Basen przenośny czy stacjonarny?

Wybór specyfiki basenu w ogrodzie jest pierwszą kwestią o której powinniśmy zadecydować. W ofertach handlowych pojawiają się bardzo estetyczne, przenośne baseny rozporowe i stelażowe, które mogą stanowić atrakcję dla całej rodziny. To stosunkowo tanie i proste rozwiązanie, polecane do aranżacji o małych rozmiarach. Montaż basenu rozporowego jest szybki i nie wymaga wypełniania żadnych formalności.

Z kolei basen stacjonarny to rozwiązanie do większych aranżacji ogrodowych. Jego montaż jest bardziej czasochłonny, a koszty znacznie większe. Budowa tego typu konstrukcji wymaga pozwolenia lub zgłoszenia zamiaru budowy.

Basen stacjonarny wymaga też stałej pielęgnacji oraz zastosowania akcesoriów dodatkowych. Na stałe zmienia stylistykę aranżacyjną, dodając jej prestiżowego charakteru. Jest polecany szczególnie do nowoczesnych, przestronnych ogrodów przydomowych.

Basen w ogrodzie może być stacjonarny. Basen poliestrowy to gotowa, jednoelementowa niecka basenowa o różnym kształcie. Nie musi być duży i dobrze wpasowuje się w ogródek
Basen w ogrodzie? Koszty i montaż basenów ogrodowych

Rodzaje basenów stacjonarnych

  • Basen betonowy – to najdroższa, ale i najbardziej elegancka konstrukcja. Niecka basenu wykonana jest z betonu lub żelbetonu. Na wierzchu układa się płytki ceramiczne bądź specjalną mozaikę. Kształt tego typu konstrukcji zależy wyłącznie od fantazji inwestora.
  • Basen stalowy – Niecka wykonana jest ze stali nierdzewnej. Można ją wkopać bezpośrednio w podłoże, lub usytuować na lekkim wzniesieniu. Montaż jest dość prosty i można go wykonać samodzielnie. Niestety kształty i rozmiary tego typu konstrukcji są bardzo ograniczone.
  • Basen poliestrowy – elementy tego typu konstrukcji wykonuje się bezpośrednio w fabryce. Na miejsce montażu przyjeżdża gotowa, jednoelementowa niecka basenowa. Konstrukcja poliestrowa może przybierać dowolny kształt, jednak ma ograniczenia dotyczące rozmiarów. Często wyposaża się ją w wygodne siedziska, które podnoszą walory użytkowe.
  • Basen drewniany – to kolejna konstrukcja, którą montuje się w fabryce. Na miejsce przyjeżdża już jako gotowy produkt. Basen drewniany można wkopać w ziemie tak samo jak basen stalowy. Jednak znacznie częściej ustawia się go na wyrównanym, stabilnym podłożu. Konstrukcje drewniane mogą przybierać dowolne kształty i świetnie komponują się z naturalnymi elementami wyposażenia ogrodu.

Koszt basenów stacjonarnych

Najdroższy w wykonaniu jest basen betonowy. Musimy zatrudnić wykwalifikowanych robotników, którzy wykonają wykopy, wybetonują nieckę, nałożą izolację, nakleją płytki ceramiczne oraz zamontują filtry i instalację wodną. Koszty zależą od stopnia skomplikowania kształtu niecki oraz od specyfikacji technicznej całego basenu. Za prostą konstrukcję o rozmiarach 3x8x1,5m zapłacimy przynajmniej 30.000 zł.

Tańszą alternatywą dla basenów betonowych są konstrukcje plastikowe. Dobry jakościowo basen poliestrowy o rozmiarach 3x7x1,3 m może kosztować od 14.000 do 25.000zł. Cena obejmuje także montaż. Są to w tym momencie zdecydowanie najpopularniejsze baseny stacjonarne stosowane w naszym kraju.

Baseny stalowe i drewniane występują niezwykle rzadko.

Basen rozkładany, przenośny wspaniale pasuje do ogrodu. Można go rozłożyć na trawie w czasie upalnych dni. W otoczeniu krzewów ozdobnych bardzo dobrze się prezentuje.
Basen w ogrodzie? Koszty i montaż basenów ogrodowych

W cenę wliczony jest już zazwyczaj transport, montaż oraz wszystkie akcesoria dodatkowe (filtry, dysze, skimer, drabinka, pompki).

Koszt basenu możesz sprawdzić klikając w ten link.

Koszt basenu przenośnego w ogrodzie

Baseny przenośne są znacznie tańsze niż ich stacjonarne odpowiedniki. Największą popularnością cieszą się konstrukcje stelażowe oraz rozporowe. Basen rozporowy ma ograniczoną wielkość, jednak staje się trwałym elementem wyposażenia ogrodu. Dobry jakościowo produkt o średnicy o rozmiarze 460x90 cm kosztuje ok. 600 zł. Tego typu konstrukcje są bardzo łatwe w montażu i demontażu. W razie potrzeby możemy je szybko złożyć i przenieść w zupełnie inne miejsce.

Montaż basenów stelażowych jest nieco bardziej skomplikowany. Jednak tego typu konstrukcje mogą już przybierać znacznie większe kształty. Za bardzo duży, dobry jakościowo basen stelażowy o rozmiarach 733x366x132cm zapłacimy 3.200-4.000 zł. Basen o średnicy około 5-6 metrów kupimy natomiast za około 1.200-1.300 zł. Oczywiście w ofertach handlowych znajdziemy też mniejsze konstrukcje, które kosztują poniżej 800 zł. Mniejsze baseny rozporowe cieszą się większą popularnością i stały się atrakcyjnym elementem wyposażenia ogrodów o niewielkich rozmiarach.

Koszt basenu możesz sprawdzić klikając w ten link.

Formalności związane z montażem basenów w ogrodzie

Musimy pamiętać, że budowa każdego stacjonarnego basenu o powierzchni przekraczającej 50 m2 wymaga pozwolenia na budowę. Wiąże się to także z koniecznością stworzenia projektu budowlanego i sporządzenia niezbędnej dokumentacji. Budowa musi być przeprowadzona przez certyfikowaną firmę i być kontrolowana przez kierownika budowy.

Stacjonarne, odkryte baseny o powierzchni poniżej 50 m2 wymagają jedynie zgłoszenia budowlanego. Budowę możemy przeprowadzić nawet we własnym zakresie, bez kierownika budowy i bez certyfikowanych firm. Musimy jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie konstrukcji odkrytych. Każdy stacjonarny basen kryty, bez względu na jego wielkość, wymaga otrzymania pozwolenia na budowę. Warto o tym pamiętać, bowiem budowa basenu bez odpowiedniej dokumentacji może się wiązać z nakazem rozbiórki bądź z koniecznością uiszczenia wysokiej opłaty legalizacyjnej.

Podstawowe etapy budowy basenów betonowych

Montaż basenów betonowych przebiega przez trzy uniwersalne etapy, którymi są:

Stworzenie wykopów – to stosunkowo prosty i tani etap budowy. Wielkość wykopu powinna obejmować rozmiary niecki oraz wszystkich ścian basenu.  W przypadku terenu podmokłego warto też zrobić dodatkowe miejsce na drenaż, który będzie się znajdował bezpośrednio pod basenem.

Budowa niecki – to najtrudniejszy, a zarazem najkosztowniejszy etap budowy basenu. Można przeprowadzić go na kilka sposobów. Najczęściej niecka wykonana jest ze specjalnych bloczków betonowych. Na wstępie należy wykonać wylewkę dna, uwzględniając wszystkie elementy doprowadzające wodę. W następnej kolejności murujemy bloczki betonowe, według wytycznych zawartych w projekcie. Musimy tu uwzględnić przerwy na zbrojenie oraz pozostawić miejsce na instalacje wodne.

Wykończenie niecki i montaż osprzętu – po związaniu betonu należy wykonać izolację niecki, otynkować ją i ocieplić. We wnętrzu niecki naklejamy płyty ceramiczne, mozaikę bądź specjalną folię. Wykańczamy też zewnętrzne elementy konstrukcyjne. Na koniec podłączamy instalację wodną, pompę do basenu i inne akcesoria.

Warto pamiętać, że stałe zadaszenie basenu w ogrodzie wiąże się z bezwzględną koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Jednak możemy też zastosować zadaszenie zwijane, które nie jest ujęte w przepisach prawa budowlanego. Konstrukcja składa się ze specjalnej folii, zamontowanej na elastycznym stelażu. Koszt składanego przykrycia nie powinien przekroczyć 2.000 zł. Zasługuje jednak na szczególną uwagę. Przezroczysta folia pomaga nagrzać wodę w niecce, a jednocześnie nie dopuszcza do jej szybkiego zabrudzenia.

Na koniec - warto pamiętać o dokupieniu dodatkowych akcesoriów pozwalających na utrzymanie basenu w czystości, takich jak odkurzacz do basenu.

ikona podziel się Przekaż dalej