Jak zaaranżować wąski ogród przed domem? - pomysły, projekty, porady
Wąski i długi ogród nie jest łatwy do zaaranżowania. Trudno znaleźć rozwiązania, które sprawią, że będzie funkcjonalny, a przy tym ładny. Nie jest to jednak niemożliwe. Skorzystaj z naszych pomysłów i stwórz własny projekt wąskiego ogrodu!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wąski ogród przed domem
Niewielki kawałek ziemi przed mieszkaniem czy segmentem jest marzeniem wielu Polaków. Niestety taki ogród zazwyczaj ma niewielkie wymiary i konkretny kształt: jest długi, ale wąski. Suma summarum zazwyczaj to zaledwie kilkadziesiąt metrów kwadratowych. Jednak nawet taki mały ogródeczek jest na wagę złota.
Aranżacja takiego małego ogrodu nie jest prosta. Niestety, ale na działce najczęściej chcemy umieścić wszystko – rośliny ozdobne, grządkę z warzywami, drzewka owocowe, łąkę kwietną, domek dla pszczół, zabawki dla dzieci i stół z krzesłami, by biesiadować pod gołym niebem. To może się nie udać, ale jest kilka sposobów na to, by z wąskiego przesmyka zieleni stworzyć ciekawy, ładny i przede wszystkim funkcjonalny zakątek, który będzie miał wszystko, czego potrzebujesz. Wąski ogród ma swoje zalety. Może mieć czar i tajemniczość przytulnego skwerku. Trzeba tylko trochę się postarać.
Projekt wąskiego ogrodu
Duży ogród bezwzględnie wymaga przygotowania projektu, by uniknąć chaosu. Z wąskim, małym ogrodem jest tak samo – chociażby orientacyjne wyrysowanie sobie różnych elementów w ogrodzie z uwzględnieniem ich wielkości jest kluczowe. Mamy tendencję do nieoszacowywania wielkości obiektów, a ponieważ najczęściej chcemy mieć sporo rzeczy na raz, trudno wszystko zmieścić.
Projekt wąskiego ogrodu pomoże wszystko poukładać i zobaczyć na rysunku, jak wszystko będzie wyglądało. Nie musi być dokładny, nie musi być profesjonalny, ale trzeba wszystko dokładnie wyliczyć, by znaleźć rozwiązanie, które będzie cię satysfakcjonowało. Na etapie projektowania można odrzucić nadmiarowe pomysły czy stwierdzić, czy na przykład domek dla pszczół nie jest za blisko miejsca do zabawy dla dzieci albo wyliczyć, czy zmieści się stół na 8 krzeseł.
Mały ogród – proporcje i strefy na działce
Wąski ogród ma trochę zaburzone proporcje. Jeden bok jest bardzo krótki, pozostałe są za to znacznie dłuższe, co nie wygląda zbyt dobrze. Dlatego warto zadbać o proporcje ogrodu i po prostu skrócić go optycznie, tak by wydawał się bardziej przytulny. Jeden krótszy bok warto zacienić, sadząc iglaki, na przykład tuje lub tworząc kolorową, kwiatową rabatę z gęstych kwiatów. Najlepiej wybierać wysokie gatunki lub bardzo kolorowe, jak mieczyki czy werbena ogrodowa. Roślinność ożywi i skróci ogród, dodając mu mnóstwo uroku.
Planując ogród warto wyznaczyć w nim także strefy funkcjonalne, na przykład miejsce, gdzie będą rosły kwiaty, warzywa czy stanie trampolina dla dziecka. Dobre rozplanowanie stref pomoże w utrzymaniu harmonii i kompozycji, a to kluczowe przy projektowaniu wąskiego ogrodu.
Nie można zapomnieć o przeznaczeniu tego miejsca. Jeśli jest to wąski ogród przed domem, warto dodać tam kręte ścieżki, które zaprowadzą przybysz do drzwi. Kręte i ciekawe ścieżki zrobione z płaskich kamieni czy utwardzone żwirkiem, będą sprawiały wrażenie głębi i zdecydowanie będą wyglądać o wiele korzystniej, niż prosta ścieżka. Mały ogród zyska także, jeśli zdecydujesz się na podniesione grządki lub ogród w skrzynkach. Będzie wyglądał o wiele bardziej uporządkowanie.
Rośliny do wąskiego ogrodu
Wąskie ogrody są zazwyczaj dość zacienione przez ścianę domu, dlatego są także dość mocno wilgotne. Aranżacja wymaga więc poszukania roślin, które nie potrzebują za dużo światła. Nie ma takich wiele, ale bez problemu znajdziesz bardzo ciekawe piękne gatunki, które będą się ładnie prezentować na rabatach. Dobrze sprawdzają się gatunki paproci, takie jak zanokcica, narecznica czy pióropusznik oraz trawy.
Jest także wiele kwiatów, które dobrze sprawdzą się w wąskim ogrodzie. Są to na przykład bodziszki, zawilce, funkie czy werbena ogrodowa czy tawułki Arendsa i żurawki. Można posadzić także krzewy liściaste, jak bukszpan pospolity czy pieris japoński. Jeśli masz w ogrodzie trochę więcej słońca, możesz postawić na mieczyki, orliki i niecierpki, by dodać do ogrodu trochę koloru. Z tego samego powodu w ogrodzie małym i wąskim powinny znaleźć się pnącza. Są piękne, łatwe w uprawie, a do tego zajmują mało miejsca. Mogą piąć się po ścianach i murkach. Aby nie zniszczyły elewacji warto rozpiąć je na drabinkach czy kratkach. Wilec, winobluszcz czy powojnik pięknie wyglądają i sprawią, że ogródek będzie bardziej tajemniczy.
Miłośnicy roślin użytkowych także mogą wykorzystać swój ogród. Warto tylko wiedzieć, jak ułożyć gazony w ogrodzie, by nie zajmowały za dużo miejsca. Dobrze sprawdzają się podniesione grządki lub ogórek w skrzynkach. Ładnie wyglądają, a można uprawiać w nich sałatę, pomidory, marchewkę, pietruszkę, rzodkiewki czy zioła. Oczywiście nie za dużo, ale tyle że wystarczy do własnych celów. Ciekawie prezentują się także drzewka owocowe. W wąskim ogrodzie najlepiej sprawdzą się odmiany karłowate i kolumnowe. Zajmują mało miejsca i pięknie wyglądają w okresie kwitnienia i owocowania. Sprawdź także ten artykuł: Projekty domów na wąską działkę - porady dla budujących.
Wąski ogród przed domem – optyczne powiększenie
Jest kilka sposobów na to, by nieco powiększyć optycznie ogród i dodać mu trochę wizualnej przestrzeni. Mały ogród najczęściej przylega do jednej ściany domu, która także jest ważnym elementem kompozycji. Pomalowana na jasny, kremowy lub jasnożółty kolor sprawi, że ogród będzie nieco jaśniejszy i bardziej rozświetlony.
Znaczenie mają także meble ogrodowe. Najlepiej wybrać takie w jasnych odcieniach. Warto także zastanowić się nad ich rodzajem. Ciężkie rattanowe kanapy i zabudowane do ziemi stoliki mogą przytłoczyć niewielką powierzchnię. Lepiej wybrać filigranowe meble, na przykład z giętego metalu czy drewna. To ogromna różnica w wąskim ogrodzie.
Kolejnym elementem, który ma ogromny wpływ na wygląd ogrodu, jest oczywiście oświetlenie. I nie chodzi tylko o docieranie światła słonecznego i takie zaprojektowanie całości, by nie rzucać nadmiernego cienia na ogród. Tu raczej chodzi o lampy i lampki solarne, które mają zbudować nastrój, zrobić wyjątkowy efekt i stworzyć bajkowy klimat w ogrodzie. Pole do popisu jest ogromne – od halogenów, lampek i taśm ledowych, aż do świece i lampki naftowe.