy nasz kwietnik z opony warto ją umyć i wytrzeć dokładnie.

Kwiaty w tego rodzaju dekoracji umieszczamy w donicy (w przypadku leżącej lub wiszącej opony). W przypadku rabaty mogą być posadzone w ziemi, zaś opona położona od góry będzie tylko ozdobą okalającą je.

Istnieją też dekoracje złożone z kilku opon ułożonych na wzór skalniaka. Wygląda to wyjątkowo ciekawie. Na około takiej konstrukcji można umieścić np. lampki solarne, kamienie czy dekoracje betonowe lub drewniane. Są liczne pomysły na dodatki. Prace ogrodowe może wspierać kalendarz biodynamiczny ogrodnika.

Meble ogrodowe z opony w ogrodzie

Nie tylko kwietniki, ale także siedziska lub stolik. Zamiast kupować meble ogrodowe można i tutaj skorzystać ze zużytych opon. Aby siedziska były komfortowe konieczne jest kilka elementów.

Potrzebna będzie sklejka w okrągłym kształcie o średnicy trochę większej niż sama opona. Dwie sztuki takiego materiału zapewnią stabilność pufy z opon. Mocujemy je wkrętami od góry i dołu. Boki można pomalować lub ozdobić dowolnym materiałem. Popularne jest wykorzystania grubszego, jutowego sznura na około boków opony. Może go przykleić klejem na gorąco. Jeśli chcemy większej wygody można przymocować do górnej sklejki poduszkę ogrodową czy coś innego o miękkim wykończeniu. Sama wysokość pufy z opony może być dowolna. Siedzisko może składać się z jednej opony lub dwóch.

Te same czynności wykonujemy, gdy chcemy stworzyć stolik z opon do kompletu. W tej konstrukcji dodatkowo potrzebne będą tylko cztery nóżki montowane od dołu do sklejki. Cenną uwagą jest to, że meble z opon podczas nieużytkowania warto trzymać pod zadaszonym tarasem, na ganku czy komórce. To zapewni im dłuższą trwałość. Sprawdź także ten artykuł z poradami, gdzie wyrzucić opony.

Oczko wodne z opony

Dysponując większą oponą mamy możliwość stworzenia rewelacyjnej dekoracji. Potrzebne jest nam zaledwie kilka elementów. Zobacz jakie to proste. Potrzebne będą nam łopata do wykopania dołu w ziemi. Dno dołu powinno być równe. W nim umieszczamy oponę. Najlepiej jest, gdy zetniemy górną część opony, tak by został tylko kołnierz. Jednak nie jest to konieczne. Na taką konstrukcję kładziemy grubą czarną folię zabezpieczającą przed przeciekaniem wody. Następnie drugą warstwę niebieskiej folii. Ten kolor będzie miał wpływ na kolor wody w oczku. Folia musi wystawać po bokach, gdzie układamy duże kamienie. Wolne miejsce między nimi zasłaniamy żwirkiem ozdobnym. Można wokół posadzić rośliny, jak wykonamy pierwsze koszenie trawy.

Opony w ogrodzie w wersji dla dzieci

Opona może posłużyć także do zabawy w ogrodzie. Klasycznie widziana jest jako wisząca na drzewie lub konstrukcji z drewna huśtawka dla dzieci. Kolejnym pomysłem jest zrobienie toru przeszkód z opon w różnych konfiguracjach. Czy na ziemi czy do wspinaczki na wysokości.

Można pokusić się także o zrobienie piaskownicy we wnętrzu większej opony. Ta jednak powinna stać w cieniu, by nie nagrzewała się.  Ciekawy pomysł na oponę to również przymocowanie do niej tarczy z punktacją do rzucania lotkami i zawieszenie jej.

Uroczo prezentują się też „rzeźby” z opon. Do tego potrzebne będą zmysł dekoratorski oraz narzędzia do cięcia opon.  Najpopularniejsze to: zwierzęta, kwiaty, okrągłe naczynia (np. filiżanki, garnki), studnia z opon oraz wiele innych. Do ich ozdoby wykorzystuje się farby, elementy łączące i inne.

W okresie świątecznym do znane są bałwany z ustawionych na siebie opon, pomalowanych na biało i udekorowanych. Podobnie choinka z opon w różnych rozmiarach od największej do najmniejszej. Pomalowane na zielono i ozdobione według uznania. Z kolei przy Wielkanocy pojawiają się koszyki z opon.

Bardzo nowocześnie wygląda wisząca w okolicach tarasu czy altany widząca opona z owiniętym wokół niej sznurem solarnym. Udekoruje, a jednocześnie oświetli przestrzeń.

ikona podziel się Przekaż dalej