Ogród warzywny w domu - jak zrobić skrzynie do uprawy roślin?

Domowy warzywniak nie jest trudny do założenia. Jego wielką zaletą jest zagospodarowanie balkonów i tarasów, które zachwycą swoim wyglądem, dzięki uprawie, oprócz kwiatów, ziół i jarzyn. Możemy samodzielnie zrobić potrzebne skrzynie lub zakupić je w sklepach budowlanych. Do samodzielnego wykonania skrzynki nadają się deski sosnowe, świerkowe oraz droższe - dębowe. Na rynku dostępne są gotowe drewniane donice. Materiał, z którego je wykonano - sosnowe deski - jest zaimpregnowany i pomalowany, metodą przez zanurzenie. We wnętrzu znajduje się folia. Cena to około 90 zł, za drewnianą skrzynię, o wymiarach: dł.62 cm x szer.21 cm x wys.18 cm

Jak zrobić skrzynie, by spełniły swoje zadanie?

 • dopasować wymiar pojemnika do przestrzeni, którą dysponujemy oraz do docelowej wielkości roślin,
 • zadbać, by wokół skrzynek pozostała przestrzeń, dzięki której będzie zapewniony dostęp do warzyw i przeprowadzone dostateczne podlewanie,
 • wnętrze skrzyni należy wyłożyć folią - folia zabezpieczy ją przed działaniem wody i ułatwi wsypanie ziemi,
 • na dnie pojemnika umieścić warstwę drenażu. Dobrym materiałem drenażowym jest np. keramzyt ogrodniczy. Cena produktu wynosi około 40 zł za 50 litrów. W tej roli sprawdzą się także kamienie. Warstwa drenażu zabezpieczy korzenie roślin przed gniciem.

Skrzynie wypełniamy odpowiednim podłożem. Najlepiej zastosować podłoże uniwersalne, bowiem uprawiane rośliny mogą mieć zróżnicowane wymagania uprawowe. W centrach ogrodniczych możemy zaopatrzyć się w specjalne podłoża: do ziół i pomidorów, do warzyw i ziół lub podłoże bio do uprawy warzyw i roślin ozdobnych.

Warzywa w domowym ogródku - sadzenie i podlewanie roślin

Podobnie, jak uprawianie warzyw na ogrodowych grządkach, ogród warzywny w skrzyniach musi także spełniać ważne wymagania:

 • ogródek ustawiamy w ciepłym i zacisznym miejscu, osłoniętym przed mocniejszymi podmuchami wiatru,
 • wybieramy odpowiednie rośliny, tak, by miały dostatecznie dużo miejsca do zdrowego wzrastania,
 • warzywa wymagają podlewania - w skrzyniach ziemia wysycha szybciej, więc rośliny należy podlewać częściej. Dobrym sposobem na zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości wody jest nawadnianie kropelkowe, zapewniające uprawom systematyczne i dostateczne nawadnianie,
 • rośliny zasilamy nawozami naturalnymi, co wpłynie na zwiększenie plonów oraz zapobiegnie atakom szkodników, żyjących w glebie,
 • w ekologicznym ogródku warto stosować naturalne preparaty, chroniące rośliny przed szkodnikami. Duże szkody młodym roślinom wyrządzają ślimaki - szkodniki żerujące nocą. Skuteczny preparat na ślimaki to AQUAFOR, środek wstrzymujący ich żerowanie. Skuteczny preparat na ślimaki to również BIO GRANULAT NA ŚLIMAKI, przeznaczony do upraw ekologicznych.

Rośliny, które możemy z powodzeniem uprawiać w skrzyniach, na balkonach i tarasach, to, między innymi: rzodkiewka, sałata, marchewka, natka pietruszki, szpinak oraz szczypiorek. W domowym ogródku uda się także uprawa papryki, buraków i pomidorów. Dobrym sąsiedztwem dla warzyw są zioła, a jeśli przestrzeń pozwoli, również ozdobne kwiaty. W ten sposób uzyskamy barwny, aromatyczny ogród - praktyczny i estetyczny, w sąsiedztwie którego przyjemnie będzie odpoczywać.

Uprawa warzyw wymaga terminowego sadzenia roślin. Od połowy maja, gdy miną przymrozki, odbywa się sadzenie ogórków, cukinii, pomidorów, buraków i selera. W kwietniu sadzimy sałatę i kalarepę. Do połowy czerwca należy zasadzić pomidory, aby cieszyć się ich owocami od końca lipca do końca września. Warzywa w skrzynkach sadzimy gęściej, niż miałoby to miejsce na grządkach ogrodowych. Nawadnianie kropelkowe pozwala dostarczyć odpowiednią ilość wody do korzeni roślin. Zestaw do podlewania skrzynek balkonowych umożliwia zasilanie 5 m skrzynek. Zestaw podłączamy do kranu. Cena zestawu to około 30 zł.

Warzywa owocowe w skrzynkach - kiedy siać pomidory i jak sadzić pomidory?       

Popularnymi warzywami owocowymi, chętnie uprawianymi we wszystkich typach ogrodów, są pomidory. Warzywa owocowe wymagają do dojrzenia ciepłego i słonecznego lata. Jako rośliny „żarłoczne” potrzebują zaopatrzenia w składniki pokarmowe.

Kiedy siać pomidory?

Wysiew nasion przeprowadza się od marca - w szklarni lub w doniczkach, które ustawimy na oknie w mieszkaniu. Odpowiednia dla tego etapu uprawy temperatura wynosi 16 - 20 stopni Celsjusza. Siewki pikujemy pojedynczo, do doniczek.

Kiedy sadzić pomidory?

Od połowy maja sadzimy rozsadę do gruntu. Siewki mają wówczas 5 - 8 rozwiniętych listków. Do ogródka w skrzyni najlepiej zastosować pomidory niskie, które zniosą podmuchy wiatru i nie będą się łamać. Odpowiednia dla nich rozstawa to 40 cm x 40 cm.

Jak podwiązać pomidory?

Odmiany wysokie mogą osiągać 180 cm wysokości. Młode rośliny sadzimy w rozstawie 50 cm x 45 cm. W miarę wzrastania, podwiązujemy pomidory do palików. Podpory powinny mieć wysokość około 150 cm. Nad pomidorami, na wysokości około 1 m, pomiędzy dwoma palikami, rozciągamy sznurek, którego końce przywiązujemy do łodygi rośliny. W ten sposób pomidory będą rosły w kierunku sznurka. Uwaga! każda roślina powinna mieć swój własny sznurek.

Zbiór pomidorów następuje po 55 - 90 dniach od zasadzenia, czyli od końca lipca. Zbiera się stopniowo czerwone owoce, natomiast przed pierwszymi przymrozkami - zielone. Niedojrzałe pomidory umieszczamy w ciepłym i ciemnym miejscu.

Ogród w skrzyniach - wady i zalety

Niewątpliwą zaletą ogrodu warzywnego w skrzyniach jest możliwość uzyskania świeżych jarzyn, uprawianych ekologicznie, na potrzeby własnej rodziny. Warzywniak może zostać założony nawet na niewielkiej przestrzeni - na balkonie lub na tarasie. Skrzynie, w których rosną warzywa o soczyście zielonych liściach, aromatyczne zioła, barwne warzywa owocowe, a w ich sąsiedztwie ozdobne kwiaty - to wspaniały zakątek do relaksu po pracy.

Kłopotem może okazać się prawidłowa pielęgnacja warzyw. Rośliny w skrzynkach potrzebują regularnego podlewania, bowiem podłoże szybko wysycha, co grozi życiu roślin. Warto pokusić się o podlewanie kropelkowe, by dostarczyć warzywom potrzebną ilość wody.

Do wad tego typu upraw można zaliczyć ograniczoną liczbę roślin. Nie wszystkie warzywa nadają się do uprawy w domowym ogródku, bowiem niektóre potrzebują dużo miejsca do prawidłowego rozwoju. Same skrzynie pozostają dekoracyjne tylko przez pewien czas - kiedy drewno zacznie ulegać czynnikom atmosferycznym, trzeba wymienić pojemniki na nowe.

Bibliografia:

 1. Encyklopedia ogrodnictwa, Elipsa, Warszawa 1995.
 2. Ulubione warzywa, Delta, Warszawa 1992.
 3. https://www.castorama.pl/jak-urzadzic-ogrodek-warzywny-w-skrzyniach-ins-1117256.html
ikona podziel się Przekaż dalej