Jak oczyścić zażelazioną wodę w basenie? Top 4 skuteczne metody
Zażelaziona woda w basenie staje się rdzawa, a nawet brązowa. Niestety nie nadaje się ona do kąpieli. Dlatego właśnie pojawiają się tak często pytania, jak usunąć brązową wodę w basenie ogrodowym. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które pomogą nam w pozbyciu się tego problemu.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zażelaziona woda w basenie
Bardzo często w basenie ogrodowym zauważymy, iż woda zaczyna robić się zielona lub brązowa. Już na samym początku należy zauważyć, że brązowa oraz zielona woda oznaczają coś zupełnie innego. W przypadku wystąpienia drugiego koloru, mamy do czynienia z mikroorganizmami, które zaczynają zanikać po chlorze. Natomiast brązowa lub brunatna woda oznaczają, iż żelazo w basenie ogrodowym osiągnęło zbyt wysoki poziom.
Najczęściej żelazo o zbyt wysokim stężeniu występuje w wodzie pobieranej bezpośrednio ze studni głębinowej. Jest to woda z dużą zawartością żelaza, która natychmiast po przelaniu do basenu robi się rdzawa lub brunatna. Tego problemu możemy uniknąć, napełniając basen wodą z wodociągów miejskich. Ponieważ będziemy mieli pewność, że woda jest odpowiednio przefiltrowana, a także pozbawiona zbyt dużych ilości metali, w tym także żelaza.
Inną przyczyną powodującą brązową wodę w basenie ogrodowym, jest zastosowanie dużej ilości środków do dezynfekcji. Woda staje się brunatna po chlorze lub po zastosowaniu aktywnego tlenu. Po chlorze dochodzi do utleniania dwuwartościowego żelaza. W związku z tym środek ten przyczynia się, iż woda w basenie ogrodowym staje się żółta lub rdzawa. Natomiast, gdy stężenie żelaza jest zbyt niskie, wtedy po napełnieniu basenu, woda staje się zielona.
Jak skutecznie usunąć brązową wodę?
Niestety żelazo w tak dużym stężeniu nie jest bezpieczne. Może przyczynić się do korozji urządzeń przeznaczonych do filtrowania wody w basenie. Ponadto na ścianach basenu mogą pojawiać się brązowe plamy. Warto w takim razie dowiedzieć się, jak pozbyć się problemu, gdy również nas spotka zażelaziona woda w basenie. Istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam się uchronić przed tym, aby żelaza nie było zbyt dużo. Warto poznać również te, które cieszą się bardzo dużą popularnością, ale jednak nie są one już efektywne i chociaż likwidują brązową wodę, to nadal mamy do czynienia z nadmiarem żelaza.
Do popularnych metod na brązową wodę z powodu żelaza zalicza się:
- Zastosowanie filtrów piaskowych - tego typu urządzenia pomogą pozbyć się problemu, jakim jest rdzawy kolor wody w basenie. Jednak, aby móc robić czyszczenie żelaza znajdującego się w wodzie, należy wcześniej uregulować jej odczyn do poziomu 7,0-7,2 pH. Ponadto zaleca się filtrowanie po chlorze o odpowiednim stężeniu. Dodając środek zawierający chlor, przystępujemy do właściwego filtrowania wody. W przypadku, gdy jednak żelaza jest zbyt dużo i woda ma nadal rdzawy kolor, to należy powtórzyć cały proces od początku.
- Zastosowanie filtrów kartuszowych - filtry te pomogą usunąć żelazo, którego jest za dużo w wodzie poprzez odpowiednie filtrowanie. Tutaj również, jak w przypadku filtrów piaskowych, zażelaziona woda w basenie powinna posiadać odpowiedni odczyn. Filtry kartuszowe włączamy dopiero po chlorze.
- Zastosowanie witaminy C - witamina C jest bardzo często wybierana, aby wyczyścić wodę, gdy pojawi się rdzawy kolor. Rzeczywiście witamina C powoduje, że rdzawa lub brunatna woda staje się przezroczysta. Jednak żelaza jest tak samo dużo, jak przed dodaniem tej witaminy. Powodem brunatnego zabarwienia zażelazionej wody jest dodanie chloru, który wchodzi w reakcję z żelazem. Natomiast woda z wysokim poziomem żelaza, która nie była poddana chlorowaniu, nie jest żółta lub brązowa, ale przezroczysta. Zatem witamina C złudnie usuwa problem nadmiaru żelaza.
- Zastosowanie środka do koagulacji - problemu pojawiającego się w wodzie, można pozbyć się, stosując odpowiedni środek do koagulacji. Wcześniej jednak warto usunąć nadmiar żelaza poprzez osadzenie się go na dnie basenu. Można to robić poprzez wyłączenie filtrów. Po kilkunastu godzinach zobaczymy osad na dnie basenu, który będzie miał rdzawy kolor. Osad ten możemy wyczyścić, stosując odkurzacz do basenu. Dopiero później stosujemy środek do koagulacji, który spowoduje połączenie się tego związku z żelazem. Następnie pojawi się osad na dnie, który ponownie możemy wyczyścić odkurzaczem do basenu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o basenie.
Czerwona i brązowa woda w basenie
Wiedząc, już jak wyklarować wodę w basenie, gdy będzie ona czerwona lub brązowa, a także jak wyczyścić dno basenu, gdy pojawi się osad, warto zastanowić się nad prewencyjnymi rozwiązaniami. Co robić, aby woda w basenie nie stawała się żółta lub czerwona? Najlepszym rozwiązaniem na to, aby pozbyć się tego problemu występującego w wodzie, jest po prostu napełnianie basenu z sieci wodociągowej.
Jeżeli jednak nie jest to możliwe, to dobrze jest podczas nalewania wody użyć środka zmiękczającego. Wtedy też woda nie powinna zrobić się żółta lub czerwona. Pamiętajmy o tym, że witamina C redukuje przede wszystkim kolor, a nie sam poziom żelaza. Mając na uwadze, jak pozbyć się żelaza, dobrze jest jeszcze sprawdzić, jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym i ją załatać.