Jak zaprojektować nowoczesny ogród przed domem? TOP 5 pomysłów
Dla właścicieli domów przychodzi taki czas, że należy zabrać się za zagospodarowanie terenu wokół domu. Z całą pewnością każdy chciałby mieć piękny ogród, w którym można się relaksować, przyjmować gości i będzie stanowił wizytówkę domu, jeśli znajduje się z przodu domu. Aby przydomowy ogród był taki, o jakim marzysz, wcale nie musisz prosić fachowców o jego projekty. Z powodzeniem podejmij się samodzielnego zaprojektowania nowoczesnej przestrzeni.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nowoczesny ogród przed domem
W pierwszej kolejności należy przygotować plan ogrodu. Powinien opierać się na upodobaniach, możliwościach terenu oraz naszym budżecie. Koniecznie uwzględnij w nim: ścieżki, alejki prowadzące do bram lub drzwi, rośliny mniejsze i większe, skalniak, ewentualne elementy małej architektury (oczko wodne, figury, altana, płotki, murki) oraz miejsce na śmietnik czy kompostownik. Aranżacja zależy od nas.
Plan ustala również kolejności czynności jakie będą wykonywane oraz zakup odpowiednich narzędzi.
Określenie funkcji ogrodu także jest istotnym elementem. Zależnie od niej dobieramy elementy ogrodu. Przykładowo inaczej będzie wyglądała przestrzeń, kiedy ogród ma dzielić funkcję np. rekreacji czynnej (np. basen, boisko) z wypoczynkową (np. taras, hamaki), a inaczej w przypadku funkcji reprezentacyjnej (oczko, mostki, figury, dekoracje) z rekreacją bierną (np. grillowanie, opalanie).
Przy projektowaniu ogrodu trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to inwestycja na lata, dlatego nasz pomysł musi być dobrze przemyślany.
Nowoczesny styl
Poszukując nowoczesnych inspiracji dla naszego ogrodu warto przyjrzeć się aranżacjom w Internecie. Tym co będzie cechowało współczesną przestrzeń ogrodu to minimalizm i porządek. Formy oraz wzory powinny być proste, nie wymyślne. Przykładowo:
- proste linie alejek czy ścieżek,
- geometryczne kształty krzewów, drzew i dekoracji,
- elementy dekoracji czy sprzęty użytkowe wykonane z naturalnych materiałów np. drewno, kamień, metal, szkło,
- dekoracyjna ogrodowa w stonowanych kolorach np. biel, beże, brązy, szarości, odcienie zieleni.
Roślinność do nowoczesnego ogrodu
Na wstępie należy poznać jakość gleby w ogrodzie, aby móc dobrze dobrać do niej roślinność. W projekcie ogrodu weź pod uwagę odległości miedzy roślinami, które są uzależnione od wielkości roślin. Warto wybrać takie rośliny, które ozdobią też przestrzeń jesienią oraz zimą.
Rośliny do nowoczesnego ogrodu to zielone krzewy liściaste lub iglaste oraz rośliny zimozielone. Intensywne kolory i fantazja nie są domeną przestrzeni zaprojektowanych w stylu nowoczesnych. Rośliny kwitnące jeśli już to powinny być na drugim planie i stanowić drobny akcent w stonowanym kolorze (głównie białym) . Krzewy i drzewka zwykle przybierają kształty geometryczne np. kul czy prostokątów.
Ekologiczne trendy są pożądane w projektowaniu nowoczesnego ogrodu. Co się z tym wiąże? Rośliny powinny być dobrze dobrane do gleby, nie wymagać częstego podlewania, pielęgnacji czy nawet nawożenia. Ponadto winny być odporne na choroby. Nowoczesny ogród to na pewno nie jednoroczne rośliny. Te wymagają większej opieki i sadzenia co roku nowych sadzonek.
Powierzchnia trawnika powinna być jak najmniejsza, bo wymaga on wówczas krótszej pracy z kosiarką (mniejsze zużycie energii) i innych zabiegów pielęgnacyjnych z urządzeniami. W zamian postawmy na większą ilość żwirków, tłucznia, kory, alejek z kostki czy drewna. Ogród w stylu nowoczesnym to przestrzeń odpoczynku, a nie ciągłych prac.
Przykładowe rośliny, jakie warto wybrać:
- tuje,
- bukszpany,
- jukki,
- różaneczniki,
- berberysy,
- funkie,
- hosty,
- bluszcze,
- ozdobne trawy.
Oświetlenie w nowoczesnym ogrodzie
A jak wygląda sprawa oświetlenia? Okazuje się, że w nowoczesnych przestrzeniach także powinno ono spełniać pewne kryteria. Przede wszystkim powinno ono być delikatne tzn. opierać się na punktach świetlnych wprowadzających nastrój, a także uwydatniać przestrzeń. Oprawy świetlne muszą być minimalistyczne.
Oświetlenie nie powinno rzucać się w oczy. Najlepiej wkomponowane je w przestrzeni np. donice, rośliny, kamienie, dekoracje, murki, obrzeża. Podkreśla wtedy kształt roślin, i innych elementów ogrodowych. Zwykle korzysta się z oświetlania led. Wyjątkiem będą niezwykle nowoczesne kule pełniące rolę oświetlenia po zmroku, zaś za dnia są widoczną ozdobą. Stawia się także na lampy stojące z czujnikiem ruchu wkopane w ziemię wzdłuż alejek, ścieżek lub podjazdu.
Przestrzeń do grillowania, na tarasie czy w altanie może być uzupełniona szklanymi latarenkami w prostym stylu, w których umieszcza się świece. To piękny pomysł i do tego ekologiczne rozwiązanie.
Czym jest oświadczenie o gotowości instalacji przyłączanej?
Nowoczesny element wody
Woda to jeden z elementów relaksujących, który stanowi podstawę w nowoczesnym ogrodzie. Nie ma tu mowy o oczku wodnym. Woda powinna mieć formę elegancką. Najczęściej stawia się na tafle wody lub ścianki wody spływające po kamiennych czy szklanych elementach. Zbiorniki wodne mogą być obudowane betonowymi płytami ułożonymi geometrycznie.
Często spotyka się też aranżacje tafli wody w betonowych nieckach o wysokości kilkudziesięciu centymetrów nad ziemią. Oryginalną ozdobą podkreślającą nowoczesność przestrzeni przed domem może być pióropusz wody tryskający z prostej rzeźby. Do tego podświetlony ledem po zmroku.
Jakie meble do nowoczesnego ogrodu?
Wybór mebli ogrodowych jest naprawdę ogromny. Powinny pasować stylem do całość ogrodu. Szukając nowoczesnych mebli do ogrodu musimy zwrócić uwagę na materiały z jakich są wykonane. Będzie to drewno, metal, szkło i technorattan. Ten ostatni mimo, że sztuczny to posłuży wiele lat. Nawet bez chowania ich do wnętrza na sezon zimowy. Są bardzo odporne na warunki zewnętrzne oraz nie wymagają konserwacji.
Najlepszym wyborem będą sofy lub narożniki ogrodowe mieszczące sporą ilość osób, przy optymalnym zagospodarowaniu przestrzeni. Przydadzą się też fotele ogrodowe, leżaki lub nowoczesne pufy. Wszystkie meble powinny być w jednakowym kolorze i stanowić spójną całość. W nowoczesny styl wpisują się podwieszane fotele ogrodowe. Poza funkcją użytkową są bardzo efektowne. W licznych sklepach czy sieci znajdziemy gotowe, spójne komplety np. sofy i foteli ze stołem.
Uzupełnieniem mebli będą tekstylia np. poduchy, koce, pledy. Oczywiście wzory winny być jak najprostsze np. paski, zygzaki, koła lub materiały jednokolorowe z fakturą. Wszystko to kolorach natury. Zobacz co można zrobić z opon do ogrodu.
Ścieżki i alejki
Niezwykłą popularnością w przypadku nowoczesnych aranżacji cieszą się przydomowe nawierzchnie wykończone drewnem lub płytami drewnopodobnymi np. taras, ścieżki. Decydując się na kostkę brukową pamiętajmy, aby były one układane prostymi rzędami ewentualnie duże geometryczne wzory. Wymyślne mozaiki nie mają tutaj miejsca. Na ścieżki wykorzystuje się także żwirek.