Jak ogrzać wodę w basenie domowym sposobem?

Gdy podgrzanie wody w dużym basenie ogrodowym nie jest możliwe przy pomocy dedykowanych urządzeń, to na pewno chcemy spróbować domowych sposobów. Należy mieć jednak na uwadze, że o ile pozwalają one na to by skutecznie i w miarę szybko nagrzać wodę w basenie, to jednak nie zaliczają się one do zbyt ekologicznych.

Chyba najprostszym domowym sposobem na podgrzanie wody w basenie, jest dolewanie ciepłej wody z sieci. Niestety jest to sposób, który najlepiej sprawdza się w przypadku niedużych basenów. Ponadto dolana ciepła woda pod wpływem powietrza, bardzo szybko się wychładza. Innym domowym sposobem jest wykonanie samodzielnego paleniska przy użyciu grzejnika. Do takiego wymiennika ciepła podłączyć można rurę od pompy, przez co przekaże ona ciepło do wody. Natomiast sam grzejnik stawiamy nad ogniem. Jest to sposób, który rzeczywiście pozwoli nagrzać wodę nawet w dużym basenie, ale niestety należy czuwać bardzo nad bezpieczeństwem wykonania takiej konstrukcji, aby nie doszło do uszkodzenia zbiornika.

Jak skutecznie i szybko podgrzać wodę w basenie ogrodowym?

Czasami lepiej jest zainwestować w specjalistyczne urządzenie, dzięki któremu będzie można podgrzewać wodę w basenie nie tylko szybko, ale również wyjątkowo skutecznie. Dlatego poniżej przedstawimy 4 najpopularniejsze rozwiązania pozwalające na to, aby woda w przydomowym zbiorniku stała się przyjemnie ciepła. Pamiętajmy o tym, aby temperatura wody miała najlepiej od 30 do 35 stopni Celsjusza.

Do TOP 4 sposobów na to, aby skutecznie i szybko nagrzać wodę w basenie zaliczymy:

  • Podgrzewacz wody do basenu - jest to urządzenie kosztujące ok. 500-600 złotych. Podgrzewacz basenowy bardzo szybko powoduje, że woda w zbiorniku staje się ciepła, a jej temperatura maksymalnie może wynieść do 40 stopni Celsjusza. Jeżeli chcemy nagrzać basen w krótkim odstępie czasu, to niestety podgrzewacz może nie spełnić naszych oczekiwań. Podgrzanie wody trwa z prędkością ok. 0,5 do 1,5 stopnia Celsjusza na godzinę. Natomiast podgrzewacz z powodzeniem pozwoli na to, aby nagrzać wodę w naprawdę dużym basenie, ponieważ dedykowany jest do zbiorników o pojemności do kilkunastu tysięcy litrów.
  • Solarny podgrzewacz w basenie - urządzenie pozwalające na to, aby podgrzać wodę w basenie nawet o 10 stopni Celsjusza. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim brak kosztów związanych z pozyskiwaniem energii elektrycznej. Jedyny koszt, jaki musimy ponieść wiąże się z zakupem podgrzewacza solarnego. Ten sposób na podgrzanie wody w basenie polega na podłączeniu solara do pompy basenowej. Urządzenie zaczyna grzać poprzez przepływ wody przez solar. Cyrkulacja wody polega na pobieraniu zimnej, a wypuszczaniu już ogrzanej wody do basenu.
  • Basenowy wymiennik ciepła - jest to doskonały sposób, którym można podgrzewać wodę w basenie dzięki istniejącej już instalacji centralnego ogrzewania. Chcąc się dowiedzieć, jak ogrzać wodę w basenie dzięki wymiennikowi ciepła, musimy wcześniej zastosować połączenie urządzenia wraz z obiegiem ciepłej wody w instalacji. W ten sposób podgrzanie wody jest możliwe również w bardzo dużym basenie. Dodatkową zaletą jest minimalizacja kosztów, jak i również to, że można przy pomocy płaszczowo-rurowego wymiennika podgrzewać wodę przez cały rok.
  • Elektryczna grzałka do basenu - jeżeli chcemy bardzo szybko podgrzać wodę w basenie, można skorzystać z elektrycznej grzałki o mocy 2000W. Jest to grzałka wyposażona w specjalny pływak, dzięki czemu nie dotyka ona dna zbiornika. W dużych basenach najlepiej jest grzać dwiema grzałkami. Chcąc podgrzewać basen przy pomocy elektrycznej grzałki, należy zachować szczególną ostrożność. Basen w czasie podgrzewania nie powinien być dotykany ze względu na ryzyko porażenia prądem. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, kiedy chcemy szybko podgrzać wodę, ale będziemy liczyć się z wyższym rachunkiem za prąd. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wyklarować wodę w basenie.

Czy opłaca się ogrzewanie indukcyjne?

Gdy już wiemy, jak ogrzać wodę w basenie, to będzie nam łatwiej wybrać najodpowiedniejszy sposób do naszych oczekiwań. Najlepiej jest oczywiście grzać basen w sposób naturalny, czyli przez promienie słoneczne. Jednak należy liczyć się z dość długim czasem oczekiwania na ciepłą wodę. Mając na uwadze to, jak podgrzać wodę w zbiorniku do pływania, możemy zastanawiać się również nad tym, czy opłaca się ogrzewanie indukcyjne, czy też jak łączyć rury plastikowe do wody.

Wątpliwości typu, czy opłaca się ogrzewanie indukcyjne, łatwo jest rozwiązać odpowiedzią na pytanie, czym najlepiej jest grzać dla nas mieszkanie. Jeżeli znajdujemy się w sytuacji, w której nie mamy jak magazynować pelletu lub węgla, to dobrze jest się zdecydować na kocioł indukcyjny. Pozostaje jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy opłaca się ogrzewanie indukcyjne pod względem rachunków za prąd. Obecnie jest to innowacyjny system grzewczy, który porównuje się do zmodernizowanego ogrzewania gazowego.

ikona podziel się Przekaż dalej