Gazony ogrodowe – co to jest?

Gazony ogrodowe to nic innego, jak prefabrykowane formy betonowe, które można wypełnić ziemią i posadzić w nich rośliny. Mają znaczenie funkcjonalne, ale jednocześnie są po prostu bardzo ładne. Najczęściej wykorzystuje się je do budowania murków, można także robić z nich podpory do skarp. Montuje się je, by powstrzymać osypywanie się ziemi ze skarpy w dół. Jest to także ładna kwiatowa aranżacja.

Najczęściej gazony ogrodowe są betonowe lub wykonane z keramzytobetonu. Są to puste formy, najczęściej w półokrągłym czy półksiężycowym kształcie. Opływowa forma wspaniale wygląda na murku i nadaje się na skarpy. Można dostać także gazony prostokątne. Używa się ich do tworzenia kwietników lub zamiast dużych donic. Buduje się z nich także różnorodne konstrukcje w formie piramidy lub obstawia alejki. Formy występują w różnych odcieniach szarości lub w czerwieni. Gazony pasują do każdej aranżacji ogrodu. Zarówno jeśli mamy do czynienia z nowoczesnym ogrodem, jak i śródziemnomorskim. Nawet dom typu stodoła i towarzyszący mu ogród rustykalny zyskają dzięki nim.

Jak ułożyć gazony w ogrodzie – murek

Aranżacja ogrodu z gazonami świetnie się prezentuje. Jak jednak je ułożyć, by całość naprawdę pięknie wyglądała? Na początku warto zrobić projekty, by wiedzieć, jak daleko mają sięgać gazony i jak murek ma się prezentować.

Zanim zaczniesz je układać, koniecznie trzeba zrobić wykop. Jeśli murek nie będzie miał więcej niż 1 m wysokości, nie jest konieczne wylewanie fundamentów. Wystarczy wkopać się w grunt na około 15-20 cm, wysypać całość żwirkiem i ubić go, by powstała gęsta, stabilna podstawa. Następnie układamy pierwszą warstwę gazonów, które wkopuje się w ziemię. Dopiero kolejna warstwa może być ustawiana na powierzchni. Jeśli układasz je na skarpie, każdy kolejny rząd powinien być przesunięty w głąb nasypu. Nie należy ich układać jeden pod drugim, ale tak, by środek szerokości wyższych warstw opierał się na krawędzi niższych. Dzięki temu całość nie rozsypie się, tylko będzie się świetnie trzymać.

Jeśli murek ma być wyższy niż 1 m wysokości, należy stworzyć fundament z betonu, by cała konstrukcja była wzmocniona i bardziej stabilna. Fundament robi się z zagęszczonego żwiru na głębokość około 20 cm. Optymalna szerokość to 80 cm – mniej więcej tyle mają same gazony. Po ustawieniu puste przestrzenie można wypełnić ziemią. Teraz przyjdzie czas na kwiaty.

Czym obsadzić gazony?

Kompozycje z kwiatów i roślin w gazonach mogą być bardzo różne. Należy dopasować je do stylu ogrodu. W końcu co innego będzie dobrze wyglądało w ogrodzie w stylu nowoczesnym, a co innego w ogródku okalającym dom typu stodoła. Jakie kwiaty wybrać?

Projekty gazonów powinny uwzględniać tylko gatunki, które nie mają głębokiego systemu korzeniowego i mogą się szybko rozwijać na ograniczonej powierzchni. Najlepiej sprawdzają się wszelkiego rodzaju rośliny do ogrodu skalnego, czyli trawy ozdobne, niskie rośliny okrywowe. Są odporne na niesprzyjające warunki, przejściową suszę i wiatr. Pięknie w gazonach wyglądają wszelkie rośliny płożące, które zwisają kaskadowo z gazonów, zasłaniając je wspaniałymi kwiatami o intensywnych kolorach.

Aby rośliny dobrze się rozwijały, trzeba zapewnić im odpowiednie podłoże. Na dno gazonów można wsypać niewielką warstwę drenażu, a następnie wypełnić całość ziemią ogrodową lub standardową ziemią do kwiatów i roślin ozdobnych. Warto wymieszać ją z małą ilością piasku albo perlitu, by była bardziej przepuszczalna. Uprawiając rośliny w gazonach należy pamiętać, że mogą potrzebować więcej wody niż te ogrodowe, ponieważ stosunkowo niewielka objętość podłoża szybciej przesycha.

Kwiaty i rośliny do gazonów

Jakie rośliny do gazonów wybrać? Początkowo warto stworzyć projekty – mogą być na kartkach lub poprzez układanie sadzonek w doniczkach produkcyjnych na miejscach. To sprawi, że łatwiej będzie dobrać do siebie kolory i gatunki i stworzyć naprawdę piękne kompozycje. Obsadzenie murków z gazonów pnączami, takimi jak róża pomarszczona, bluszcz, sundevilla jest bezsprzecznie dobrym pomysłem. Warto postawić także na kępiaste, nie za duże gatunki traw, na przykład kostrzewa sina czy proso ozdobne, które wspaniale się prezentują w większych aranżacjach.

Nie można zapomnieć także o gatunkach kwitnących. To one nadają charakteru aranżacji i ożywiają każdy ogród. Wiele osób wykorzystuje kwiaty cebulowe – wcześnie kwitną i mają wspaniałe kolory., Hiacynty, żonkile, narcyzy, tulipany czy szafirki nie potrzebują dużo miejsca i szybko się rozwijają. Warto sięgnąć także po kwiaty letnie, które uwielbiają słońce, jak aksamitka, werbena, żeniszek, lobelia czy lawenda. Trzeba tylko sprawdzić, jaka ziemia do lawendy – jest bardziej wymagająca niż pospolite rośliny wymienione tutaj. Sprawdź także ten artykuł: Obrzeża trawnikowe - rodzaje, montaż, cena, porady praktyczne.

W gazonach można uprawiać także rośliny doniczkowe, które uprawia się na balkonie. Pelargonie, petunie czy fuksje świetnie w nich wyglądają. Sprawiają wrażenie, jakby były przeniesione ze śródziemnomorskiego ogródka. Warto dosadzić do nich coś, co będzie ciekawym, zielonym tłem, jak tawułka Arendsa, trzmielina, bukszpan czy niskie, karłowate odmiany jałowca. Czym obsadzić gazony poza tym? Warto postawić na rośliny niskie i okrywowe, na przykład kolorowe odmiany rojników, które wyrastają jeden obok drugiego w niewielkich różyczkach złożonych z barwnych listków. Pomiędzy roślinami warto powstawiać kilka lamp, na przykład LED albo solarnych. Dodają całości niezwykłego uroku, a przy tym zwiększają bezpieczeństwo wieczorem.

ikona podziel się Przekaż dalej