Jak wyklarować wodę w basenie przez filtrowanie?

Pierwszą przyczyną, która odpowiada za to, że woda w basenie ogrodowym jest brudna, najczęściej bywa nieefektywne filtrowanie. Niestety bardzo często możemy spotkać się z tym, iż producenci basenów ogrodowych w zestawie sprzedają pompy o zbyt małej mocy. Dlatego bardzo często jesteśmy zmuszeni do samodzielnego zakupienia urządzenia, dzięki któremu filtrowanie wody, aby ją skutecznie wyczyścić, rzeczywiście było możliwe.

Wybierając odpowiednią pompę do basenu, aby klarowanie wody było rzeczywiście efektywne, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na średnicę urządzenia. Informacja o optymalnej średnicy pompy powinna znaleźć się na basenie. Kupując pompę, producenci urządzeń oznaczają ich wydajność w przefiltrowanych litrach na godzinę (L/H). Dzięki temu łatwo jest obliczyć, jaką objętość wody ostatecznie uda się przefiltrować w ciągu 24 godzin. Pamiętajmy o tym, aby zdecydować się na pompy, które zapewnią przynajmniej trzykrotne filtrowanie wody. Wtedy jej czyszczenie będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Witamina C do basenu

Innym sposobem, który pomaga rozwiązać problem typu, jak wyklarować wodę w basenie ogrodowym, jest zastosowanie witaminy C. Rzeczywiście, jeżeli chcemy oczyścić wodę w basenie, to koniecznie powinniśmy spróbować zastosować roztwór na bazie tej witaminy. Przede wszystkim witamina C do basenu spowoduje redukcję żelaza zawartego w wodzie. Gdy występuje zmętnienie wody, a także chcemy sięgnąć po domowe sposoby, to po wlaniu roztworu z witaminy C dojdzie do obniżenia pH wody.

Jeżeli zatem woda w basenie ogrodowym jest zielona, a właściwie mętna i brązowa, to witamina C do basenu pozwoli ją łatwo oczyścić. Oczywiście stosując takie rozwiązanie, należy wykonać wcześniej roztwór z wodą, według proporcji wskazanych przez producenta. Po zastosowaniu roztworu woda w basenie stanie się biała i czysta. Jednak koniecznie należy pamiętać o tym, iż witamina C do basenu bardzo mocno obniża pH wody, przez co konieczne będzie zastosowanie preparatów na podwyższenie odczynu.

Chlorowanie wody w basenie

Zielonkawa woda w basenie pojawia się w wyniku rozwoju żywych mikroorganizmów. Ich obecność pojawia się gwałtownie szczególnie w czasie ciepłych i słonecznych dni. Warto jednak mieć na uwadze, iż zastosowanie chloru posiada szersze spektrum, niż tylko klarowanie wody. Ponieważ jest to sposób na skuteczną dezynfekcję basenu z groźnych bakterii oraz grzybów.

Warto mieć na uwadze, że chlor doskonale poradzi sobie z zieloną wodą. Klarowanie zanieczyszczonej wody możemy zastosować poprzez zastosowanie tzw. szokowej dawki chloru. W tym celu stosuje się dedykowane preparaty, których stężenie zostało dokładnie wyliczone. Zielonkawa woda w basenie dzięki tak wysokiej dawce, szybko staje się czysta i biała. Kolejne tak wysokie dawki chloru, aby wyczyścić basen, stosujemy raz na dwa tygodnie. Natomiast co kilka dni stosujemy chlor w niższym stężeniu. To pozwoli na profilaktyczne czyszczenie wody, aby znowu nie stała się ona brudna i mętna.

Sprawdzając inne domowe sposoby na to, jak wyczyścić zieloną wodę w basenie, możemy natknąć się na zastosowanie zwykłej soli kuchennej. Tak naprawdę zastosowanie soli kuchennej przyczynia się do powstania reakcji chemicznej, która przyczynia się do powstania chloru oraz sodu. Tego typu domowe sposoby pozwalają na skuteczne czyszczenie wody w basenie. To jest nie tylko efektywny sposób na zieloną wodę, ale również jest on bardzo tani. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich proporcji, które wynoszą ok. 4 kg soli kuchennej na każdy metr sześcienny wody w basenie. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o basenach.

Brudna i mętna woda w basenie kontra tlen

Poszukując skutecznych sposobów na to, jak wyklarować wodę w basenie, która jest brudna i mętna, warto zastanowić się nad zastosowaniem aktywnego tlenu. Klarowanie wody w basenie przy użyciu specjalnych środków przebiega maksymalnie w ciągu 3 godzin. W ten sposób wyeliminujemy zieloną wodę bez konieczności korzystania z silnych środków chemicznych. Dodatkowo jest to skuteczna metoda, jeżeli chcemy za wszelką cenę uniknąć preparatów mogących wywołać ewentualne alergie.

Jeżeli występuje zielonkawa woda w basenie, czyszczenie jej może odbyć się przy pomocy aktywnego tlenu dostępnego w tabletkach. Oczywiście dozowanie tabletek z aktywnym tlenem powinno odbywać się zgodnie z proporcjami określonymi przez producenta. W ten sposób możemy z powodzeniem oczyścić nieduże baseny. Pamiętajmy o tym, aby czyszczenie zawsze odbywało się według zaleceń producenta.

Inne sposoby na to, jak wyczyścić brudną wodę w basenie

Powyższe sposoby nie są jedynymi, z których możemy skorzystać, jeżeli woda jest brudna i zielona. Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z lamp ultrafioletowych. Jest to jedna z nowoczesnych metod, która przez promienie UV uderzają bezpośrednio w kod genetyczny mikroorganizmów, które rozwijają się w basenie. Niestety takie rozwiązanie na zmętnienie może okazać się zbyt drogie, szczególnie w przypadku niedużych basenów.

Chcąc oczyścić zieloną wodę, w której widać zmętnienie oraz osad na dnie basenu, tak naprawdę rzadko kiedy wystarczą pojedyncze sposoby. Zazwyczaj należy je łączyć z innymi metodami, dzięki czemu czysta i biała woda jest faktycznie możliwa do uzyskania. Domowe sposoby na zmętnienie wymagają dodatkowe wsparcia w postaci filtra lub zastosowania chloru. Identycznie jest w przypadku lamp ultrafioletowych. Brudna woda, która w końcu stanie się biała i czysta jest jak najbardziej zdatna do kąpieli. Pamiętajmy jednak, że samo czyszczenie zielonej wody nie jest jedynym problemem, z jakim mogą spotkać się właściciele basenu. Często muszą oni również rozwiązać problem taki, jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły