Chlor do basenu - skład oraz działanie

Chlor w basenie - chemiczne oczyszczanie basenów chlorem

Utrzymywanie czystości w basenie jest bardzo ważne ze względu na zdrowie jego użytkowników. Podstawą jest regularne wybieranie zanieczyszczeń np. opadniętych liści, owadów czy śmieci. Warto jednak zadbać również o oczyszczanie tego, co niewidzialne. Do tego z powodzeniem służyć będzie chlor do basenu. Jest to preparat o skutecznym działaniu wykorzystywany najczęściej w basenie zamkniętym czy otwartym.

Chlor basenowy zapobiega powstawaniu glonów czy rozwojowi drobnoustrojów. Basen poliestrowy czy inny z reguły narażony jest na działanie promieni słonecznych czy obecność bakterii, ponieważ ciężko jest go całkowicie przed tym zabezpieczyć. Dlatego konieczne jest działanie, które pozwoli na regularne oczyszczanie wody. Preparaty używane do wody są powszechnie dostępne czy to w specjalistycznych sklepach czy również w tradycyjnych marketach budowlano-remontowych.

Zdrowie domowników czy innych użytkowników przykładowo basenu poliestrowego jest niezwykle ważne. Należy pamiętać, że często nie widać gołym okiem zanieczyszczeń. Choć są one tak niewielkie, to potrafią doprowadzić do zakażeń bakteryjnych czy podrażnień skóry. Z drugiej jednak strony chlor jest mocnym środkiem do wody, dlatego należy go używać z należytą starannością.

Działanie chloru w basenie

Jak już wcześniej zostało wspomniane, wykorzystanie chloru basenowego wpływa na zniszczenie bakterii. Należy jednak regularnie dostarczać preparat do basenu z uwagi na szybki rozkład biologiczny chloru. Chlor jako pierwiastek jest mało stabilny i wrażliwy na różne czynniki m.in. promieniowanie słoneczne. Ten fakt będzie miał znaczenie zwłaszcza w przypadku basenów ogrodowych.

Chlor rozkłada się i uwalnia na zewnątrz po kontakcie z bakterią. Jest to z jednej strony oczywiste, a z drugiej bardzo pożądane. Aby jednak nie doszło do rozkładu chloru bez kontaktu z bakterią, do składu preparatów dodawane są specjalne dodatki. Mają one za zadanie zwiększyć trwałość chloru.

Niestety jednak chlor jest silnym alergenem. Nawet przestrzegając zalecanych dozowań i częstotliwości może on wywołać reakcję alergiczną na skórze użytkownika basenu. W takiej sytuacji pozostają do dyspozycji inne preparaty do wody, które również pomogą w walce z zanieczyszczeniami. Chlor jest także niebezpiecznie szkodliwym środkiem niczym trutka na myszy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o cenach i montażu basenu w ogrodzie?

Przegląd oferty preparatów oraz porady praktyczne

W tabletkach czy w granulkach?

Na rynku dostępny jest chlor do basenu pod różną postacią. Wyróżnić można preparaty w tabletkach, w granulkach oraz w płynie. W zależności od wybranej opcji inny będzie sposób podania chloru do basenu. Instrukcja podania chloru do wody załączona jest przez producenta. Często trzeba będzie wstępnie rozpuścić chlor przed użyciem. Niewłaściwe użycie granulek czy tabletek może spowodować uszkodzenie basenu. Natomiast w przypadku zastosowania chloru w płynie należy ostrożnie go dawkować przy pomocy specjalnej pompy.

Skład i przeznaczenie to kolejne różnice między preparatami. Warto czytać opakowania oraz zalecenia producenta. Korzystne będzie także zapoznanie się z opiniami innych użytkowników, które dostępne są powszechnie w Internecie. Cena preparatów nie jest wysoka mając na względzie ich skuteczność i działanie prozdrowotne dla użytkowników basenu. Chlor do basenu posiada swoją datę przydatności, której należy przestrzegać. Warto zaopatrywać się w środki chemiczne u cenionych i znanych producentów.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty koszące

Masz dość koszenia trawnika i szukasz rozwiązania, jak tego uniknąć? Jest bardzo proste rozwiązanie - robot koszący. Robot, skosi trawę za Ciebie. Sprawdź najczęściej wybierane roboty koszące.

Przegląd najpopularniejszych preparatów z chlorem

Na rynku dostępnych jest wiele produktów skutecznie oczyszczających wodę basenową. Granulki, tabletki czy płyn to najczęstsze wybory wśród klientów. Dostępne opinie użytkowników mogą skutecznie pomóc wybrać nie tylko odpowiednia trutkę na myszy czy basen poliestrowy, ale także preparat z chlorem do basenu.

Sprawdzanie odczynu i jakości wody w basenie, a także chlor do basenu, producenci, zastosowanie i skuteczność
Chlor do basenu krok po kroku, czyli producenci, zastosowanie, skuteczność oraz najlepsze porady dotyczące chloru

Ceny preparatów są różne. Zależą od jego struktury oraz pojemności opakowania. Podczas zakupu warto dowiedzieć się, jaka jest wydajność danego preparatu. Pozwoli to oszacować roczny czy sezonowy koszt utrzymania czystości w basenie.

Wykaz preparatów z chlorem wraz z cenami

Nazwa produktu

Przykładowa cena

Chlor do basenu tabletki 6w1 multi Aquapool 200g 5 kg

104,99 zł

Aqua Magic® 6w1 - Chlor Granulki - do Basenu - 5kg

79,99 zł

Zestaw Chlor do basenu tabletki BLUE 20g 1 kg + dozownik

54,99 zł

Podchloryn sodu 5 litrów Chlor w płynie Bioskamed

36,90 zł

Jak stosować chlor do basenu? Porady praktyczne

W akapitach powyżej zostało zauważone, aby ostrożnie stosować chlor do basenu. Jest to silny środek niczym trutka na myszy, który niewłaściwie wykorzystany może spowodować uszczerbek na zdrowiu. Chlor do basenu powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci, jak większość chemii domowej czy ogrodowej. Używając preparatów z chlorem dobrą praktyką będzie zasłanianie oczu okularami ochronnymi i użycie maski w celu zabezpieczenia górnych i dolnych dróg oddechowych.

Zastosowanie chloru w basenie powinno być poprzedzone pomiarem pH wody. Odpowiedni poziom pH pozwala na skuteczne działanie wszelkich środków do oczyszczania wody w basenie. Najlepszym przedziałem jest zwykle 7,0 – 7,4. W przypadku innego wyniku można zastosować i rozpuścić specjalne preparaty regulujące poziom pH w basenie.

Dawka czy częstotliwość dozowań jest podana w zaleceniach producenta. Każdy preparat znacząco się od siebie różni, choć cel każdy z nich ma ten sam. Opinie klientów jednoznacznie mówią jednak o konieczność stosowania chloru do basenu w celu utrzymania czystości wody.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły